, sobota 25 maja 2024
Geocaching, czyli "skarby" Śląska Cieszyńskiego
Jedna ze "skrzynek" ze "skarbem" znajduje się w Górkach Wielkich. Fot. Jakub Marcjasz 



Dodaj do Facebook

Geocaching, czyli "skarby" Śląska Cieszyńskiego

JM
Geocaching, czyli "skarby" Śląska Cieszyńskiego

Każda z wizyt odnotowywana jest w specjalnym "dzienniczku". Fot. Jakub Marcjasz


Geocaching, czyli "skarby" Śląska Cieszyńskiego

"Skrzynka" ukryta jest gdzieś tutaj...

Mogą być wszędzie: w parku, kamieniołomie, lesie, czy przy ruchliwej drodze. \"Skarby\" można znaleźć też na Śląsku Cieszyńskim. Nieustannie poszukiwane są one przez fanów geocachingu.
Geocaching to gra terenowa użytkowników systemu GPS, polegająca na poszukiwaniu specjalnie przygotowanych skrzynek ze "skarbami", zlokalizowanych w atrakcyjnych miejscach i ukrytych przez innych uczestników zabawy. - Ten niezwykły dach rozpostarty jest nad drogą prowadzącą z przejścia granicznego w Lesznej Górze do Ustronia - opisuje jedno z takich miejsc na stronie internetowej opencaching.pl mambik08.

Jak to wszystko się zaczęło? Zabawa w geocaching wystartowała wiosną ubiegłego roku. Wtedy to amerykański prezydent Bill Clinton postanowił udostępnić sygnał GPS - wykorzystywany wówczas tylko przez wojsko i przez to zniekształcony dla innych - wszystkim użytkownikom. Dla uczczenia tego wydarzenia Dave Ulmer zaproponował datę 3 maja 2000 roku jako rozpoczęcie gry, polegającej na chowaniu "skarbu", a następnie podaniu jego lokalizacji do publicznej wiadomości. Jeszcze tego samego dnia pierwsza skrzynka została ukryta (współrzędne N 45 17.460 W 122 24.800).

POLECAMY: Ochodzita: Ten widok jest bezcenny!

W Polsce pierwsza skrzynka została założona 1 listopada 2001 r. przez Roba Scotta w Warszawie (współrzędne N 52° 14.968 E 020° 59.647). Dziś aktywnych skrzynek jest już ponad osiem tysięcy, a liczba ta stale rośnie. Skrzynki można odnaleźć także na Śląsku Cieszyńskim. Są między innymi na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, kamieniołomie w Brennej Jatnym czy Górze Chełm w Goleszowie. Najpopularniejszym serwisem geocachingowym na świecie z informacją o lokalizacji i opisem miejsc, gdzie ukryte są "skarby", jest geocaching.com, a w Polsce opencaching.pl.

Na czym to polega? - Osoba, która tworzy skrzynkę, starannie ją przygotowuje, wybiera miejsce ukrycia, tworzy odpowiedni opis, chowa skrzynkę, a następnie przekazuje informacje o współrzędnych geograficznych miejsca ukrycia innym uczestnikom zabawy, którzy poszukują skrzynek posługując się odbiornikami GPS. Znalazca skrzynki zabiera jeden z ukrytych w niej "skarbów", zostawia w zamian nowy o nie mniejszej wartości oraz wpisuje swój identyfikator i datę odkrycia do "książki gości" - można przeczytać na stronie opencaching.pl. Wśród ukrytych skarbów mogą znaleźć się najprzeróżniejsze rzeczy: od monet, maskotek, ulubionych płyt, po małe książeczki. - Porządna skrzynka, obficie wypełniona fantami i dobrze ukryta – wspomina swoje odkrycie pod szczytem Błatniej Jiff.

POLECAMY: Szlak Zabytków Techniki poprowadzi przez Cieszyn

- Znaleziona zimową porą, a co za tym idzie ze sporą dawką adrenaliny (kto był, wie o co chodzi). Bardzo ciekawe miejsce i spore wyzwanie dla poszukiwaczy - zachwala skrzynkę usytuowaną w kamieniołomie w Brennej Smilla. Skrzynkę nie zawsze jednak udaje się odnaleźć - Niestety, nie udało się odnaleźć kesza. Pomimo trzech prób na przestrzeni pół roku - pisze bogobig, który zaliczył nieudaną próbę zdobycia "skarbu" w okolicach izby pamięci Jerzego Kukuczki. Ziemie cieszyńską w poszukiwaniu skrzynek odwiedzają też obcokrajowcy. - Jednymi z naszych gości była czeska para - opowiada Anna Fenby Taylor ze schroniska "Koss" w Górkach Wielkich. - Bardzo dużo czasu spędzali przy mapach. I to właśnie od nich dowiedziałam się o tym, co to jest geocaching.

Właśnie w Górkach Wielkich, w parku przy ruinach Dworu Kossaków znajduje się kolejny punkt na mapie miłośników GPS. Czytając zawarty w nim "dziennik" można dowiedzieć się, że to miejsce zostało odwiedzone nie tylko przez Polaków, ale właśnie też Czechów, Duńczyków i Norwegów. Po tej ostatniej wizycie w tzw. keszu pozostawiona została norweska korona.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

no cóż, sięgamy dna

jakaś...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama