, sobota 25 maja 2024
Wspólne kolędowanie i smakowanie w Skoczowie (fotorelacja)
Na skoczowskim rynku chętni mogli spróbować przygotowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kiczyc zupy rybnej. fot. Maciej Kłek Dodaj do Facebook

Wspólne kolędowanie i smakowanie w Skoczowie (fotorelacja)

JAKUB MARCJASZ, zdjęcia: MACIEJ KŁEK
Tego jeszcze pod Kaplicówką nie było! Kilku szaleńców - jak sami siebie nazywają - postanowiło wyciągnąć mieszkańców Skoczowa w środku śnieżnej i mroźniej zimy z ciepłych domów i zaprosić ich do wspólnego kolędowania. Udało się i na miejscowym rynku spotkało się kilkaset osób. Na rozgrzanie chętnym serwowano gorącą zupę rybną.
- Pomysł zrodził się sam z siebie, można powiedzieć, że zainspirowała mnie ta wspaniała choinka na rynku - mówi GazecieCodziennej.pl Maciej Konopka, który na pomysł zorganizowania wspólnego kolędowania wpadł już trzy lata temu. Zainteresował tą inicjatywą Wojciecha Grzebelca oraz Sebastian Wiśniewskiego i to razem z nimi udało mu się w tym roku zorganizować tak zwane Pierwsze Skoczowskie Betlejem.

Razem z Chórem Gloria z parafii ewangelio-augsburskiej oraz scholą "Coram Deo" z parafii rzymskokatolickiej ap. Piotra i Pawła zachęcali do wspólnego kolędowania rozdając śpiewniki. Do końca spotkania - mimo przenikliwego mrozu - kolędowała kilkunastoosobowa grupa.

Na skoczowskim rynku, obok świątecznej choinki, stanęła bożonarodzeniowa szopka, zapłonęło także ognisko. Jednak nie tylko to rozgrzało we wtorek mieszkańców. Chętni mogli spróbować przygotowanej przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kiczyc zupy rybnej. To z kolei pomysł Beaty Branc-Gorgosz, skoczowskiej radnej. - Inicjatywa zrodziła się 3-4 lata temu. W tym roku w końcu się udało – mówi z zadowoleniem pomysłodawczyni, której udało się do tego przekonać też innych radnych. Z trzydziestu kilogramów karpia, które ofiarował zastępca przewodniczącego rady miasta Maciej Bieniek, ugotowano sto dwadzieścia litrów zupy.

Pierwsze Skoczowskie Betlejem spotkało się z bardzo pozytywnym przyjęciem ze strony mieszkańców. Podkreślali, że jest to świetny sposób na podtrzymanie świątecznej atmosfery i integrację lokalnej społeczności. - Czuło się w tym śpiewie autentyczną życzliwość drugiego człowieka – mówi Branc-Gorgosz. Zadowolona była również burmistrz Skoczowa. - To wspaniałe, że mimo takiej temperatury na skoczowskim rynku spotkało się tyle osób - mówiła Janina Żagan. I dodała. – To zasługa tych kilku osób, którym chciało się to wszystko dograć, zapiąć na „ostatni guzik”. Dzięki nim możemy tutaj wszyscy wspólnie kolędować i to jest naprawdę niesamowite.

Maciej Konopka zapewnia, że to pierwsze, ale nie ostatnie kolędowanie. W jego głowie rodzą się też inne pomysły. - Marzy mi się na skoczowskim rynku lodowisko z prawdziwego zdarzenia oraz zorganizowanie Sylwestra - mówi.

Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Komentarze: (22)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

zdjęcia eleganckie ,fajnie ułożona historia

DOBRA RELACJA! PIĘKNE ZDJĘCIA LEPSZE NIŻ NA OX! TAKIE WYRAŹNE-ŁADNE:-)

jaro - zamiast foty, nie lepiej pisać... zdjęcia? ...wiem, jesteś młody i tak już mówisz nowocześnie...na szczęście, to przejściowa moda i dziwna slangowa uroda - no to /pardon!/ - nara!

Oprócz sprzątania jest jeszcze kwestia zgody na imprezę do 1:00 może 2:00 w nocy na rynku. Ale jeśli potrafi się rozmawiać to można zrobić wszystko. :)

pewnie nie masz pojęcia o tym, że za sprzątanie miasta już mieszkańcy zapłacili - w podatkach.

- po zabawie zostają do rana i sprzątają rynek i okolice z tłuczonego szkła i innego badziewia

to niech nastepnym razem pani burmistrz wyrazi zgode na imrpeze sylwestra do rana i inne imprezy dla mieszkancow (dni Skoczowa i jakies inne koncerty i imprezy wieksze) nie do 22 a do godzin przedrannych - tak jak to ma miejsce w innych normalnych miastach :)

Spróbowała by tylko nie wyrazić zgody... ;-)

Fajna sprawa. Zdjęcia nie wszystkie wyszły (np. ostatnie - geometria). Info niepełne - brak terminu.

kolęd

Żeby nie znać na pamięć kilku kolend

KOLENDOWANIE BYLO SUPER ZDJEC SA ZROBIONE BARDZO DOBRZE

XVI-wiek...........

W imieniu organizatorów dziękuję:

- Janinie Żagan, za zgodę na tę kolędową awanturę :) ;
- Robertowi Orawskiemu i całej brygadzie z Domu Kultury za wytrwałość w mrozie;
- Emmanuelowi Szołdra za drewno na szopkę;
- Łukaszowi Stroce za szpokę;
- Bolesławowi Nodze oraz chórowi Gloria za anielskie pienia;
- scholi Coram Deo również za anielskie pienia;
- Beacie Branc-Gorgosz i ekipie od zupy, za ciepłą strawę;
- Łucji Skrond za zaplecze w Sarkandrówce;
- Kasi Czapla i wszystkim harcerzom za to, co zwykle;
- Wojtkowi Grzebielcowi i Sebastianowi Wiśniewskiemu za to, że ich głowy są tak bardzo otwarte na szaleństwa!:)

No i wszystkim, który w tym mrozie naciągali swoje gardła wyśpiewując kolędy. Mam nadzieję, że za rok będzie nas więcej! :)

hehe "My dewotki .." dobre ;) ale taka prawda. władze zamiast robic porzadne imprezy dla mieszkancow (na przykład sylwester...czy jakies konkretne dni Skoczowa i nie do 22 tylko do 2-3 w nocy), ale nie bo trzem czy czterem osobom hałas bedzie przeszkadzac i spac nie mozna ani ojca dyrektora słuchac. oby nowy rok to zmienił, w co watpie...najlepszego dla wszystkich w 2011

Super Maciek, jak zwykle świetne foty!

program dofinansowany ze środków óni ełropejskiej z programuu bla bla

protestujemy przeciw ciągłemu hałasowi z placu. Ponadto duży napływ mas ludności nie pozwala nam odróżnić kto-z-kim i po co.

Pomysł super . Przynajmniej raz skoczowianie pokazali ,że coś potrafią. Nie podoba mi sie to ,ż e z-ca ofiaruje rybę bo to podważa wiarygodność jego stanowiska( pranie pieniędzy).No i ta fotka Pana na czarno urbranego była nie potrzebna.....

Super !

BRAWO SKOCZOWIANIE!!! TAK TRZYMAĆ

Macku, znowu super zdjecia

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama