, środa 19 czerwca 2024
Kładka nad Olzą połączy Czeski Cieszyn z Cieszynem
Kładka zwana sportową to element unijnego programu „Ciesz się Cieszynem - Ogród dwóch brzegów”. fot. ARC Dodaj do Facebook

Kładka nad Olzą połączy Czeski Cieszyn z Cieszynem

mac/GAZETA.PL
Rozpoczynają się główne roboty budowlane przy nowej kładce granicznej nad Olzą, która połączy brzegi Cieszyna i Czeskiego Cieszyna. Nowy most będzie gotowy do końca tego roku.
Aby zdobyć pieniądze na inwestycję, Czeski Cieszyn złożył wniosek o unijną dotację i otrzymał 1,3 mln euro. - Jesienią rozpoczęliśmy prace przygotowawcze obejmujące wycinkę drzew i wytyczenie nowego obiektu w terenie. Teraz zaczynają się główne, skomplikowane roboty budowlane. Na dniach wykonawca będzie wbijał pale pod przyczółki nowej kładki - mówi Dorota Havlikova, rzeczniczka Urzędu Miasta w Czeskim Cieszynie.

Zobacz wizualizację mostu [kliknij]

Projekt kładki przygotowało studio architektoniczne z Brna. Będzie ona miała ponad 95 metrów długości i sześć metrów szerokości. Będzie podtrzymywana przez jeden łukowaty i pochylony dźwigar. Sama kładka też otrzyma kształt łuku i nie będzie na niej żadnych barier architektonicznych. Będzie można na nią swobodnie wejść lub wjechać z przebiegających obok chodników i ścieżek rowerowych. Nowa przeprawa jest bowiem budowana z myślą zarówno o pieszych i rowerzystach, jak i osobach jeżdżących na rolkach.

POLECAMY: Co słychać na Zaolziu?

Mostek jest nazywany kładką sportową, ponieważ powstaje w miejscu, gdzie oba miasta dzięki unijnej dotacji przygotowują swoje tereny rekreacyjne. Po polskiej stronie powstają ścieżki rowerowo-spacerowe, skwer miast partnerskich z mozaiką przedstawiającą mapę Europy, boisko i plac do pikników. Wyremontowany zostanie również zalew kajakowy z pomostem. Po czeskiej stronie, w parku Sikory, zaplanowano remont alejek, ścieżkę dla rolek, nowe altanki, boisko i odnowienie kopii Wieży Piastowskiej. Dzięki temu mieszkańcy i turyści będą mogli swobodnie wybierać formę rozrywki po obu stronach granicy.

PISALIŚMY: Nowa kładka połączy oba Cieszyny

- Kładka będzie gotowa do końca tego roku. Na czas prac na moście Wolności zostaje wprowadzony ruch dwukierunkowy dla sprzętu budowlanego. Most zostanie oczywiście odpowiednio oznakowany, ale prosimy wszystkich korzystających z niego o zachowanie ostrożności - mówi Havlikova.


fot. ARC
Komentarze: (18)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

temu komu pomysl z mostem sie nie podoba jest totalnym kretynem

Ta kladka czy most to zamiast poprzedniej nieudanej niby wspolnej akcj budowy mostu francuskiego pomyslu , ale dobrze bo wiecej robic a mniej szumnie gadac !! Do tego potrzebne sa pieniadze i Cz. Cieszyn umial ich zorganizowac , moze my tez wiecej praktyki uzytecznej wykarzemy a mniej patosu i zadufania !!! To do nowych miejskich rajcow !

...

Moje dzieci w gaciach posrańcach? Nigdy.

A ja się nadal śmieję z was - cieszyniacy. Wasze przygłupawe dzieci i tak przyjdą do mojego sklepu na Głębokiej i zostawią mi pieniądze... a ja będę jak każdego dnia leżał w wyrze i pisał pierdoły na GC.

No i co nasz nowy burmistrz zamierza zrobić w celu rozwikłania zagadki rzezi smoleńskiej??? Czy powstanie w Cieszynie choćby pomnik Lecha z małżonką???

Władze Cieszyna to darmozjady, kradną nasze pieniądze i nic nie dają w zamian, w mieście nic się nie dzieje. Ja się pytam kiedy postawicie w końcu lotnisko dla sterowców i przystań jachtową na Olzie? Kiedy w Cieszynie odbędą się letnie igrzyska olimpijskie albo chociaż MŚ w piłce nożnej? Czy miasto nie zasługuje na drużynę NBA i kosmodrom? Dlaczego zbrojne oddziały straży miejskiej nie ściągną tu Gutka siłą? Jeszcze parę lat i taki Strumień, Paryż i Las Vegas będą bardziej atrakcyjne i przejmą od Cieszyna wszystkich turystów

Dobrze gadasz. Drzewo to życie. Kiedy to w końcu trafi do zakutych łbów wlodarzy miast / Bo to nie tylko problem Cieszyna. Tną wszędzie - w całej Polsce.

" Jesienią rozpoczęliśmy prace przygotowawcze obejmujące wycinkę drzew...." decydenci- litości, ile jeszcze można wyciąć drzew w tym rejonie. W okolicy Błogocic od zeszłego roku tylko się tnie- a gdzie są nowe nasadzenia? Powtarzam do znudzenia : drzewo rośnie lat kilkadziesiąt a pod toporem/ piłą/ idioty pada w 5 minut. Ale za to będzie mnóstwo alejek z krawężnikami i ciągi piesze wzorowane na pasach startowych. Tylko czy oto chodziło?????

Bardzo fajnie, że coś się dzieje pozytywnego w naszym mieście! a malkontentami, którzy potrafią tylko marudzić i narzekać nie należy się przejmować, bo oni inaczej nie potrafią-taki to już smutny typ.

A kaj są piętrowe parkingi samochodowe,bo żeby pobiegać najpierw trzeba podjechać i zaparkować.

Wesoły Romek, a co źle?

I dobrze, że newsa skomentował przytomnie Wojciech Kolarczyk.

Poziom komentarzy...

I dobrze, że robią tą kładkę

i do biegacza: 'dowodzik proszę!' nie ma? mandat!

W polskim - króluje kult Różowego Jelenia.

I bardzo dobrze !!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama