, wtorek 21 maja 2024
Palma na zdrowie i na dobrobyt (fotoreportaż)
Do konkursu przystąpiło ponad 50 wiernych. Ich dzieła imponowały różnorodnością i kolorystyką. fot. Jakub Grygiel Dodaj do Facebook

Palma na zdrowie i na dobrobyt (fotoreportaż)

Tekst i zdjęcia: JAKUB GRYGIEL
Palma na zdrowie i na dobrobyt (fotoreportaż)

Proboszcz Stanisław Pindel. fot. Jakub Grygiel


Palma na zdrowie i na dobrobyt (fotoreportaż)

— Aby uniknąć podejrzeń o nieuczciwość, palmy zostały oznaczone numerowanymi naklejkami — tłumaczył prowadzący konkurs Mirosław Rusin. fot. Jakub Grygiel

Ponad 50 osób zgłosiło się w niedzielę do pierwszego Konkursu Cieszyńskiej Palmy Wielkanocnej. — Zależy nam na podtrzymaniu i kultywowaniu sięgającej średniowiecza wielkanocnej tradycji, która niestety zanika — mówił Stanisław Pindel, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Simoradzu, inaugurując konkurs
— Z wielkanocnej palmy wykonywało się krzyżyki, które umieszczano na skraju pola uprawnego by zapewniły urodzaj. Palma umieszczana pod kalenicą chroniła domostwo przed ogniem, a zdrowie domownikom zagwarantować miały gałązki zatknięte za obraz. Palma wielkanocna ma więc na Śląsku Cieszyńskim bardzo bogatą tradycję — przekonywał ks. Stanisław Pindel. Do konkursu przystąpiło ponad 50 wiernych. Ich dzieła imponowały różnorodnością i kolorystyką. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było własnoręczne wykonanie palmy. W skład jury weszli przedstawiciele Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie: Anna Kańska-Górniak, Tomasz Majorek oraz artysta Tadeusz Niewdana. Palmy oceniano w pięciu kategoriach: tradycja, styl, symbolika, kolorystyka i estetyka. Na podstawie zsumowanych wyników wyłoniono dwadzieścia finałowych palm, z których aż dziewięć zostało nagrodzonych.

— Aby uniknąć podejrzeń o nieuczciwość, palmy zostały oznaczone numerowanymi naklejkami — tłumaczył prowadzący konkurs Mirosław Rusin. — Dzięki temu jury nie wiedziało, czyja palma aktualnie jest oceniana.

Trzecie miejsce zajęli: Leokadia Derda, Wiktoria Cienciała, Martynka Rzepiela oraz rodzina Kusiów. Na drugim miejscu uplasowali się: Karolina Chmiel, Katarzyna Biegun oraz rodzina Łata. Zwyciężyli Sergiusz Gap i Łukasz Lizak. Wszystkim przyznano pamiątkowe dyplomy oraz medale, a zdobywcom dwóch pierwszych miejsc również nagrody rzeczowe.

Z powodu obfitych opadów deszczu nie odbyła się zapowiada procesja z palmami.

Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto


Foto
Komentarze: (18)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ludzie ale Wy bredzicie. Jeśli macie coś do księży to po co wchodzicie na takie strony gdzie piszą o nich?! Czy przypadkiem nie powinniście ich omijać? Weźcie się za życie i nie obgadujcie bo sami pewnie robicie rzeczy których trzeba się wstydzić tylko tego już nie widzicie...

taki rusin pobożny a ludzi w pracy traktuje jak gówno

noooooooooo i jest wyczesany

"Aby uniknąć podejrzeń o nieuczciwość, palmy zostały oznaczone numerowanymi naklejkami — tłumaczył prowadzący konkurs Mirosław Rusin. — Dzięki temu jury nie wiedziało, czyja palma aktualnie jest oceniana."
Nie rozumiem jak w ogóle w Kościele można kogoś podejrzewać o nieuczciwość...Pod samym Okiem Szefa ?

może napiszcie też o cotygodnioych spotkaniach starszych pań w kółkach różańcowych...

Wiadomo nie od dziś że kościół z wiarą ma nie wiele wspólnego. Otóż parafianie są zdolni do różnych szwindli żeby przypodobać się proboszczowi a i przed sąsiadem swoją "pobożność" pokazać. Tak to właśnie na powyższym przykładzie widać jak czarny szaman skutecznie mami miejscową społeczność. Myśli taki biedak jeden z drugim że jak się do budowy palmy przyłożą to będą bliżej raju. Nie dziwmy się więc że nasz kraj jest w tym miejscu w którym jest.666

a Ja przepraszam, mam pytanie: gdzie ten konkurs sie odbył?? Bo nic o tym nie jest wspomniane?

To jeszcze raz przeczytaj dwa pierwsze zdania...

przeczytałem i nie jet tam podane miejsce, chyba za jestem slepy

Co nie poznałeś, że to w kościele Mariackim w Krakowie ? Tam po Nową Hutą.

No jesteś. Kosciol św. Jakuba Apostoła w Simoradzu

Oczywiście Sigmo : pod Nową Hutą.

byłem i się mi podobało. A kto nie był może spekulować na co ma ochotę. Dzieci zachwycone, żona zadowolona było tak jak być powinno wszędzie.

tam jest napisane, ze mówi jakiś tam klecha z Simoradza, ale faktycznie jednoznacznie nie jest stwierdzone gdzie. W błąd wprowadza także nazwa konkursu, że jest to Konkurs Cieszyńskiej Palmy Wielkanocnej.

Jest napisane... "proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Simoradzu, inaugurując konkurs"jest to jednoznaczne,że konkurs odbył się właśnie w Simoradzu

A mnie się podoba. Z przyjemnością czytam, że ludzie robią coś co ich cieszy, miło jest obejrzeć dużo zdjęć z może i drobnego wydarzenia, ale przecież po pierwsze nowego a po drugie - takiego, którym żyją ludzie. Może niektórzy wolą czytać o kolejnych nieżywych dzieciach lub pościgach za bandytami. Ja na zdjęciach widzę, że dla ludzi, którzy tam byli było to ważne wydarzenie i cieszę się ich radością. A także tym, że mogłem to zobaczyć i poczytać. Warto wiedzieć, co dzieje się za miedzą. Fajny materiał.

ładny kościółek, ciekawa akcja, piękne fotki...

A po co to przecież to wszystko bajki o tych bogach chrystuskach maryjkach. Nie dajcie prać dzieckom mózgi. To nie inkwizycja ale 21 wiek. Klechy pod dechy.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama