, czwartek 20 czerwca 2024
Czteroletnia rottweilerka Ohra ulubienicą dzieci. "Nie ma osoby, której Ohra nie lubi"
Dogoterapia pozostaje w sferze marzeń Kariny Michalak, jednak dzięki odpowiedniej tresurze i szkoleniu Ohra jest w stanie pracować z dziećmi. fot. BŚ Dodaj do Facebook

Czteroletnia rottweilerka Ohra ulubienicą dzieci. "Nie ma osoby, której Ohra nie lubi"

BARBARA ŚLIŻ
Czteroletnia rottweilerka Ohra ulubienicą dzieci. "Nie ma osoby, której Ohra nie lubi"

Ohra z właścicielką, Kariną Michalak i swoim ulubieńcem, Konradem. fot. BŚ

Dogoterapia to najbardziej naturalny sposób wspomagający rehabilitację z pomocą odpowiednio wytresowanych psów. Najbardziej odpowiednimi rasami do tej terapii są m.in. labradory, golden retrievery i nowofundlandy. A czy można podjąć leczenie dziecka z rottweilerem? - Jeśli pies jest odpowiednio przygotowany, to ja nie widzę żadnych przeszkód - mówi Karina Michalak, właścicielka czteroletniej Ohry.
Rottweiler zagryzł pięciomiesięczną dziewczynkę. Dwuletni chłopczyk został pogryziony przez psa rasy rottweiler. Pies rottweiler pogryzł siedmioletniego chłopca… Coraz częściej słyszy się o tragicznych wypadkach związanych z psami zaliczanymi do ras agresywnych. Dlaczego tak się dzieje? - Rottweiler to pies, u którego agresja jest wrodzona, każdy najmniejszy szczegół może go zdenerwować, to od ludzi, od ich wkładu w pracę z psem zależy, jakiego psa uda się im wychować. Gdyby nie brak odpowiedzialności ludzi za swoje psy, z pewnością nie byłoby takich wypadków. Tak dużego psa nigdy nie powinno się zostawiać samego w towarzystwie obcych ludzi - wyjaśnia Karina Michalak.

Z Ohrą, rottweilerką jest zupełnie inaczej. Suczka przywitała mnie w drzwiach mieszkania. Od razu zaczęła się łasić, przyniosła swoją ulubioną zabawkę. Spragniona pieszczot położyła się na podłodze i czekała na drapanie za uchem. W domu najbardziej słucha się swojej pani, szczególnie upodobała sobie Konrada, najmłodszego syna Kariny. - Kiedy którykolwiek z członków rodziny choruje, Ohra śpi razem z nim, pilnuje, by nikomu nie stała się krzywda, za nic w świecie nie da się jej ruszyć z miejsca. Nie ma osoby, której Ohra nie lubi. Ten pies to prawdziwy skarb - mówi właścicielka psa.

Karina Michalak, matka dwójki dzieci, z całą odpowiedzialnością i ze wszelkimi konsekwencjami zdecydowała się na zakup psa tej rasy. - Po Ohrę jechałam specjalnie do Warszawy, zabrałam ją, kiedy miała 6 tygodni. Tydzień później rozpoczęłyśmy szkolenie. Wiedziałam, że muszę z nią pracować, by moja rodzina czuła się bezpieczna - komentuje Michalak.

PISALIŚMY: Pierściec: Rodzice z dziećmi na artystycznych warsztatach (zdjęcia)

Szkolenie psa trwa średnio trzy miesiące, jednak by odniosło pożądane efekty, trzeba z nim pracować codziennie. - Ohra każdego dnia ma wydawane komendy, od szczeniaka zaczęłam przyprowadzać ją do przedszkola, by miała nieustanny kontakt z dziećmi. Dzięki temu z pewnością jest o wiele bardziej łagodniejsza, stąd to jej spokojne uosobienie.

Rottweiler jest bardzo trudnym do ułożenia psem, jednak Ohra, jak na tę rasę jest psem mało dominującym. Póki co, dogoterapia pozostaje w sferze marzeń Kariny Michalak, jednak dzięki odpowiedniej tresurze i szkoleniu Ohra jest w stanie pracować z dziećmi. - Dziecko mojej koleżanki jest po porażeniu mózgowym. Każda rehabilitacja sprawia małej ogromne cierpienie. Rozciąganie mięśni na siłę jest prawdziwą katorgą. Kiedy Ohra po raz pierwszy zobaczyła małą, ciężko było mi ją w ogóle od niej odciągnąć. Pies lizał malutkie rączki dziewczynki, a ona sama próbowała je rozkurczać, powoli otwierała dłonie. Mała od razu nabrała do Ohry zaufania, a co najważniejsze, widać, że pies w ogóle nie sprawiał jej bólu - cieszy się Michalak.

- Dogoterapia wzmacnia efektywność rehabilitacji. Zajęcia z psem pozwalają pokonać psychologiczne bariery dziecka i sprawiają mu niezwykłą radość. Poprzez nawiązanie specyficznej więzi maluch zapomina o kalectwie, rozluźnia się i sam zdobywa motywację do dalszych ćwiczeń. Dogoterapia nie sprawia tak wielkiego bólu, jak ćwiczenia rehabilitacyjne, pies pozwala w naturalny sposób wykonać ćwiczenia - tłumaczy Magdalena Słonka, fizjoterapeutka. - Należy jednak pamiętać, że zajęcia z dogoterapii są jedynie uzupełnieniem właściwej rehabilitacji, nie mogą one być traktowane jako właściwe leczenie.

Zajęcia z udziałem psa wpływają na rozwój sfery umysłowej dziecka. Pies wycisza, pomaga wielu dzieciom, które mają problemy z nadpobudliwością. Eliminuje agresję, kształtuje pozytywne emocje u dzieci, rozwija empatię i poprawia samoocenę. Osoby poddające się dogoterapii łatwiej także nawiązują kontakty.
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

w zyciu nie czytałam większej bzdury.
miałam rottweilerkę i był to najłagodniejszy najspokojniejszy pies świata.
Nigdy nic nie wzbudzało u niej agresji. Dzieci właziły jej na głowę wkładały ręce do pyska, nigdy nic jej nie zdenerwowało. NIGDY.
Nie była wyjątkiem, sunia znajomych też jest oazą spokoju. bardzo pojętna, łagodna...
Rottweiler to pies pasterski, a psy pasterskie są łagodne.

Psy, które pogryzły dzieci to najczęściej mieszańce tej rasy pochodzące z pseudohodowli, o których socjalizację nie zadbano, a o szkoleniu PT nigdy nie słyszały. Ale najprościej jest przypiąć latkę i nie zastanowić się dlaczego pies zachował się tak a nie inaczej.

Zwariowaliscie ludzie.W Ameryce i Uk rottweiler jest bardzo popularnym psem terapeuta.Ja sama mialam te rase i kochal wszystkich.Moge smialo powiedziec ,ze byl najspokojniejszym z 8 psow,ktore mialam innych ras.Jezeli wlasciciel nie jest zbalansowany wewnetrznie to i pies nie bedzie.
Nie ma zlych psow sa zli wlasciciele.

Z kolczatką na szyi doskoale nadaje się do dogoterapi,przeczytajcie sobie dokładnie jak przygotowuje się psa do dogoterapi lub psa serwisowego a nie wypisujcie pierdól.

może zaproponujecie dogoterapię z wszystkimi najgrożniejszymi rasami ..jeszcze wam te psy d...y wygryzą

zapewniam Cię, że gdyby ktokolwiek wyciągnął rękę do pekińczyka mojej babci, ten bez mrugnięcia okiem odgryzłby mu co najmniej jeden palec. To jest groźna rasa.
moja rottweilerka dawała sobie zrobić wszystko, dzieci włazily jej na głowę i nic. Oaza spokoju. Głównie dlatego, że rottweiler to pies pasterski. czy wyobrażasz sobie, że pies pasterski zagryza jagniątka w stadzie?
Nie to co pekińczyk - pies idiota, o którego psychikę nikt nigdy nie zadbał, bo to pies, u którego zawsze liczył się wyłącznie wygląd.

I tak trzymać - dość mitów i złych psach i "niewinnych" ludziach... wystarczyło się przejść ulicami Cieszyna w dniach 17-19 czerwca (święto 3-braci) jak zachowywali się ludzie - brak słów - czyste chamstwo, wulgaryzmy, bójki itd..., przy okazji gratulacje dla dzielnej straży miejskiej pod wodzą byłego W-F-isty..., Park Pokoju pod samymi oknami SM! tam był totalny bu..., lecz oni nic nie widzieli nic nie słyszeli, a dzwonić na numer alarmowy 986 można było..., stary i sprawdzony numer -odłożona słuchawka..., za to jak doniosły zaprzyjaźnione wróble z okolic miejsca zamieszkania szanownego pana komendanta Kazimierza P., patrole SM były tam bardzo aktywne nocą...i tą informację kieruję do Pana Burmistrza i Radnych - może najwyższy czas by szanowny pan Kazimierz P. wrócił do zawodu nauczyciela W-F, a kilkunastu jego kumpli od brydża i piwa również do innych zajęć!

to jakiego psa mamy w domu w dużej mierze zależy od właścicieli i świadomego prowadzenia psa:) brawo dla pani Kariny, obala stereotypy

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama