, piątek 3 maja 2024
"Nie spodziewaliśmy się aż tak miłego przyjęcia!"
Studenci z Litwy poznali region, zwiedzili Cieszyn, wzięli udział w wycieczce szlakiem Miłosza po Krakowie. W piątek poprowadzą lekcje w LOTE. fot. BŚ 



Dodaj do Facebook

"Nie spodziewaliśmy się aż tak miłego przyjęcia!"

BARBARA ŚLIŻ
Na stole chleb wileński, skilandis (popularny rodzaj kindziuka), dziugas (żółty ser litewski), wędzone świńskie uszy i popularny litewski sękacz. Tradycyjne utwory, charakterystyczne stroje litewskie, troszkę historii i kilka ciekawostek prosto z Litwy zostało zaprezentowanych podczas Wieczoru Kultur przez wileńskich studentów, którzy goszczą na cieszyńskim uniwersytecie.
W ramach polsko-litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży Uniwersytet Śląski gości 10 studentów z Litwy. Uczestnicy projektu "Trudne rozmowy o Czesławie Miłoszu - tolerancja, dialog, partnerska współpraca" przyjechali do Cieszyna w niedzielę, w piątek spędzą ostatnie godziny w naszym kraju.

Tematem projektu jest życie i twórczość Czesława Miłosza. W ramach wymiany studenci z Uniwersytetu Wileńskiego uczestniczyli w wykładach poświęconych poecie, wspólnie odczytywali jego wiersze, a w piątek poprowadzą lekcje w Liceum Ogólnokształcącym Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie. Goście nocowali w uniwersyteckim akademiku, codziennie brali udział w wykładach poświęconych Miłoszowi, przy okazji wspólnych spotkań integrowali się z tutejszymi studentami i mieszkańcami miasta.


Projekt wymiany polsko - litewskiej to nie tylko nauka. Studenci poznali region, zwiedzili Cieszyn, wzięli udział w wycieczce szlakiem Miłosza po Krakowie. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z przyjazdu tutaj, nie sądziliśmy, że tak miło nas wszyscy ugoszczą. To niesamowite, że mogliśmy być na pograniczu, że tak łatwo dało się przejść do Czech i poznać tamtejszą kulturę. Wiele rzeczy zrobiło na nas ogromne wrażenie - zgodnie mówią Diana, Alina i Justyna, studentki z Wilna.

Studenci, którzy przyjechali do Cieszyna w ramach wymiany są Polakami. Studiując filologię polską, chcą podtrzymywać polską tradycję w swoim kraju. Wyjazd umożliwił im nie tylko udoskonalenie warsztatu językowego, ale przede wszystkim nawiązanie nowych kontaktów.

- Inicjatywa projektu powstała w Kole Naukowym Edukacji Międzykulturowej. Każdy ze studentów miał swoją rolę w rozpisaniu i przygotowaniu wymiany. Wspólnymi siłami nad jego powodzeniem pracowało 20 osób. Po równej części z obu krajów. Mieliśmy ogromne szczęście, że spośród setek nadesłanych zgłoszeń do tego projektu wybrano 14 organizacji, w tym nas - wyjaśnia Justyna Jabłeka, studentka UŚ w Cieszynie, koordynatorka projektu. - Jeśli będzie taka możliwość to chcemy rozpisać kolejny projekt, w którym tym razem polscy studenci mogliby wyjechać na Litwę - dodaje.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

LUTO MI TAK

czy administracja gc, pokonawszy zasłonę arogancji /bo chyba nie ignorancji.../ jest mi w stanie wyjaśnić fenomen czerwonej ramki?
robot

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama