, wtorek 23 kwietnia 2024
Połączyli miłość do psów ze sportem
Psy rady manchester terrier rozwijają się poprzez sport. Irena prowadzimy z nimi aktywny tryb życia. fot. arch. pryw. IP Dodaj do Facebook

Połączyli miłość do psów ze sportem

KATARZYNA KOCZWARA, AK
Połączyli miłość do psów ze sportem

Kuba na co dzień trenuje bieganie, chętnie zabiera z sobą psy. fot. arch. pryw. IP


Połączyli miłość do psów ze sportem

Irena (pierwsza z lewej) i Azir podczas Manchester Terrier Happening w Szwajcarii. fot. arch. pryw. IP


Połączyli miłość do psów ze sportem

Wysportowane i zżyte ze swoimi właścicielami psiaki są szczęśliwe. fot. arch. pryw. IP

Oboje są niezwykle aktywnymi ludźmi, lubią sport, wyzwania i zwierzęta. Udało im się połączyć wszystkie pasje i wspólnie je realizować. Irena Piotrowska i Jakub Glajcar zajmują się hodowlą niepopularnej wciąż w Polsce rasy psów jaką jest manchester terrier. Ze swoimi pupilami trenują freesbee, agility i dogtrekking.
Oboje mieszkają w Wiśle, połączyło ich uczucie, kochają siebie nawzajem i swoje zwierzaki: Rami, Alice i Azira. Hodowla jest spełnieniem marzeń Ireny. - Manchester to kieszonkowa wersja dobermana, którą możesz wszędzie zabrać - uważa Kuba. - Pomysł właśnie na tę rasę wziął się z książki. U nas ta rasa jest mało znana. Często psy mylone są z dobermanami, o których początkowo myślałam. Manchester jest mniejszy i bardziej odporny. Największym zagrożeniem jest u nich jednak choroba genetyczna von Willebranda (słaba krzepliwość krwi) - wyjaśnia Irena.

To ona założyła hodowlę domową. Choć przepisy w Polsce nie są tak restrykcyjne jak w innych krajach, Kuba z Ireną dbają, by ich psy posiadały wszystkie liczące się w świecie badania i szczepienia. Kosztowne badania genetyczne wykonują najczęściej w Berlinie. Nie są hodowcami nastawionymi tylko na zysk ze sprzedaży cennych szczeniąt. Swoimi pupilom poświęcają każdą wolną chwilę, aktywnie spędzają czas na sportowych zabawach. - Z naszymi psami trenujemy frisbee, my rzucamy krążek freesbee, pies go łapie. To bardzo ciekawa dyscyplina. Sam pies nie wystarczy. Potrzebny jest również właściciel z pasją. Dyscyplina nie jest jeszcze dobrze rozwinięta w Polsce, gdyż u nas wciąż dominują tzw. psy kanapowe - przyznaje Irena.

To nie jedyna forma spędzania wspólnie czasu. - Zajęliśmy się również dogtrekkingiem, promowaniem turystyki z psem, marszu lub biegu na orientację z pasem - wymienia Irena. Choć uczestniczą w zawodach, odwiedzają wystawy, nie koncentrują się tylko na wynikach swoich psiaków, ich życie nie jest podporządkowane zwierzakom. - Trenujemy z nimi 2 razy w tygodniu (bieg 8-10km, czasem wyprawa w góry) Spacerujemy 5-10 km dziennie. Nie ma harmonogramu działań - wyjaśnia Kuba.

Z myślą o prawidłowym rozwoju swoich psów w nowym domu planują przygotować specjalny pokój dla szczeniąt. - Oprócz tego, że psa trzeba przytulać, opiekować się nim, nie należy zapominać, że od początku trzeba go w pewien sposób przyzwyczajać do szkolenia, rozwijać jego zmysły - uważa Irena. Takie psie "przedszkole" ma poprzez zabawę przyzwyczajać do zabaw i elementów obecnych w psich sportach.

PISALIŚMY: "Jakub Glajcar: Nie mam poczucia, że bieganie odbywa się kosztem czegoś"

Irena i Kuba pozostają w stałym kontakcie z innymi hodowcami. W lipcu byli w Szwajcarii na Manchester Terrier Happening, czyli spotkaniu właścicieli, hodowców i miłośników tej rasy z całej Europy. Spotkania odbywają się od 1990 roku. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło w sumie 100 psów. Liczną grupę stanowili reprezentanci z Niemiec, Szwajcarii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji. Irena i Kuba reprezentowali Polskę po raz drugi.

3 dni pobytu wypełnione były zabawami z psami. Spotkanie rozpoczynał dzień związany z grami sprawnościowymi - uczestnicy i ich czworonogi brali udział w takich konkurencjach jak aportowanie, przebieganie przez bramki, pokonanie toru przeszkód. Drugi dzień przeznaczony był na hobbistyczną, prestiżową wystawę. - Wygrany otrzymuje trofeum i ma je u siebie przez rok. Następnie trofeum przechodzi do rąk kolejnego zwycięzcy - wyjaśnia Irena. Jej Azir odniósł tam sukces, zdobywając wysokie III miejsce w klasyfikacji ogólnej.

- Za rok jedziemy do Anglii, w 2013 roku chcemy zorganizować Manchester Terrier Happening w Polsce. Chcielibyśmy, żeby odbył się w Wiśle - zdradza Irena.

Jej zdaniem, psy tej rasy kochają towarzystwo człowieka, są przyjazne i oddane. To śmiały pies, ma w sobie dużo pewności siebie, wyróżnia się inteligencją i ruchliwością. Szybko się uczy, wymaga jednak konsekwencji. Lubi wyzwania i zadania. Jednocześnie jest czuły, potrzebuje kontaktu z właścicielem.

PISALIŚMY: "Czteroletnia rottweilerka Ohra ulubienicą dzieci. "Nie ma osoby, której Ohra nie lubi""
Komentarze: (3)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Manchester jest z natury zdrowym psem (dożywa nawet 16 lat w dobrym zdrowiu). Nie ma tendencji do chorób serca, dysplazji ani chorób oczu i alergii. Jedyną dziedziczną chorobą w tej rasie jest choroba von Willebranda. Choroba objawowo podobna do hemofilii. Nie każdy nosiciel ma objawy związane z krwawieniem. Dlatego hodowcy wykonują specjalistyczne testy psom które będą miały potomstwo (czynnik vWD).

ale mam pytanie, komu zagraża choroba genetyczna - dobermanowi czy manchesterowi, bo wydaje mi się, że dobermanowi ale tekst jest tak dziwnie napisany, że wychodzi na to ,że manchestery mają tę chorobę. Pani Redaktor:-)

pozytywnie:) więcej takich ludzi z pasją i odpowiednim podejściem!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama