, niedziela 14 lipca 2024
Skoczów: "Eksperyment" ma dziesięć lat
Opis do zdjęcia: Skoczowski zespół „Eksperyment” obchodzi w tym roku dziesięciolecie działalności. fot. Jakub Marcjasz Dodaj do Facebook

Skoczów: "Eksperyment" ma dziesięć lat

JAKUB MARCJASZ
Taniec jest ich pasją i sposobem na spędzanie wolnego czasu. Od lat uświetniają miejskie wydarzenia. Mają też marzenia, bardzo zwyczajne marzenia. W tym roku skoczowski zespół taneczny \"Eksperyment\" obchodzi dziesięciolecie działalności.
Pomysł, aby założyć zespół taneczny dla skoczowskiej młodzieży w głowie Agnieszki Zwardoń zrodził się dziesięć lat temu. - Kończąc podyplomowe studia z artystycznej formy aktywności ruchowej początkowo chciałam zająć się aerobikiem. Po namyśle stwierdziłam jednak, że to taniec daje większe możliwości rozwoju - wspomina. Na co dzień jest nauczycielką wychowania fizycznego w skoczowskim gimnazjum nr 2. I to właśnie grupa uczniów tej szkoły stanowiła trzon pierwszego zespołu. - Obok dziewczyn znalazł się w niej również jeden chłopak, który dzielnie nas wspierał przez rok - mówi nauczycielka. "Eksperyment" był jedną z pierwszych formacji tanecznych, jaka powstała w Skoczowie.

- W ciągu tych dziesięciu lat pojawiło się kilka osób, na których życiu taniec w zespole wywarł duże znaczenie - mówi Zwardoń. To dziewczyny, które dziś, mając po dwadzieścia parę lat, dalej, z większymi lub mniejszymi sukcesami, tańczą. Dziś w odbywających się dwa razy w tygodniu po trzy i dwie godziny zajęciach uczestniczy około dwunastu dziewczyn. Są to uczennice nie tylko gimnazjum nr 2, ale też miejscowego liceum ogólnokształcącego. - To osoby z pasją, lojalnością i ogromną kreatywnością - mówi o swoich podopiecznych nauczycielka.

POLECAMY: Reportaże o tym, co dzieje się na Śląsku Cieszyńskim

Zanim "Eksperyment" zaprezentuje jednak swoje umiejętności przed większą publicznością (przede wszystkim podczas miejskich imprez), upłynąć muszą co najmniej dwa miesiące. Tyle trwa przygotowanie jednego, trzyminutowego układu tanecznego. Do nauki niezbędne jest samozaparcie i koordynacja słuchowo-ruchowa. W trakcie nauki bardzo ważna rolę odgrywa lider grupy. - To jest osoba, która potrafi przekazać innym to, co już umie, często układa choreografię, szuka dżingli i komponuje składanki - opowiada Zwardoń.

- To jest moja pasja i całe życie. Chciałabym spełnić się jako tancerka i w przyszłości występować na dużej scenie - przyznaje Paulina Bojda, jedna z tańczących. Co decyduje o sukcesie? Zgranie, współpraca i mobilizacja, to elementy, które o nim decydują. - Odpowiedzialność za grupę jest motywacją do pracy - dodaje Nikola Dybus, która zauważa, że każde opuszczone zajęcia powodują braki, które mogą rzutować na występ całej grupy. Najtrudniejsze jest pogodzenie tych wszystkich elementów w całość. - Mimo że choreografia jest wspólna, to każda z dziewczyn w zespole jest indywidualnością, każda ma swój własny, specyficzny i znakomity styl. Myślę, że to jest nasz atut - mówi Zwardoń.

PISALIŚMY: Zasakująca frekwencja na teatralnych feriach

Na przestrzeni dekady zespołowi ze Skoczowa udało się miedzy innymi wywalczyć pierwsze miejsce podczas Międzynarodowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Dzieci i Młodzieży "Talizman sukcesu" w Hałcnowie oraz wyróżnienie wśród siedemdziesięciu trzech śląskich zespołów tanecznych podczas rywalizacji w Jaworzu przed dwoma laty.

Udział w zajęciach jest całkowicie bezpłatny. Skoczowski Ośrodek Sportu i Rekreacji udostępnił salę do ćwiczeń, gimnazjum użyczyło sprzęt muzyczny. "Eksperyment" ma jednak marzenia. - Chciałybyśmy pojechać na obóz taneczny. Codzienne treningi i wspólne spędzanie czasu to byłoby coś - mówią zgodnie członkinie zespołu. Bez pomocy sponsora, który taki wyjazd mógłby sfinansować lub chociaż pokryć część jego kosztów, marzenie to pozostanie tylko marzeniem. Podobnie jak inne: wizyta wykwalifikowanego tancerza, który pokazałby nowe układy i tchnął powiew świeżości, czy zakup strojów. Cena tylko tych ostatnich to koszt 1,5 tys. złotych...
Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

czy to mądrę jest żeby ćwiczyć na treningu w stroju które są przeznaczone na występ. Nie więc trzeba pokazać z takiej strony innej na zdjęciu..:):)

dziewczyny są fantastyczne!!! ale nie było by ich gdyby nie p.Agnieszka, która zaraziła je swoją pasją! "Eksperyment" ma 10 lat, a od jakiegoś czasu przy gimnazjum nr 2 istnieje już druga formacja - "Enigma". Przez te wszystkie latra wiele dziewczyn przewinęło się przez "Eksperyment", wszystkie były i są rewelacyjne. Szkoda tylko, że niektóre z nich zapomniały, kto je "zaraził" tańcem. No cóż....kulturę wynosi się z domu.

do "do poniżej" wybacz ale u ciebie jest źle z myśleniem. Masz tylko tyle odwagi żeby najeżdżać na innych w komentarzach ? Myslisz że jesteś taki fajny/a ? Zdecydowanie sie mylisz.
do "do ona"idiotyzmem jest tańczyc w strojach przeznaczonych na wystep na treningu. No chyba, że zdeklarujesz się do tego że za każdym razem będziesz je prać.
Dziękuje to wszystko co mam do powiedzenia.

Miło, że są w Skoczowie osoby, którym zależy na tym aby coś osiągnąc i starają się urozmaicić różne imprezy miasta-Skoczów. Dziewczyny ja w Was wierze, życzę Wam powodzenia i kontutuacji tego co robicie. Pozdrawiam.

Nikt tutaj się nie musi tłumaczyć ani też obrażać dziewczyn..
Widać nie liczy się dla nich ubiór na treningu lecz zapał z którym pracują. Powodzenia dziewczyny.. ; ))

po tych komentarzach widać, że ciężko z myśleniem... Dałyście zdjęcie do gazety w owerolach i jeszcze się głupio tłumaczycie, że to owerole treningowe. Z panem Bogiem, piękności... Reklama dźwignią handlu.

Myślę, że wyobraźni nie miał by ten, kto ćwiczyłby w strojach przeznaczonych na występy. ;)

do 'do ona' Yy Jak już wcześniej wspomniała 'ona' to jest zdj robione na treningu dlatego też mamy takie stroje więc się może tak nie czepiaj, co.? I nie mów tu o jakiejś wyobraźni bo ten zespół ma jej bardzo dużo.. ; //
To na tyle.. ; )) xD

z takimi zdjęciami, w takich ciuchach lepiej się nie pokazywać, jak się chce robić choćby minimalną karierę. To dowód całkowitego braku wyobraźni, o profesjonalizmie nie ma co mówić.

"szukamy sponsora co sięgnie do wora, choć się zrujnuje nie pożałuje"

zdarza się 99% talentu i 15% pracy...czyli 114% normy...

do F. Astaire: zdjęcie jest zrobione na treningu czyli w ciuchach "roboczych" że tak powiem. Więc jeśli nie wiesz to nie kometuj ok ?

byłoby rzeczą zupełnie naturalną: gdzie i kiedy, i o której mają treningi, czy też się spotykają, jaki jest telefon do osoby, z którą można by się skontaktować:-). pozdrawiam i życzę zapału. Sukcesy osiąga się przede wszystkim pracą. Wspomnę tutaj powiedzenie mojej zacnej, nie żyjącej nauczycielki matematyki: " do osiągnięcia sukcesu potrzeba 1% talentu i 99% pracy".

Faktycznie potrzebne im nowe stroje. Z takimi jak na zdjęciu nie wystartują w "Mam talent".

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama