, wtorek 5 marca 2024
Wiesław Radwański: "Zapamietani. O Żydach Śląska Cieszyńskiego"
Wiesław Radwański, Zapamiętani. O Żydach Śląska Cieszyńskiego, Wydawnictwo Warto: Dzięgielów 2011 Dodaj do Facebook

Wiesław Radwański: "Zapamietani. O Żydach Śląska Cieszyńskiego"

MiCHAEL MORYS-TWAROWSKI
\"Zapamiętani. O Żydach Śląska Cieszyńskiego\" w zasadzie są swojego rodzaju zlepkiem cytatów i wypowiedzi, fragmentów artykułów i książek. Szkoda, że także wyklejanką informacji z Wikipedii i serwisu zgapa.pl. Czy w takim razie warto sięgać po książkę Wiesława Radwańskiego?
Początek wyglądał obiecująco. Autor często odwoływał się do opracowań poświęconych historii Żydów na Śląsku Cieszyńskim. Brakowało mi w tej wyklejance kilku naprawdę podstawowych tytułów, ale z drugiej strony Wiesław Radwański rekompensował to fragmentami nigdzie wcześniej niepublikowanymi, jak np. listy dr. Jana Schramka z Cleveland, pochodzącego z Cieszyna.

Później zaczęło być już gorzej. Naprawdę nie wiem, po co w książce o Żydach ze Śląska Cieszyńskiego wypowiedzi rabina Sama Szterna z Koszalina, który wspomina: "Gdyby niebo było pergaminem, wszyscy ludzie pisarzami, a wszystkie drzewa długopisami - nawet wtedy trudno byłoby opisać to wszystko, co czynili z Żydami naziści we współpracy z Polakami"? Sztern wcześniej opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w getcie i o niechęci panującej między Żydami a nie-Żydami, ale jaki to ma związek z wyznawcami religii mojżeszowej ze Śląska Cieszyńskiego? Żydzi stela, nazwijmy ich tak umownie, w większości nie mówili w jidysz (w przeciwieństwie do współwyznawców z Koszalina), byli zasymilowani ze światem kultury niemieckiej, a Cieszyn w okresie międzywojennym uchodził za najbardziej ugodowe wobec Żydów miasto w Polsce.

Nieco wcześniej w książce pada stwierdzenie: "Antysemityzm chrześcijański na przestrzeni ponad 2000 lat ma swoje poważne miejsce w historii". Ponad 2000 lat? Czy 12-letni Jezus z Nazaretu, Żyd wychowany w pobożnej rodzinie, dyskutujący ze starszymi i uczonymi w jerozolimskiej świątyni, był antysemitą? Możemy iść na całość i zgodzić się z autorem. Tak czy tak, pozostaje pytanie, jaki to ma związek z historią Żydów na Śląsku Cieszyńskim? Oczywiście, dobrze byłoby opowiedzieć o cieszyńskich Żydach w szerszym kontekście, ale dobór cytatów w Zapamiętanych wydaje się dość przypadkowy. Powoływanie się na Wikipedię (11 razy na 127 przypisów) i serwis zgapa.pl (raz) pozostawię bez komentarza.

Są pewne plusy: ilustracje (to w końcu album) i autentyczna fascynacja autora (nawiasem mówiąc, inicjatora powstania Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Izraelskiej w Cieszynie) tematyką żydowską. Zapamiętani przypominają o ważnych postaciach w dziejach naszego regionu: o fabrykancie likierów Moritzu Fasalu, muzykach Maksie Rostalu i Victorze Ullmannie, o rodzinach Singerów i Zifferów… Jednak koniec końców książka Wiesława Radwańskiego to zlepek informacji o Żydach ze Śląska Cieszyńskiego, Żydach z innych regionów i Żydach w ogóle, zaczerpniętych z wiarygodnych, ale i nieraz bezwartościowych opracowań. Bardziej adekwatny byłby podtytuł "O Żydach Śląska Cieszyńskiego i nie tylko", który lepiej oddawałby zawartość publikacji, bo historia wyznawców judaizmu z naszego regionu stanowiła dla autora bardziej punkt wyjścia niż cel sam w sobie.
Komentarze: (27)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tak czy tak, pozostaje pytanie, jaki to ma związek z historią Żydów na Śląsku Cieszyńskim?

To nie do chuliganów trzeba pisać, ale do ich rodziców, bo albo takie wartości wynosi się z domu, albo też rodzice nie kontrolują swojej młodzieży. Jak to mój kolega powiedział: nie jest sztuką puścić łódkę na wodę; sztuką jest nią sterować.

b.ważne dla każdego kraju, póki nie będzie za późno na zmianę przekonania !

że Bóg będzie błogosławił, błogosławiących dzieci Abrahama a przeklinał tych, którzy złorzeczą Żydom !
(1Mojżeszowa 12,30
(GENESIS - KSIĘGA RADZAJU - 12,3 ! )
Prawda absolutna !

takie niestety nauczanie, sami prelegenci tkwią w błędzie od wieków !

co wyprawiają i to ma być nowa polska władza !
Brrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr, zgrozą powiało !

przez rodziców. Błędy wychwawcze !
Daja znać o sobie w cały naszym umiłowanym narodzie.

jacy prelegenci, takie forum ...?
Szkoda, otóż tzw. PEDAGODZY, nauczyciele, rodzice, oczywiście KSIĘŻA i kościoły - mają ŻNIWA !
Zbierają, to, co sami - ZASIALI !
cierpkie te grona ... :(

kogos złość zrzera to nie potrafi żadnej prawdy przyjąc !!!!!

Z Jerzego Hermy jest taki sam doktor jak z Jerzego Bednarczyka magister...
A kto tak ładnie pisze "dr Herma" - sam zainteresowany!

Ta książka to skandal ! Jak można takie bzdury pisać. To niezgodne z Polskim prawem. Narodzie żydowski - ustańcie w swej ślepej nienawiści do Polaków.

!

?

Czy 12-letni Jezus z Nazaretu, Żyd wychowany w pobożnej rodzinie, dyskutujący ze starszymi i uczonymi w jerozolimskiej świątyni, był antysemitą?

do poniżej

czy nie można tego ująć bardziej "pokojowo"...?

"Wybory do Senatu, czyli partyjna bijatyka..."

komu to potrzebne - PIS-owi ? Dzielenie, bijatyki, burdy,
w końcu może jest to świadoma manipulacja medialna?

korzenie...?

NR 1 - prof.Janusza SPYRY ...?

liderami, którzy kładli podwali, by stosunki polsko-żydowskie były normalne i ludzkie.
Dobrze się stało, że prof.R.Pipes i inni zostali zauważeni na pieknej Ziemi Cieszyńskiej.
Żyli tu kiedyś mądrzy i dobrzy ludzie, nie wymądrzajacy się , jak autor tego felietonu... :(

ONZ = WOLNE PAŃSTWO PALESTYNA ! juz niedługo zydzi

Nabyłem i przeczytałem. Zgoda część pisana jest nieco chaotyczna tym niemniej ustęp o rodzinie Schramek jest dobry. Część fotograficzna b. dobra zwłaszcza zachowane w kadrze ruiny domu pogrzebowego na nowym kirkucie z przed jego rozbiórki i ograniczeniu do lapidarium. Dobra pozycja wśród książkowych regionaliów.

Jesteśmy jedynym państwem na świecie, którego polityczne i intelektualne elity ze wszystkich sił pracują nad wtrąceniem swego narodu w jeszcze większe kompleksy, jeszcze głębszym obniżeniem mu i tak chorobliwie niskiej samooceny oraz dogłębnym jego poniżeniem.To naprawdę fenomen na światową skalę. We wszystkich państwach świata władza publiczna, by ograniczyć się tylko do niej, za swój oczywisty obowiązek uważa coś wręcz przeciwnego: umacnianie poczucia godności i dumy swojego narodu. Często nawet kosztem prawdy.

Macie nieprawdziwe informacje bo zalozycielem Towarezystwa byl pan Jerzy Bednarczyk przy wspoludziale Radwanswkiego i On to wie !!!~! To trudny temat ale trzeba go wyjasnic Panie Radwanski bo to Dom Narodowy pod przewodnictwem owczesnego dyr. Panu popmagal .No niech Pan prawde powie ...............................!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ma co chcemiec Czemu te wszystkie relacje sa takie trudne ??? GLOPSIUJCIE NA alejksandre BO TO JEST NOWOSC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

to Plosan Radewanski powionien zabrac gLos

Autor pyta po co w książce o Żydach ze Śląska Cieszyńskiego wypowiedzi rabina Sama Szterna z Koszalina o współpracy nazistów (uwaga - broń panie Boże, nie Niemców) ze współpracy z Polakami. Otóż niemiecka polityka historyczna zmierza do stopniowego zdejmowania z państwa i narodu niemieckiego odpowiedzialności za zbrodnie II wojny światowej i przerzucaniu jej na winowajców zastępczych, a właściwie jednego winowajcę zastępczego - na Polskę i Polaków. To z kolei wychodzi naprzeciw żydowskiej polityce historycznej, która - rozumiejąc konieczność stopniowego zdejmowania odpowiedzialności z Niemiec - kładzie ogromny nacisk na znalezienie winowajcy zastępczego, dzięki czemu świat nie pomyśli sobie, że ofiary II wojny światowej zmarły śmiercią naturalną, zaś Izrael nadal będzie ciągnął grubą rentę i inne korzyści, płynące z zazdrośnie strzeżonego statusu ofiary.

dlatego nigdy więcej PiS-u i jego zakompleksionej Polski! Nigdy więcej monopolistów chorego pseudopatriotyzmu!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama