, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Platany Lecha i Václava
Pod prezydenckimi platanami od lewej: Jerzy Kronhold, Zbigniew Bujak, Petr Pospichal, Zbigniew Janas i Petruska Szustrova. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Platany Lecha i Václava

TWO
Platany Lecha i Václava

Działacze opozycyjni w czasach komunizmu odsłonili tablicę pamiątkową umieszczoną w granitowym głazie pod platanami. fot. Wojciech Trzcionka

Dwa piękne, 100-letnie platany rosnące w ogrodach Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie noszą od wczoraj imiona Lecha i Václava, prezydentów Wałęsy i Havla. Na taki niezwykły pomysł uczczenia 20. rocznicy upadku komunizmu wpadł cieszyniak Jerzy Kronhold, konsul generalny RP w Ostrawie.
— Od pierwszego spotkania Lecha Wałęsy i Václava Havla w Szpindlerowym Młynie minęło już 19 lat. Pomyślałem, że 20. rocznica upadku komunizmu w Polsce i Czechach to idealna okazja, żeby nazwać je imionami Lecha Wałęsy i Václava Havla, żywych symboli walki z totalitaryzmem. Wielkie postaci też wyrastają jak drzewa ponad tłumy i nie wiemy skąd się ich wielkość bierze. Coś jest takiego, co łączy pomniki przyrody i wielkie postaci w historii — mówił Jerzy Kronhold.

Wczorajsza uroczystość nadania drzewom imion przyciągnęła do ogrodów konsulatu ponad 300 gości. Przyjechali politycy, ludzie kultury i samorządowcy z Polski oraz Czech. Wśród nich byli m.in. Zbigniew Bujak, Zbigniew Janas, Petr Pospichal i Petruska Szustrova działacze opozycyjni w czasach komunizmu, którzy pod platanami odsłonili tablicę pamiątkową umieszczoną w granitowym głazie. Na tabliczce znalazł się zapis: „Te dwa platany otrzymują imiona Lecha i Václava na znak solidarności i na pamiątkę 20. rocznicy upadku komunizmu w Polsce i Czechach, przede wszystkim zaś na pamiątkę Lecha Wałęsy i Václava Havla, którzy przez swoją niezłomną postawę stali się symbolem walki o wolność”. — Te drzewa symbolizują siłę, jaka drzemie w tych ludziach — przekonywał Bujak.

Byli prezydenci nie mogli uczestniczyć w uroczystości. Nadesłali listy. „I proszę przy tej okazji o dbanie o Václava i Lecha” — napisał pół-żartem pół-serio Wałęsa. Na to Janas odparł z uśmiechem: — Będę teraz musiał powiedzieć Lechowi, że jestem jego ojcem chrzestnym.

W kuluarach uroczystości śmiano się również, że bliźniacze platany - trochę przez przypadek - nawiązują do bieżącej polityki, bo ktoś może pomyśleć, że Lech to Kaczyński, a i Václav to Klaus.
Komentarze: (27)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nie wiem co o tym myślą same platany. Czy ktoś je o zgodę zapytał?

Tyle problemów wokół, tyle dylematów, a my tu jak za Gierka. Tyle zakłamania, tyle fałszu i nienawiści, w tym wśród byłej opozycji, a my tu o "gruszkach" na wierzbie. Korupcja, mafie i niedołęstwo rządzących, a my tu "krawężniki na biało". Samo złamanie szlabanu rozpoczęło nieskończony pokaz braku przygotowania do tego dzieła. Co rusz wydaje się, że wczorajsza opozycja nie dorosła do rangi i skali czasów ale kolesiostwo rozwinęła na poziomie dawnych partyjnych doświadczeń. Nawet rozwinęła i udoskonaliła. Krzyczy demokracja i wolny rynek i zaraz... ale moi, ale swoi, ale nasi. Chyba nie tak miało być?

No faktycznie informacja na pierwszą stronę, aż dech zapiera ze śmiechu . Też sobie wymyślił Kronhold, powinni go zgłosić do nagrody Nobla

Wehrmachtowcy,ubecy,agenci, złodzieje,hołota liberalna,antypolacy

Kronhold,uderzająca woda sodowa!!
A kiedyś był normalny,jak nie miał na papierosy i
prowadził antykwariat!!

zapomniano w tym artykule napisać to najważniejsze - po co tym platanom nadano imiona prezydentow. To było genialne pociagniecie konsula Kronholda - przy plocie konsulatu chce miasto wybudowac garaze dla bogaczy z nowo wybudowanego tu domu - i wtedy korzenie platanow zostałyby podciete i platany zniszczone. raz więc kiedy z taką pompą nadano im imiona i wniesiono o zapis do rejestru zabytkow przyrody - być może uda się te piekne drzewa uratowac. W Ostrawie wycina sie wszystko co sie zieleni - cale lipowe aleje w najpiekszym ostrawskim parku mają paść - czy już padły - ofiarą.

No na prawdę pomysł to zacny, ale żeby niezwykły? No wazelinka panie red.

W Czechach przeprowadzono lustrację i dekomunizację jak się patrzy. Niemcy wycieli byłych aparatczyków i kapusiów z publicznych posad. Tam nawet pracownik pionu technicznego uczelni jeśli pracował dla policji politycznej (STASI, skrót Staatssicherheitsdienst) żegnał się z uniwersytetem. A u nas byli esbecy i apartczycy dalej "w służbie publicznej" - pełno ich na uczelniach, mediach, sądownictwie, urzędach państwowych, sejmie i senacie. Nie mamy z czym się porównywać z Czechami, jaki upadek komunizmu

Nawet ślepi i głusi zaczynają widzieć i słyszeć nędzę POpaprańćow
. Trzeba być zaiste kimś
, aby zauważyć bankructwa
rządów Slońca von Kaschubben, szefa
tego folksdojczowskiego "narodu" wehrmachotwowców.
A do tych usprawiedliwiających nieudolność rządu kryzysem przypominam, że drużyna POmiotów
rządzi od półtora roku, a kryzys trwa kilko miesięcy i wg POmyj
on w ogólne do Polski nie dotarł.

Polska bedzie dopiero Polska jak znow bedzie stala pod jej oryginalnym haslem; BOG ,HONOR I OJCZYZNA !!! a z kraju wyniosa sie wszystkie POpaprane niedojdy liberalno-komunistyczno-szkopskie ,ktore z naszej katolickiej Ojczyzny robia ;jaskinie zbojcow!!!!

Wstyd mi za Kroncholda. Przecież był kiedyś poetą. Jak można zrobić takie świństwo Havlowi?! Havel to jednak człowiek wybitny, utalentowany, odwżny i nie splamiony współpracą z czechosłowacką bezpieką. Wałęsa - Bolek szkoda słów... Porównanie tych dwóch postaci to obraza dla Czechów. Jak można być pozbawiony elementarnej wrażliwości! Być może takie wazeliniarsto doceni MSZ i zostawi jeszcze Kroncholda na placówce. Należy w Ostrawie znaleźć następne drzewa i nazywać je imionami Tuska, Sikorskiego, Kwaśniewskiego, Mazowieckiego.... Żenada Panie Kronchold!!!

Pomysłodawca akcji wykazał się instynktem politycznym, choć przyznaję widać solidną porcję wazeliny. Dziesięć lat temu Lechu był nieomal wzorcowym Dyzmą wyśmiewany nawet przez dzisiejszych jego obrońców (Michnik, Sikorski itd) obecnie sypią się na niego tytuły honorowego mieszkańca miast (ostatnio Szczecin). Co zrobił dla Polski w ciągu ostatnich 10 lat? Źle postawione pytanie. Powinno brzmieć - Co zrobił ostatnio dla PO? Odpowiedź prosta: mają wspólnego wroga. Autor pomysłu z drzewkami płynie ze swoim hitem po prostu z nurtem.

Gdzie Kronchold uczył się takich chwytów? U Kim Ir Sena? Bo tam też są tabliczki w rodzaju: "pod tym drzewem nasz ukochany przywódca oddał mocz". Tak, Kronchold popłynął z nurtem.

Nie pod tym tonem się nie podpisuję. Miało być o działaniach pozorowanych i ich tzw. właściwości w okresie kiedy trzeba odbudowywać wartości, cokolwiek to znaczy dla kogokolwiek. Wyszło zwykłe "szambo" i prymitywizm wypowiedzi. Ale dobrze, to przynajmniej powinno nam uzmysłowić w jak niskim punkcie jesteśmy. W niedzielę do Kościoła, a na co dzień szara nienawiść. Nie tylko do innych ale też do samych siebie albo raczej miejsca w którym się dany osobnik znajduje. Z pewnością... nie tak miało być. Ostrzegał przed tymi zachowaniami znany Papież. Co tam takie gadki, my i tak przecież zawsze wiemy swoje najlepiej. Rodzaj samouwielbienia graniczący z samogwałtem, jak mawia mój wiecznie zadowolny znajomek spod kauflandu.

Pogratulować znajomków. Każdy może wypowiadać się na forum. Prosimy o więcej takich myśli. Zostały jeszcze do przekazania inne wypowiedzi np. bywalców ogródków piwnych.

Bolek - żywy symbol walki z totalitaryzmem - od roku 1980. Później wzmacniał "lewą nogę".

pomagał ubekom, dzięki niemu mają emerytury po 5-10 tys. złotych. Kronchold podaj się do dymisji!

gdyby nie Wałęsa to byś teraz zapierdzielał w pochodzie jak koreańczyk północny, z pustym bandziochem i marzeniami o bananie w głowie. no, chyba że w twojej rodzinie stało się na trybunie

Dużo jest jeszcze takich, którzy wierzą, że to Lechu z Danusią i z Wachowskim samotrzeć wyzwolili Polaków z komunizmu.

Wielbiciele Bolka skompromitowali się w Ostrawie chociaż nie tak bardzo jak Olbrycht, Buzek i Staniszewska Parlamencie Europejskim głosując przeciwko uhonorowaniu rotmistrza Witolda Pileckiego. To dopiero wstyd, a nikt jakoś o tym nie mówi w mediach.

O tym skandalicznym głosowaniu jednak pisały - dziennik.pl, niezalezna.pl, naszdziennik.pl

głosowanie przeciwko rotmistrzowi Pileckiemu dyskwalifikuje Buzka i Obrychta. A oni mają czelność jeszcze kandydować!!!

Ale też dzięki Bolkowi mamy też PRL-bis z jedynie słuszną Partią uległą całkowicie Eurosojuzowi.

Najbardziej mnie śmieszy jak patrzę na zajadłych steloków,którzy wypominają Tuskowi jakieś rodzinne powiązania z Niemcami.
Najlepsze jest to, że dzieje Kaszub i Cieszyna były bardzo podobne.
Kto nie wierzy niech popatrzy na zachowane zdjęcia
ul.Głębokiej i Rynku jak udekorowane były faszystowskimi flagami w momencie wkroczenia hitlerowskich wojsk. A co drugi Cieszyniak to był volksdeutsch,a po wojnie UBekiem..
I czy Cieszyniacy mają moralne prawo krytykować
Ślązaków/górnych/,Kaszubów,Poznaniaków????????

Smaczek polega nie tylko na tym, że jego dziadek był w Wehrmachtcie. Będąc z wykształcenia historykiem udawał nieznajomość tej rodzinnej historii choć jego siostra mówiła o tym dla TVN. Czyli d..a nie historyk.

Jak tak dalej pójdzie redaktorzy G.W. ze swym Naczelnym dostaną stałego rozdwojenia jaźni. Przez ostatnie lata uprawiali cmokierstwo wobec L.Wałesy jak by był cadykiem cudtwórcą obalającym samodzielnie komunizm w Posce i Europie ,a po wizycie w Rzymie oskarżają go o agenturalność na rzecz Rosji. Ratując się powinni sklonować dwóch Wałęsów ; słusznego agenta S.B. “Bolka i niesłusznego agenta Rosji “Libertas”

no i co z tego? masz z tym problem? idź się wyspowiadać, albo jeszcze lepiej, powieś się

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama