, sobota 21 maja 2022
Jak młodzi wolontariusze pracują z dziećmiDodaj do Facebook

Jak młodzi wolontariusze pracują z dziećmi

KARINA CZYŻ
Rzeczą normalną, wręcz obowiązkową stała się wakacyjna akcja dla dzieci z Trójwsi Beskidzkiej (Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa) organizowana i prowadzona przez młodych wolontariuszy i animatorów Stowarzyszenia VIDES, która rok rocznie odbywa się w wybranym tygodniu wakacji.
- Co roku towarzyszy nam inne hasło, temat, nad którym wraz z dziećmi się zatrzymujemy - mówi jedna z wolontariuszek. - Tym razem tematem i mottem przewodnim tygodniowej pracy było hasło "Od ziarenka do bochenka".

Przez cały tydzień dzieci spotykały się z animatorami w pobliskich szkołach, gdzie czekała na nich wspólna zabawa, tańce, śpiewy oraz upragnione przez wszystkich warsztaty tematyczne, na których każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Plastycy poznawali nowe techniki dekoracji, aktorzy pisali i grali w przedstawieniach teatralnych, muzycy ćwiczyli śpiew oraz uczyli się nowych, pięknych piosenek, przyrodnicy badali pobliski teren w poszukiwaniu nowych, nieznanych im jeszcze roślin, a sportowcy mieli okazję wykazać się na boisku podczas wielu gier zespołowych. Wśród radości i zabawy był czas na spotkania w małych grupach, aby rozmawiać, dyskutować, a przez to formować siebie i uczyć się dobrych nawyków. Tematem tych spotkań był szacunek do chleba, oraz zwrócenie uwagi dzieci na to, że wszystko w życiu zaczyna się od małego ziarenka (nasze talenty, powołanie), aby mogło dać dorodny bochenek.

Pierwszy raz w historii akcji wakacyjnych gościliśmy w naszych progach kapłana. Nie była to przypadkowa osoba, ponieważ o. Dariusz jest misjonarzem w zgromadzeniu ojców Pijarów, pracujący długie lata w Kamerunie , a teraz przebywa w Krakowie. Wraz z dwoma klerykami prezentowali afrykańskie stroje, instrumenty, a także zabawy, które wśród kameruńskich dzieci robiły furorę. Oprócz wielu śmiechów i radości o. Dariusz siał ziarenko słowa o swoim powołaniu, pracy na misjach.

Dniem wyjątkowym był dzień wycieczki edukacyjno - krajoznawczej do Muzeum Chleba w Radzionkowie. W muzeum dzieci oglądały film o tym, jak powstaje chleb, jaka jest jego historia, miały krótką prelekcję o szacunku do każdej kromki chleba, którą wygłosił sam dyrektor muzeum, Piotr Mankiewicz. Wraz z nim dzieci zwiedzały liczne wystawy eksponatów związanych z wyrobem chlebem i nie tylko. Najciekawszym momentem lekcji w muzeum były samodzielne warsztaty z ciastem, gdzie każde dziecko robiło swój oryginalny wypiek, który po zakończeniu lekcji muzealnej mogło odebrać w bacówce. Kolejnym punktem naszej wycieczki była Bazylika w Piekarach Śląskich, gdzie dzieci polecały Matce Bożej swe najskrytsze intencje, śpiewały pod pomnikiem Jana Pawła II oraz spacerowały po dróżkach.

Zwieńczeniem tygodniowych spotkań było wspólne świętowanie na terenie amfiteatru "Pod Skocznią" w Istebnej. Na scenie dzieci z każdego warsztatu prezentowały efekty swojej pracy. Wielką niespodzianką w tym wyjątkowym dniu był pokaz strażacki, który przygotowali strażacy z OSP Istebna Centrum.

Akcja w liczbach: w akcji brało udział ok.180 dzieci, którymi opiekowało się 30. wolontariuszy, pracujących 7 dni w tygodniu, średnio po 5 godz. dziennie. Kolejne dobre doświadczenia, uśmiechy i radość dzieci, zadowolenie rodziców - to tylko niektóre z owoców pracy młodych wolontariuszy z Trójwsi.  Już są plany na dalszą pracę z dziećmi w ciągu nowego roku szkolnego, aby dalej stwarzać alternatywne formy spędzania wolnego czasu, uczyć pracy w grupie oraz wyzwalać radość i uśmiech w każdym dziecku.

Jeśli ktokolwiek jest zainteresowany naszą działalnością lub chciałby wesprzeć naszą pracę, prosimy o kontakt:
S. Halina Koćwin - Tel: 662  626 786, e-mail: kocwinekh@op.pl
Karina Czyż - Tel: 502 244 896, e –mail: karina.istebna@gmail.com
Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama