, wtorek 21 maja 2024
HISTORIE NIEZWYKŁE: Przygoda sierżanta Ziffera
Cesarz Franciszek Józef. fot. ARC Dodaj do Facebook

HISTORIE NIEZWYKŁE: Przygoda sierżanta Ziffera

MICHAEL MORYS-TWAROWSKI
Na defiladzie wojskowej w Mediolanie w 1849 roku Franciszek Józef zobaczył sierżanta, mającego złoty medal waleczności. — Dlaczego on nie awansował? — spytał. — Bo jest Żydem — padła odpowiedź. Ignacy Ziffer – bo tak się nazywał ów sierżant – pochodził z Cieszyna.
Miejscowi Żydzi nie szukali szczęścia na wojnie, wybierając spokojniejszą drogę życia. Zwykle odnajdywali się jako karczmarze i przedsiębiorcy. Ignacy jednak zdecydował się na wojsko. W 1849 roku, jak już wspomniano, był sierżantem ze złotym medalem waleczności i bez szans na awans.

Cesarz Franciszek Józef nie przyjął do wiadomości, że wyznawcy religii mojżeszowej nie mogą osiągać wyższych stopni – mianował Ziffera porucznikiem. Cieszyński Żyd pozostał jeszcze kilka lat w c.k. armii, którą opuścił dopiero jako kapitan.

Po pamiętnej defiladzie w Mediolanie zdobył kilka dalszych odznaczeń – otrzymał m.in. rosyjski order św. Jerzego i papieski medal honorowy. W cywilu znalazł zatrudnienie jako kontroler kolei. Zmarł w 1882 roku w Wiedniu, a wspomnienie pośmiertne poświęciła mu „Gwiazdka Cieszyńska”.

Nie była to postać monumentalna, ale zrobił karierę, jak na dziewiętnastowiecznego Żyda, bardzo nietypową. A jego awans stanowił kamień milowy na drodze do równouprawnienia Żydów w jednej z największych armii ówczesnej Europy.
Komentarze: (25)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Przynajmniej w 1939 roku. Niedawno każdy mógł sobie kupić egzemplarz tej gazety z końca sierpnia 1939. Gazeta potępia Hitlera, ale tyle samo miejsca zajmuje atak na Żydów. O ile Hitlera atakuje się za jego groźby wobec Polski, to Żydzi są zajadle atakowani tylko za to, że są Żydami ( sierpień 1939 ). Redaktor naczelny tego piśmidła wkrótce miał okazję trafić do obozu razem z tak przez niego znienawidzonymi Żydami i mam nadzieję że zrozumiał swoją głupotę

Во всем виноваты евреи. Это их Бог нас всех сотворил.

Michael Morys -Twardowski= Mariusz Makowski.

Niechęć do Żydów bierze się z nieznajomości ich samych, ich kultury a także ze strachu, że mogą nas wyrugować (np.zawodowo), gdyż są inteligentniejsi, zdolniejsi(?) i trzymają się razem, w przeciwieństwie do gojów. Jesteśmy pełni różnych ksenofobii. Żydzi znani są ze swoich zdolności muzycznych. często wybierają zawód dyrygenta lub uprawiają dziennikarstwo...

"Cieszyńscy żyd" i "do równouprawnienia żydów" - czy nikt tego nie poprawi, redaktorze?

Czytać się naucz.

"Żydzi znani są ze swoich zdolności muzycznych" - prawdę najprawdziwszą piszesz, nasz muzyk Bagsik jest znany w całym kraju i nie tylko.

Американские университеты - это место, где российские евреи преподают математику китайцам.

Język rosyjski to narzecze którym posługują się w Polsce prostytutki, złodzieje i żebracy. Nie wypada go używać na forum normalnych ludzi. "Szmato na sraczu" - won za Don

Franciszek Józef nie przyjął do wiadomości, że żydzi (czyli wyznawcy religii mojżeszowej) nie mogą osiągać wyższych stopni i mianował Ziffera porucznikiem. Chwała mu za to. Ale jak w tym kontekście wypada towarzysz generał Jaruzelski, który mając też pełnię władzy ZDEGRADOWAŁ ponad tysiąc oficerów żydowskiego pochodzenia, a ostatnie dyspozycje w tej sprawie podpisał na początku lat osiemdziesiątych!!!. Mam nadzieję, że autor pierwszego postu jawiącego się na tym forum jako "dyżurny tropiciel i demaskatator antysemityzmu" nie pozostawi suchej nitki na towarzyszu generale. Wspomniane teksty z Cieszyńskiej Gwiazdki w zestawieniu z wieloletnim nikczemnym procederem generała są jak by nie było - "mniejszym złem".

demaskator

Z wojska odeszło wtedy około stu oficerów, z czego 17 zwolniono dyscyplinarnie - tłumaczy Jaruzelski. Z jego słów wynika, że część z nich na własną prośbę. Część chciała wyjechać do Izraela i wtedy automatycznie traciła stopień. Nikt nie zostrał zwolniony z instytucji, kierowanej przeze mnie - zapewnia generał.

Głupota redaktora Gwiazdki nie jest mniejsza dzięki Jaruzelowi Fox

Fox, czy dla ciebie przeszło 1000 równa się 17 ? Takiej arytmetyki was uczą u Ojca Toruńskiego ?

Nawet małe dzieci wiedzą, że za samobójstwo Barbary Blidy odpowiada ówczesny premier. Natomiast Jaruzelski nie odpowiada za nic, co się działo w PRL, ani wtedy, gdy był szefem Sztabu Generalnego, ani wtedy, gdy był ministrem obrony, ani przez wszystkie lata zasiadania w Biurze Politycznym, ani wtedy, gdy skupiając w ręku władzę I sekretarza KC PZPR i premiera, został dyktatorem PRL.

Jesteś rozwinięty jak papier toaletowy.

Michael Morys -Twardowski to Michael Morys -Twardowski

No to w koncu jak-Twarowski ,czy Ttwardowski- oto jest pytanie?

Michael Morys to Cieszyniak ,z rodu Morysów, tyle ,że rodzony
w Australii ,kiedy jego rodzice byli w latach 80
na emigracji.
Ten wtajemniczony to jakiś fantasta .

dajcie spokój juz Jaruzelskiemu - borok nad grobem stoi i Bóg go rozliczy a nie wy! i PROSZE MI TU NIE POROWNYWAC JARUZELSKIEGO DO CESARZA FRANZA JOZEFA I.

.

Tutaj nie ma taryfy ulgowej nawet dla tych "boroków" w grobach, nie żyjących już od pół wieku (patrz pierwszy post).

potem wydać ALBUM ! Eda
Panie Michale- tak trzymać !

Skąd się tylu Żydów nagle znalazło na tym forum,
przecieć w Polsce oprócz MIchnika nie ma już tych
pokurczy.

tak trzymać Wojtek

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama