, sobota 2 marca 2024
Jak radni w piwiarni obradowali
Budowa Ratusza rozpoczęła się w 1928 roku. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Jak radni w piwiarni obradowali

ER
Od wczoraj w Muzeum Ziemi Cieszyńskiej oglądać można wystawę upamiętniającą 80-lecie czeskocieszyńskiego Ratusza, początki pracy radnych, którzy urzędowali przy stole bilardowym, a także ważne momenty z historii miasta.
Wystawa w muzeum w Czeskim Cieszynie poświęcona jest organizacji samorządu terytorialnego od 1920 roku, dokumentuje powstanie pierwszych projektów budynku oraz prace budowlane, a także uroczyste otwarcie Ratusza. — Historię budynku przybliża dokumentacja fotograficzna i materiały archiwalne, z których cześć dotąd nie była opublikowana. Wśród pokazanych na wystawie przedmiotów znajduje się również unikatowy, wykonany z gipsu i sklejki model Ratusza a także oryginalne krzesło z sali posiedzeń — mówi zastępca dyrektora Muzeum Ziemi Cieszyńskiej, David Pindur.

Do powstania Czeskiego Cieszyna doszło z powodu decyzji, podjętej 28 lipca 1920 roku na konferencji ambasadorów w belgijskim mieście Spa. — Po podziale dużego Cieszyna w części należącej do Czechosłowacji pozostał główny dworzec kolejowy, gazownia miejska i szkoła. Aby przekształcić dawne przedmieście w samodzielne i dobrze prosperujące miasto, należało powołać szereg instytucji i wybudować wiele budynków, bez których miasto nie mogłoby funkcjonować. Pierwszą salą posiedzeń radnych było pomieszczenie piwiarni w hotelu U Bobka na rogu ulic Frydeckiej i Ostrawskiej. Rolę biurka spełniał stół bilardowy — mówi David Pindur.

Mieszkańcy podjęli decyzję o budowie nowego Ratusza w 1923 roku. Budowę poprzedziło uzyskanie gruntów pod inwestycję oraz konkurs architektonicznych projektów budynku. Dlatego z jego wykonaniem czekano aż do 1928 roku. Budowa Ratusza była również ostatnim projektem, który miał zostać sfinansowany z będącej już praktycznie na wyczerpaniu 15-milionowej pożyczki rządowej, udzielonej miastu na mocy ustawy z dnia 13 lipca 1922 roku.
Komentarze: (10)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

A może nasi radni też przy piwie sobie pogadali.....

Mało to ciekawe

Prof. Dr hab. Marek K. Kamiński "Edvard Beneš kontra gen. Władysław Sikorski'' To kolejna praca naukowa prof. dr hab. Marka Kazimierza Kamińskiego z zakresu historii stosunków polsko-czechosłowackich. Jej walorem – podobnie jak w przypadku innych książek tego autora – jest szczegółowe udokumentowanie faktów historycznych, oparte zarówno na źródłach polskich, jak i czechosłowackich oraz licznych zagranicznych archiwaliach. Opierając się na zachowanych dokumentach M. K. Kamński wykazuje w tej książce głęboką niechęć byłego czeskiego prezydenta do Polski i Polaków oraz opisuje jego podstępne zagrywki antypolskie i jego usilne starania o przypodobanie się Stalinowi, m.in. przez wyrażenie aprobaty dla sowieckiej agresji na Polskę we wrześniu 1939 i dążenie do uczynienia Polski – okrojonej o ziemie wschodnie – państwem buforowym pomiędzy Związkiem Sowieckim i Niemcami. W kontekście tych faktów autor przedstawia też usiłowania polskiego premiera, gen. Władysława Sikorskiego - nieświadomego antypolskich knowań Benesza – o nawiązanie proponowanej przez Brytyjczyków ścisłej polsko-czechosłowackiej współpracy wojskowej oraz utworzenia po wojnie polsko-czechosłowackiej federacji w Europie Środkowej i oficjalnie toczące się w tej sprawie pertraktacje, celowo przez stronę czeską torpedowane. Jak pisze autor - śmierć gen. Sikorskiego w wypadku lotniczym na Gibraltarze, w tajemniczych i do dziś niewyjaśnionych okolicznościach – zakończyła pewien okres funkcjonowania legalnego polskiego rządu. Edvard Benesz swoim postępowaniem wobec tego rządu udowodnił, że nie był dla władz polskich wiarygodnym partnerem, gdyż działał na ich niekorzyść, przede wszystkim ze względu na serwilistyczną postawę w stosunku do władz na Kremlu i brak zrozumienia, że po wojnie Sowieci będą stanowić niebezpieczeństwo dla niezawisłego bytu nie tylko Polski, ale i Czechosłowacji. Książkę warto polecić każdemu, kto interesuje się mało znanymi faktami z naszej historii. Warto ją polecić nie tylko nabywcom indywidualnym, ale i wypożyczalniom publicznym.

http://merlin.pl/Edvard-Benes-kontra-gen-Wladyslaw-Sikorski_Marek-Kazimi...

Cokolwiek napisza polscy historycy i udokumentuja, to dla zaolziańskich szkopyrtoków " je hnůj" Tylko ich vydumane fakty dla poparcia swej zdrady z 1919 r. sa "prawdziwe"!!

Cieszę się że ty nie jesteś szkopyrtokym zaolziaku

Už vím, kde je centrum hlouposti na ostravsko-karvinsku, přece v Rychvaldě, tam mjyško pan Badura!

Už wiym kdo je najmadrzejszy na webie The Obserwer

I czakóm, ze to The Obserwer udowodni, bo jak ni to je blagier a nie blogier internaut.

Przeczytej se koniec blogu Vrchovsky: Těšínsko-vzpomínky varují i upadniesz na tylna, tymczasem dwucześciowa cześć ciala.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama