, wtorek 7 luty 2023
Cieszyn: 1200-lecie bez programu
— Program nie jest jeszcze kompletny i nie chcemy go ujawniać — tłumaczy burmistrz Bogdan Ficek. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Cieszyn: 1200-lecie bez programu

TWO
Niecałe dwa miesiące przed rozpoczęciem jubileuszu 1200-lecia legendarnego założenia Cieszyna, program obchodów ciągle nie jest dopięty. — Skandal! — grzmi opozycja.
— Program nie jest jeszcze kompletny i nie chcemy go ujawniać, żeby ktoś nam nie zarzucił, że coś jest, a czegoś brakuje — tłumaczy burmistrz Bogdan Ficek.

Jan Matuszek, zastępca burmistrza odpowiedzialny za kulturę, pytany, kiedy na oficjalnej stronie jubileuszu www. 1200cieszyn.pl pojawi się coś więcej niż tylko historia miasta, odparł, że jeszcze nie wie. — Być może na razie wrzucimy niepełny program? — zastanawia się głośno Ficek dodając, że imprez jest „grubo ponad 100” i ciągle dochodzą nowe.

— Skandaliczna sytuacja — ocenia radny Jan Żurek. — Ja i moi koledzy z rady już dawno temu proponowaliśmy, aby z jubileuszu zrobić wielkie święto, ale wygląda na to, że nas nie posłuchano. Program obchodów już dawno powinien być dopięty.

NASZ SERWIS: 1200-lecie Cieszyna

Pewne jest już, że w ramach 1200-lecia ma się odbyć cieszyński etap prestiżowego Tour de Pologne. Zaplanowano, że kolarze przejadą przez miasto 4 sierpnia. Radni zgodzili się, by z miejskiej kasy przeznaczyć na to wydarzenie 366 tys. zł. Najważniejszym wydarzeniem w ramach jubileuszu ma być prapremiera „Fanfar na 1200-lecie legendarnego założenia Cieszyna” skomponowanych przez samego Krzysztofa Pendereckiego. Koncert odbędzie się 27 sierpnia. Tego dnia w kościele Jezusowym usłyszymy również słynną VIII Symfonię Pendereckiego. Kompozytor osobiście poprowadzi koncert.
Komentarze: (54)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Założenie miasta w 810 roku to bujda na resorach. Cieszyn jako miasto powstał w sredniowieczu. W 1810 wymyślono bajkę o 3 braciach. Bo do tej pory była legenda o założeniu w 810, ale nikt nie wiedział dlaczego akurat w tym roku. I tak to się kręci, ludziska świętują bajkę. Bardziej zakłamananego jubileuszu trudno znaleźć. Zapytajcie się Krakowa, kiedy świętował założenie miasta i dlaczego. Co tam Kraków, każda miejscowość poza Cieszynem świętuje założenie od momentu potwierdzonego historycznie. Tylko Cieszyn żyje urojeniami

do Przedmówcy - to siedź w domu i pompuj aferę w internecie.

W programie na 2010 jest wymiana burmistrza. To sens tego roku. Co do obchodów, to trudno zadowolić lud gminny. Ni to Penderecki nie to wursth na rynku.

W tym 2010 roku ino kiełbasa wyborczo bydzie na rynku

Nie jestem z Cieszyna, więc mnie nikt do świętowania bajki o 3 facetach nie zmusi

jakoś to będzie. zawsze przecież taki był plan.

"Cieszyn jako miasto powstał w średniowieczu" a średniowiecze to okres od starożytności do nowożytności (V,VI wiek do XIV, XV) ale z pominięciem roku roku 810 gdyż wtedy średniowiecza nie było :) a bejbi historyk nie miałby argumentów. Koleś odkrył normalnie sensację archeologiczną.. Za niedługo odkryje następną konspiracje, bo 6 grudnia bejbi historyk obnaży św. Mikołaja.

Dlaczego...?

Jeśli tak, to należy świętować nadanie praw miejskich

muzeum ma dokumenty , pieczęcie i inne od ciotki Austrii, idźta do muzeum a róbta gańby

Cieszyn dostał prawa miejskie w 1220. Czyli będzie 790 lat miasta. Osada powstała grubo przed 810.

Czy Adam rozumie znaczenie słowa "miasto" ? Miasto Cieszyn istnieje od około 1220, osada na obszarze obecnego miasta Cieszyna istnieje od momentu, kiedy osiedlili sie pierwsi ludzie, czyli od czasów starożytnych. W czerwcu 2007 Kraków obchodził 750 rocznicę lokacji miasta. Nie świętował jako jubileuszu rocznicy zabicia smoka wawelskiego

A co Żurek ma do programu odchodów jubileuszu Cieszyna skoro mieszka w Rybniku, i dlaczego nadal zasiada w Radzie Miejskiej Cieszyna . Coś mi tu nie pasuje ! To,że jest zameldowany w mieście, to wcale nie upoważnia go do bycia radnym . W Rybniku to kariery by nie zrobił, chyba , że doprowadziłby do likwidacji jakiegoś klubu sportowego . On to umie czyt. Piast Cieszyn

no właśnie, też uważam, że nie powinien być radnym ktoś kto nie mieszka w Cieszynie a jest tu jedynie zameldowany

Do tego typa któremu nie podoba się 1200 lecie. Gorolu twoje wiesniacko-warszawskie zdanie nikogo w Cesarskim grodzie nie obchodzi! Cesarska Szlachta z Cieszyna będzie się bawić a ty nam możesz co najwyżej do stop paść.

Popatrzcie na dokonania 20 ranych, co to mieszają w cieszynie. Co oni dokonali? Ty XYZ, piewco dokonan Ficka, masz coś do powiedzenia? Tubą jesteś ratusza i to cię demaskuje. Nie lieczysz się już w tej grze.

Burmistrz Ficek jest osobą bardzo inteligentną. To widać przeszkadza, by umieć wspópracować z ludżmi. Brak Panu Fickowi tej umiejetności. To nieszczy to miasto. Czas na zmiany.

Observer to Żurek

Dyć to wżdy bywało co program Partii programem Narodu. Może być i cieszyńskiego narodu

Z ciebie taki szlachcic jak z koziej d... rajzentasza

XYZ to Ficek ?

hehe juz Ci pisałem co mnie obchodzi twoje zdanie.

mała wzmianka na temat Cieszyna: * * * Po podziale miasta w 1920 r. granice Cieszyna stopniowo powiększały się poprzez włączanie sąsiednich, związanych z miastem wsi. W kolejnych latach przyłączono do Cieszyna następujące miejscowości: Błogocice (1923[1]), Bobrek (1932), Boguszowice (1973), Gułdowy (1973), Kalembice (1973), Krasna (1973), Mnisztwo (1973), Pastwiska (1973), Marklowice (1977). * * * źródło: Wikipedia

Już na początku obecnej Rady jeden z radnych, obawiając się indolencji władzy wykonawczej złożył wniosek o powołanie komitetu organizacyjnego obchodów 1200 lecia. Nie pamiętam który, ale pisała o tym "codzienna" lub "głos". Ciekawe co mu wtedy odpowiedziano? Może.......... powołamy komitet, ale swój wyborczy z Olbrychtem i Satławą na czele!!!

"po pierwsze durnie gospodarka", a tu organizacja igrzysk jak zabawy na Titanicu zajmuje publiczność.

Właśnie! Po pierwsze gospodarka! Na 1200 lat Cieszyna 1200 parowek wyborczych! I już się kręci ubój, i rzeźnie, i masarnie, i transport, i handel..

A komitety to jeszcze nic nie zrobiły. Jak słyszę o honorowych komitetach, to mi się zaraz czasu komitetu centralnego przypominają. Za taki jubileusz odpowiada włodarz miasta i jego ekipa.

Jezus to też legenda,do tego pełna fałszu i półprawd ale świętować jego urodziny nikomu nie przeszkadza.

, pewnie jest plan, tylko w szufladzie - komitety powitalne, honorowe, świta,to taka polska naburmuszona tradycja schlebiania samym sobie, no cóż, trzeba się do tego przyzwyczaić, gdyż do władzy idą często ludzie mierni ale wierni ale skoro "wadza" jest (uderzmy się w pierś) z naszego nadania, miejmy też na nią różnorodny,wieloraki wpływ, łącznie z "organizowaniem komitetów pożegnalnych, z transparentami: ...żeby było transparentnie

1200 kilo kiełbasy!

a ja proponuje budować place zabaw. zamiast kiełbas. coś konkretnego się powinno robić. Np można pozyskać sponsorów, uhonorować ich nagrodami. Ufundowana place zabaw nazwać imieniem sponsora. Np Warka Strong(grupa Zywiec) mogła by ufundować outdoor fitness. Ludzie by się w stronę sportu zwrócili. Tylko chcieć.

Największy skandal to brak wspólnych obchodów po obu stronach Olzy, winę ponoszą oba ratusze. Zamiast Europy wybrały zaścianek. A mogła być wspólna feta i wielka promocja Cieszyna, duużo pieniędzy

Jewka, tyś je zacno, mosz recht!

Przeceiż wspołpracy nie ma pomiędzy Cieszynami. Po obu stronach kolesie, co się brzydzą współpracą. Tak. Tego z Czech też to dotyczy. Osobiście się przekonałem.

tak współpraca pomiędzy miastami tylko leży w inicjatywach społecznych zero urzędowego wsparcia. to dramat.

No to panowie i panie, po tych narzekaniach i tonach, czasami wręcz katastroficznych, przyszedł czas na przewrót -rewolucję pałacową. Samo narzekanie,bez świadomego,celowego działania, powoduje tylko frustrację...

"Jezus to też legenda,do tego pełna fałszu..."
albo jesteś totalny dyletantem albo masz niewydolność w czytaniu.
Weź do ręki BIBLIĘ i przestań - FANZOLIĆ !

Gdyby nie było utworu Pendereckiego- spłacono by 240tys. długu miasta. Jak odmówicie wyścig kolarski Langowi zaoszczędzicie kolejne 366 tys. złotych, jak każda kolejna impreza ze stu ,które by się miały odbyć kosztowała by średnio ok. 5000zł, macie zaoszczędzone kolejne 500 000zł. W tej sytuacji 1 100 000zł, słownie milionstotysięcy złotych oszczędności to najlepszy prezent dla miasta na jego legendarne założenie. Skoro nie było by imprez ,należało by obciąć wydziałom urzędu miejskiego ,które za takie zadania są odpowiedzialne obciąć wydatki osobowe o kolejne 20%. uzbierała by się kolejna taka suma. A z takich pieniędzy można by mieszkańcom coś trwałego co przez kolejne 10lecia by mieszkańcom by służyło.

tylko wtedy musielibyśmy tu chwalić urzędników i burmistrza, a to by było przecież przeciwko naszym katolickim zasadom ;P

ale gęba na focie... krocie, bo to zniknęło.

Czysty mongoł!

Wiadomo, że dawanie pieniędzy Pendereckiemu to wyrzucanie kasy do luftu-200 000 złotych w plecy. Ale już wyścig kolarski to zarobek dla handlowców, zwrócie się. Bez sensu jest dawanie kasy na książki o Cieszynie - nic nowego już nikt nie napisze. Ale na reklamę miasta warto, pod warunkiem, że przyniesie to materialne korzyści

Coś mi się widzi,że obchody jubileuszu to będzie jedna wielka granda.I dobrze,może wtedy mieszkańcy zobaczą nieudolność Ficka i jego świty.A tak nawiasem mówiąc to p.Matuszek zna się na kulturze jak kura na pieprzu!

a ile do kasy urzędu miejskiego wpłaci pan Lang?

katorżniczy, oszczędnościowy plan obchodów domniemanego 1200-lecia Cieszyna, wymyśliło chyba jakieś opętane wcielenie Franciszka z Asyżu...Biedaczyna!

niech "Ich troje"zaśpiewają na rynku, przebrani za trzech braci, podczas obchodów powinna być w mieście prohibicja, czego pilnować winna straż miejska i policja, bardzo ruchliwy poeta piszący i mówiący gwarą ułoży rymowane lamentacje na administrację a członkinie i członkowie Sodalicji Mariańskiej obejdą starannie zaprojektowane przez uczniów szkół wyznaniowych, Stacje, na zakończenie bal na sto par i uroczysty bankiet, coś czuję, że naszych działaczy nie stać będzie na oryginalne pomysły a poprzestaną na ogranych rutynowo rozwiązaniach...obym się mylił

Widać Pani Penderecka potrzebuje kasy na swoje kiecki. Krzysio napisze co sobie zażyczy.

Pieniądze przeznaczyć na budowę stadionu,boisk piłkarskich,basenów,szkolenie młodzieży w każdej dziedzinie sportu.Obecne zajęcie dla młodzieży w Cieszynie to gospody i gra w bilarda.

Janusz Kohut, Ryszard Gabryś, jego syn, Mariusz Śniegulski, Zbigniew Wałach cz Józef Świder - wiele osób mogło skomponować utwór na 1200-lecie Cieszyna,a tak zwyciężyła megalomania i marnotrawstwo za publiczne pieniądze!

Czy w Roku Jubileuszowym sprzatanie ulic też będzie się odbywać w godzinach szczytu komunikacyjnego? Czy w Roku Jubileuszowym jest planowany przegląd aktualnej lokalizacji znaków drogowych i tego badziewa obok nich? Czy w Roku Jubileuszowym podatnik będzie mógł załatwić sprawę w US lub ZUS nie parkując na drugim końcu Miasta?

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama