, wtorek 23 kwietnia 2024
Policzkują Polaków na Facebooku
Prezes Kongresu Polaków w RC, Józef Szymeczek, uważa, że ważne jest przypominanie Czechom, że Śląsk Cieszyński to region wielokulturowy. fot. Marek Santarius/Głos Ludu Dodaj do Facebook

Policzkują Polaków na Facebooku

JACEK SIKORA/Głos Ludu
W internecie trwa czesko-polska wojna na słowa. Powód? Na portalu Facebook pojawiła się strona, na której obrażana jest polska mniejszość narodowa na Zaolziu. Polscy internauci są oburzeni i domagają się od administratora serwisu zablokowania strony.
Odkąd pojawiły się na Zaolziu dwujęzyczne, polsko-czeskie napisy, rozgorzały waśnie. Zwłaszcza na regionalnych forach internetowych. Ci członkowie społeczności większościowej, którym nie podoba się wprowadzanie standardów europejskich i którzy zazwyczaj nie znają historii tego skrawka ziemi, korzystają z anonimowości i do woli wypisują na forach obelgi pod adresem Polaków. Teraz na portalu Facebook pojawiła się nowa strona, pełna nienawiści: „Nesnášíme POLÁKY!!!!” („Nie cierpimy Polaków”) z małym dopiskiem: „Přidejte se k těm co nesnáší zk...vené poláky kteří se všude s...ou!!!” („Dołączcie do tych, co nie cierpią sk...nych Polaków, którzy do wszystkiego się wpier...ają”).

Wojciech Pribula, który zwrócił „Głosowi” uwagę na pełną nienawiści stronę internetową, pisze, że celem jej autora jest zebrać jak najwięcej fanów o podobnych poglądach. – „Fanami” strony stali się jednak także Polacy z Zaolzia. Ale tylko dlatego, aby móc włączyć się do dyskusji i dzielnie bronić swej narodowości. Studenci z Zaolzia bronią honoru swojego narodu z inteligencją i gracją – napisał Pribula. – Jeśli zaś chodzi o autora, to nie chce on zdradzić swojego imienia i najwyraźniej nie potrafi uzasadnić, dlaczego nienawidzi Polaków. Skonkretyzował tylko, że nie chodzi mu o Polaków z Polski, lecz z Zaolzia.

Pojawienie się strony, a także szkalujących Polaków wpisów na innych forach internetowych, oburzają nie tylko młodych Polaków, ale także zaolziańskich działaczy. Prezes Kongresu Polaków, Józef Szymeczek, uważa, że najlepszym lekarstwem na podobne wybryki jest wprowadzanie nad Olzą standardów europejskich. – Najsilniejszym argumentem w dyskusji powinno być z naszej strony publiczne prezentowanie siebie jak Polaków. No i przypominanie naszym braciom Czechom, że Śląsk Cieszyński to region wielokulturowy, wielojęzyczny. A ponieważ żyjemy razem w Republice Czeskiej, wszyscy musimy respektować ustawy, w tym tą o ochronie mniejszości narodowych. A jeśli ktoś tego nie potrafi zrozumieć, niech skorzysta z innej ustawy – o wolności poruszania się po kraju – i wyprowadzi się tam, gdzie mniejszość nie będzie mu przeszkadzać – stwierdził Szymeczek.

Prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, Zygmunt Stopa, zwierzył się, że nie zna dyskusji na internetowym forum. Podobne anonimowe dyskusje uważa za szkodliwe. – Bo część dyskutujących, korzystając z anonimowości, może bezkarnie obrzucać błotem ludzi mających inny pogląd. Dyskutować można, oczywiście, na każdy temat, nawet najbardziej drażliwy, ale z otwartą przyłbicą – dopiero wtedy dyskusja może przynieść jakieś wymierne efekty. Tego nie rozumieją anonimowi internauci i biją poniżej pasa.

Członek Rady Kongresu Polaków, Dariusz Branny uważa, że podobne głosy w forach dyskusyjnych zaczęły pojawiać się wraz z wprowadzaniem dwujęzycznego nazewnictwa. – Z reguły to głosy jednostek o skrajnych poglądach, a nie zdanie większości mieszkających na Zaolziu Czechów. Dlatego trzeba się zastanowić, czy warto w ogóle do tak skrajnych wypowiedzi przywiązywać wagę. Z drugiej strony po lekturze tej strony można stwierdzić, że wielu młodych Zaolziaków, którzy nie wypowiadali się wcześniej na tematy polskości, po pojawieniu się niektórych bulwersujących wypowiedzi zaczęło tej polskości bronić – powiedział Branny.

Wojciech Pribula napisał nam, że wielu młodych Zaolziaków zwróciło już uwagę o pojawieniu się nacjonalistycznej strony administratorom serwisu. Polacy z Zaolzia liczą, że strona zostanie zablokowana.
Komentarze: (79)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Ksenofobia popycha ludzi do zachowań nieracjonalnych. Skąd my to znamy? /o Żydach, o żydokomunie, o sąsiadach z trzeciego piętra, o budowie bloku socjalnego, o…/.
Bądźmy życzliwi i nie bójmy się wyimaginowanych wrogów!!!

Nie wiem, czy blokowanie to dobry pomysł. To byłaby jednak cenzura... A wszyscy wiemy do czego ona prowadzi. Mamy wolność wypowiedzi itd. Kto chce niech dyskutuje--ale niech pamięta, że szmatławiec będzie zawsze szmatlawcem. Byłaby to forma walki z wiatrakami

Nikdy nezapomenem!!! Smrt všem vrahům!!!

Dodaj jeszcze 1920. Kiedy Polskie Wojsko powstrzymywalo potop bolszewicki, czeskie jak tchurze zajeli bezbronne Zaolzie. W 1938 zostalo tylko przywrocone Posce.

czy to coś nowego? Na Zaolziu nie lubią Polaków. Na tzw. Ziemiach Odzyskanych nie lubią Niemców. Na Ukrainie i Litwie, tez nas nie lubią, Słowacy nie lubią Węgrów, itd itd... Normanle, że każdy się boi że przyjdzie wcześniejszy właściciel i odbierze co do niego kiedyś należało

Kiedyś na forach I-Horizontu zamieściłem dla równowagi dyskusji link do ciekawego arykułu. Oto on: http://polskatimes.pl/dziennikzachodni/slask/107530,w-sosnicowicach-dwuj... CZYŻ NAPRAWDĘ TAK BARDZO SIĘ RÓŻNIMY W REAKCJACH na tzw. "inność"? Chyba raczej niewiele. Nie traktujmy tych excesów jako reakcję w stylu "Biją naszych !!", ale raczej jako konieczność zadumy nad własnym szowinizmem...Własnym-- tzn. i polskim, i czeskim, i słowackim, itd Ecce homo.

Dobry " pepa " to z knedliczkiem " pepa "a zapomnial bym o krowkach i plecionych koszach !!

Wystarczy zajrzeć na dowolne forum internetowe: senase nienawiści wobec Żydów, Niemców, "Ruskich", itp.

Witam jacek kdzie jedzieś a na basen do czech juzek, najlepsze polskie jedzenie to sznycel borszcz i pierogi, skad pochodziź aaa zza buga jacek kwiatkowski

Organizowany przez partię bliźniaków, wywołuje się atmosferę linczu, gloryfikuje przemoc wobec mniejszości narodowych, jeszcze bardzie niż Niemcy są mieszani z błotem Żydzi

...socjaldemokratów Paroubka, towarzyszyły temu prymitywne wyzwiska. Wiece socjaldemokracji są rozbijane przez agresywnych nacjonalistów, setki jaj rzuca się na inaczej myślących: http://www.lidovky.cz/paroubka-v-praze-zasypaly-stovky-vajec-fc0-/ln_dom...

Nie wytykajmy swoim (mam na myśli i Polaków, i Czechów- tak, tak, też Czechów) idiotycznych zachowań. Nie prowadźmy statystyki " Kto więcej ma ich na koncie... Ja, osobiście, bardzo cenię ludzi zza Olzy bez względu na to, jakim językiem się posługują, do której nacji się przyznają...I żadne tam wybryki marginesu tego nie zmienią...POKAZUJMY POZYTYWNE STRONY ZACHOWAŃ, nie negatywne, a z pewnością będzie normalniej i weselej.

Zdaje się, że po 40 latach momunizmu i 20 latach prania mózgów przez "Ministerstwo Prawdy" z Czerskiej Polacy utracili resztki instynktu samozachowawczego i skłonni są o wszystko, co złe tego świata (antysemityzm, ksenofobia itp. itd.), oskarżać wyłącznie... siebie samych. Taki niegdysiejszy "mesjanizm", tyle że na odwyrtkę.

Nie, kaczoferdo, nie zrozumiałeś ani trochę tego, co tu napisano. Wszędzie są nacjonaliści i tylko skończony sk..syn krytykuje Czechów za to, co oni wypisują, a jednocześnie atakuje w Polsce Niemców i Żydów chwaląc to, że komuniści wypędzali mniejszości narodowe

Niestety cenzura jest jedynym wyjściem, zatrzymanie nacjonalizmu to koniczność, szowinizm truje ludzi, wywołuje wojny

I tu się mylisz, ferdo. Ale, sprzątając "ten zły świat", jak piszesz, trzeba dobrze wymieść własne podwórko..."Ministerstwo Prawdy" Cz.Rep. nie ma tu nic do rzeczy. Nie musimy się kochać, ale szanować trzeba sie nawzajem. na pewno nie z "mesjanizmem na odwyrtkę". Pozdro Zaolzie.

Tolerancja!! Jeszcze raz tolerancja!!! Żyj i daj żyć innym. Osobiście nie czuję awersji do nikogo, kto mówi innym językiem, czy inaczej się żegna. Proponuję ignorować krzykaczy.

Sa dwa sposoby walki z szowinistami: 1. tak jak z komunistami-śmiech, 2.tak jak z debilami-ignorowanie

ci sami co bohatersko podpalają romskie dzieci. Nie trzeba dodawać ze podpalają domy gdy Romowie śpią. Ot taki ich pragmatyzm.

Ignorować lub wyśmiać można 1 trolla, ale cała strona internetowa to już podżeganie. Hitlera nikt ignorowaniem nie pokonał. Nie ma paragrafu za podżeganie? Jest. Inaczej po słowach będą kamienie

Za czasów Kaczyńskiego Polska miała złą prasę, ale się z nią liczono. Teraz Europa uważa, że wystarczy nas zbyć paroma uśmiechami i poklepaniem po buzi. Widać to było w Davos, widać było w Monachium i pewnie widać będzie na kolejnych szczytach, których z tego powodu większość mediów nie zechce zbyt dokładnie relacjonować.

A tak poważnie to co robi polska ambasada w tym względzie?

Za politykę zagraniczną odpowiada rząd (Tusk)- gdyby ktoś jeszcze nie wiedział

W kryzysie są żniwa dla nacjonalistów, demokracja nie może oznaczać wolności dla jej wrogów

Gdy tylko jakiś nawiedzony lewak (albo z naziol) z Czech, Niemiec, Francji, Anglii bluzgnie na Polaków, natychmiast rzesze naszych rodaków zaczynają się ścigać w przyznawaniu mu racji i twórcze rozwijanie jego obelg. Jak masochiści powtarzają, ze Polacy to wyłacznie antysemici, homofobi, ksenofobi, obiboki, kanciarze, pijacy, złodzieje i co tam jeszcze zechcecie. I potem jeszcze się dziwią, że nic nam się od dwudziestu lat nie udało. A jak ma się z takim nastawieniem udać?! Oj, przypadłoby się trochę normalności i jednakowego dystansu do własnego i obcych narodów.

Tylko nie bracia, wowołają kolejną wojenkę. Starczy, że teraz atakują wszystkich Niemców z powodu grupy tzw. wypędzonych

jakąś wywołali? Nie przypominam sobie.
Proponuję nie powtarzać medialnych mantr, bo wszyscy je doskonale znamy, a spróbować samodzielnie rozpoznawać i oceniać rzeczywistość. Myślenie nie boli, naprawdę...

A ha, ten atak psiaków na naród niemiecki, wyzywanie mu do szkopów to z czystej sympatii i to nie wojenka, a nazywanie polskiego rządu zdrajcami normą

Wytresowani przez wymiotną powtarzają mantrę: Kto ty jesteś, Polak mały, Jaki znak twój? Ukłon stały.

A przeczytał ktoś z dyskutujących tu bez pokrycia komentarze na Facebooku? Prowokator założył temat i teraz wpisują się tam jako "fani" (bo inaczej dyskutować się nie da) nasi ludzie. Niektórzy niestety są prymitywni i wulgarni, przez co sami potwierdzają, że Polaków nie warto lubić. Koło się zamyka...

Ależ pieprzycie, panowie... Nadajecie się idealnie do tego "Facebooka"...No sense, no logic non stop. Zacytujcie Nietschego, "Mein Kampf" Dolfika, okraście to paroma zdaniami z pamiętnika TGM, no i coś z Piłsudskiego by się przydało... To kiedy ruszamy na Pragę, Berlin, Londyn, Waszyngton ( bo Moskwa jest chyba poza" naszym" zasięgiem). Kto dowodzi ?? Nie będzie Goebels pluł nam w twarz, a Tomaš dzieci nam plugawił.... Vive kaczory, w nich nasza siła !!!! A napisałem sobie, a co? Nie mogę?

Co wciskasz się z obroną narodu niemieckiego i propagandą antypisowską. Masz płacone od wiersza?. Dość tej prymitywnej wyborczej propagandy.

Nikdy nezapomeneme!!! Smrt vrahům!!! Pamiętamy Brzetysława, Luxemburgów, husytów, TGM,Mendla, Františka, Hanę Zagorową, Havla.....Kaczory na nich naślemy. A co !!

ja znam inny sposób podniecania się, a Wy podniecacie się opluwaniem. no cóż, jeden lubi rybki , a drugi akwarium. ludzie z tela wiedzą , że tolerancją więcej zdziałają niż zwadą.

jeden lubi rybki, drugi pipk*

Knedle nas atakuja, a wy o złych kaczorach i dobrych niemcach. Wasza bezszczelnosc i cynizm POwalency i zdrajcy przekroczyla wszelkie granice . Wy i Wasz Rudzielec to sprzedacie Polske za jedno euro

może lepiej jakby nas sprzedali i byle w strone wiednia! Bo jak powiedział bismark- dajcie polakom władzę , a sami się wykończą!

Byłem w ZOMO.
byłem w ORMO,
teraz jestem
za Platformą.

Zaczynam dostrzegać coraz więcej analogii /niestety/na polu stosunków polsko niemieckich ,z okresem międzywojnia. Biorąc oczywiście poprawkę na inny kontekst historyczny , realia jak i zmiany geopolityczne jakie zaszły od tamtych czasów, jednaknie ulega wątpliwości, że znowu jesteśmy otoczeni ze wszystkich stron przez wrogich sąsiadów

Wszystko jest anonimowe i bezkarne.Nie wiadomo, kto założył stronę i tak naprawdę nie wiadomo kto z kim dyskutuje.W efekcie może być tak, że kilku szczyli, świetnie się bawiąc, może doprowadzić do wielkiej "międzynarodowej debaty" i zaognić dotychczas poprawne stosunki między ludźmi.Tym bardziej, że w takich internetowych "dyskusjach", od pewnego momentu żadne racjonalne argumenty nikogo nie interesują-liczą się wyłącznie emocje i sztachety.

Facebook powinien takie strony kasować. Ich pozostawianie jedynie nakręca następnych świrów, potem do tego wtrącają się nie mądrzejsi od tych świrów politycy, za tydzień kaczor wezwie do wojny z Czechami, itp. Jeśłi prawo zabrania szerzenia waśni narodowościowych, religijnych, itp. to skasować. Po 5 skasowaniu przejdzie kretynowi ochota do wypisywania bzdur

Wszedłem na te strony facebooka i, naprawdę, nie zrobiły one na mnie wrażenia. W większości są to śmieszne, godne litości wpisy, pisane przez znudzonych młodzików, pełne wulgaryzmów....Równie dobrze mogłyby się nazywać "Nenavidim mickeymausa"... Wielkiej afery międzynarodowej z tego nie będzie. A już się cieszą, że GC zamieściła taki fantastyczny tytuł o ich poczynaniach...... Sztachety z pewnością nie pójdą w ruch.

Kilka postów niżej pytałem, czy ktoś tu w ogóle czytał te wpisy- popisy. Sztucznie nadmuchany balon. Podobnie jak dyskusja na tym forum.

Ten co naprzeciw siedzi to przeciwnik, wróg najczęściej siedzi w tym samym rzędzie:-)

Każda dyskusja jest dobra...Lepiej dyskutować, niż milczeć i udawać, że nie ma problemu. Bo problem jest, tylko pytanie- z czego on wynika? Z braku odpowiedniej informacji, czy też złej woli.

Też się zgadzam - to odwracanie uwagi od rzeczywistych problemów. Nie dajmy się sprowokować

Interesujace poglady tutaj. Kiedys do mnie na temat podobnych nieszczesliwych ludzi, jakimi sa ci Polakow obrazajacy internauci, powiedzial jeden ksiadz: "Pán Bůh má čeládku různou" Jako clowiek czeskiej narodowosci przepraszam vszystkie sluszne polskie ludzie za ta amoralnosc. Wstyd mi.

Nie masz powodu się wstydzić, Czechu. Potrafimy odróżnić ziarna od plew...Ja, osobiście obcuję z ludźmi, nie z narodami. Gadam z Ferdą, Honzą, Józkiem, Lenką, Jagodą...Nie z Polakiem, Czechem, Morawakiem, Ślązakiem, Slezanem...I chyba lepiej i zdrowiej to widzę...

wszędzie są ludzie i ludziska. w każdym kraju są ludzie dobrzy i źli. nie nam ich oceniać.

nie popieram ich ale rozumie.. oni chyba się tak czują jak my do Niemców... bo Polacy zeczywiście upajają sie tym ze jest jeszcze jakiś biedniejszy naród od nas xD skąd porównanie do Niemiec? Bo wielu z tych też na nas patrzy z góry.. my też tego nienawidzimy ale nie mamy co odpowiedzieć bo rzeczywiście są bogatsi... więc ich w konsekwencji pozostaje nam również nienawidzić!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama