, środa 1 maja 2024
Studenci z Wilna przyjadą do Cieszyna
- Wizyta w Cieszynie dała nadzieję na pomoc w organizacji kolejnych takich projektów, może uda nam się zaprosić studentów z Cieszyna na naszą uczelnię - mówi dr Krystyna Syrnicka (druga od lewej). fot. Barbara Śliż 



Dodaj do Facebook

Studenci z Wilna przyjadą do Cieszyna

BARBARA ŚLIŻ
W ramach polsko-litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży Uniwersytet Śląski gościć będzie 10 studentów z Litwy. Uczestnicy projektu \"Trudne rozmowy o Czesławie Miłoszu - tolerancja, dialog, partnerska współpraca\" przyjadą do Cieszyna w październiku, by nawiązać nowe kontakty, ale przede wszystkim, by zdobyć cenne doświadczenie.
18 i 19 maja w ramach wizyty przygotowawczej w Cieszynie gościli doc. dr Romuald Narunec i dr Krystyna Syrnicka z Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego (VPU). Podczas dwudniowego pobytu koordynatorzy spotkali się z organizatorami projektu, władzami i studentami UŚ . - Jesteśmy bardzo zadowoleni ze spotkania z koordynatorami projektu, uzgodniłyśmy w zasadzie wszystko. Teraz pozostaje nam nawiązanie kontaktu ze studentami, którzy do nas przyjadą - komentują Irena Foks i Justyna Jabłeka, studentki UŚ w Cieszynie.

Przy współpracy dr Wiesławy Walkowskiej oraz studentów Uniwersytetu Śląskiego udało się rozpisać projekt, w ramach którego studenci z Litwy będą mieli okazję przyjechać do Cieszyna. - Tematem tego projektu jest życie i twórczość Czesława Miłosza, którego postać łączy oba kraje. Rok 2011 jest Rokiem Miłosza, to dodatkowo zachęca do wzięcia udziału w projekcie. Studenci, którzy przyjadą do nas, są polonistami, my pedagogami. Chcieliśmy zorganizować takie działania, które łączyłyby nasze zainteresowania - mówi Irena Foks. - Idea tego projektu nastawiona jest głównie na młodzież, na to, by te inicjatywy zaprocentowały w przyszłości, nie tylko nawiązanymi znajomościami, ale przede wszystkim zdobytym doświadczeniem i przekazywaniem go młodszym studentom - dodaje dr Wiesława Walkowska.

10 najlepszych studentów filologii polskiej z VPU przyjedzie w październiku do Cieszyna. - W Wilnie organizowaliśmy wystawy, prelekcje dotyczące życia i twórczości Miłosza, te osoby, które włożyły najwięcej pracy w te działania w nagrodę będą mogły uczestniczyć w projekcie - mówi Romuald Narunec. - Wizyta w Cieszynie dała nadzieję na pomoc w organizacji kolejnych takich projektów, może uda nam się zaprosić studentów z Cieszyna na naszą uczelnię - dodaje dr Krystyna Syrnicka.

Program projektu przewiduje wycieczkę do Ustronia, do Krakowa, w miejsca, w których przebywał Czesław Miłosz. Dodatkowo studenci będą brali udział w przygotowaniu inscenizacji oraz recytacji wierszy poety, która odbędzie się w jednym z cieszyńskich liceów. Program przewiduje także przedstawienie przez uczestników elementów związanych z kulturą ich kraju, np. taniec ludowy, recytacja wierszy w ich języku, potrawy, słynne pieśni, czy zabytki.

Projekt "Trudne rozmowy o Czesławie Miłoszu - tolerancja, dialog, partnerska współpraca" jest w całości finansowany przez Fundusz Wymiany Młodzieży 2011 FORMAT 1, który powstał na mocy porozumienia pomiędzy Rządem Rzeczpospolitej Polskiej oraz Rządem Republiki Litewskiej. Premierzy obu krajów dostrzegają szczególną rolę młodego pokolenia w budowaniu relacji międzynarodowych, stąd wzięło się ich poparcie dla tego typu organizacji. Głównym celem projektu jest kształtowanie wzajemnych stosunków międzynarodowych i umacnianie więzi pomiędzy obydwoma narodami.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

było nie było to wielki ale kontrowersyjny poeta a historia też niczego sobie...

dlaczego trudne rozmowy o Miłoszu?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama