, sobota 2 marca 2024
Logo PZKO. Zmieniać czy nie?
Tomasz Bierkowski. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Logo PZKO. Zmieniać czy nie?

Logo PZKO. Zmieniać czy nie?

Tomasz Budzyń. fot. ARC


Logo PZKO. Zmieniać czy nie?

Alicja i Sebastian Woźniakowie. fot. ARC


Logo PZKO. Zmieniać czy nie?

Pierwsze logo PZKO. fot. ARC


Logo PZKO. Zmieniać czy nie?

Aktualne logo PZKO. fot. ARC

Ostatnio pisaliśmy o pomyśle młodych działaczy Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, aby zmienić logo zaolziańskiej organizacji pamiętające 1952 rok. Publikowaliśmy już opinie członków PZKO. Dziś opinie grafików.
PISALIŚMY: Czas zastąpić symbole komunizmu?

TOMASZ BUDZYŃ, grafik i projektant z Krakowa
— Pojęcie logo używane jest zarówno w stosunku do znaków marek, które bądź stanowią nazwę firmy, bądź skrót tej nazwy, czy inicjały. Określenie to stosowane jest również do symboli stanowiących podstawę identyfikacji. Pierwotny znak Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej to inicjał nazwy instytucji (PZKO). Litery tworzą ciekawy i zwarty układ, który pozwala dobrze wykorzystywać logo w szeregu sytuacji projektowych. Logo jest jednobarwne - więc pozwala na prosta aplikację wieloma technikami np. grawerowanie. Układ typograficzny jest niestety nieczytelny. Na pierwszy rzut oka skrót rozszyfrować można błędnie jako ZPKO. Autor znaku nie zaproponował wersji zawierającej inicjał i pełną nazwę. Typografia wykorzystana w znaku jest archaiczna i znacząco odstaje od stylistyki obecnie wykorzystywanych krojów pisma. Znak graficzny instytucji takiej jak Polski Związek Kulturalno-Oświatowy w RC powinien z jednej strony przekazywać, nawet w abstrakcyjny sposób, choć drobną sugestię o celu związku, z drugiej - zachowywanie etnicznej tożsamości przez mniejszość polską w RC. Jednak tradycja (m.in. tak rozumiem etniczność) nie musi kłócić się z nowoczesnością. Znak obecnie wykorzystywany przez PZKO od razu przywodzi na myśl okres socjalizmu. Trzy z czterech symboli w nim wykorzystanych są jednoznacznie identyfikowane z ruchem robotniczo-chłopskim. Już sam ten fakt dyskredytuje znak, nie przystoi on do obecnej sytuacji politycznej, natomiast symbol księgi mający zapewne prezentować wartości intelektualne jest potraktowany zbyt dosłownie. Konkludując muszę stwierdzić, że związek nie powinien używać obecnego znaku. Znak pierwotny, ze względu na niedostateczną czytelność nie będzie dobrze spełniał podstawowej, informacyjnej i identyfikacyjnej funkcji logo, traktowany może być jako „ozdobny bazgroł". Proponuję by związek rozważył zlecenie opracowania nowego, współczesnego, odpowiadającego celom PZKO znaku i podstawowych zasad jego użytkowania profesjonalnemu projektantowi.

TOMASZ BIERKOWSKI, grafik, ASP Katowice
— Pomysł z powrotem do pierwotnego znaku PZKO byłby bardzo dobry! Można by się zastanowić nad delikatną rewitalizacją loga. Prosta, bezpretensjonalna i uniwersalna forma, w połączeniu ze współczesnym liternictwem mogłaby świetnie harmonizować; dodatkowo, efekt ten mógłby informować o nawiązaniu do tradycji tej organizacji, z czasów przedkomunistycznych. Aktualnie wykorzystywane logo jest złe pod każdym względem. Zwiera masę błędów, głównie w warstwie semantycznej. Po pierwsze: heraldyczne cechy, przeładowanie symbolami jest typowe dla herbów niektórych państw demoludów (ZSRR, Rumuńska Republika Ludowa, Bułgarska Republika Ludowa). Po drugie: stylistyka nawiązuje do znaków organizacji z poprzedniego ustroju (ZMP, ZMS, TPPR, nawet ZNP). Po trzecie: symbole kłosa i koła zębatego odwołują się do mas robotniczo-chłopskich. W połączeniu z otwartą księgą (edukacja) i czerwonym sztandarem, logo nie pozostawia wątpliwości, o jaki rodzaj „oświaty" (czyt. indoktrynacji) chodzi. Po czwarte: język graficzny jest bardzo archaiczny, znany z okresu komunizmu. Reasumując: znak bardzo zły, nieodnoszący się – zapewne – do faktycznych celów i zadań zawiązku, tworzący fałszywy i źle kojarzący się przekaz. Sadzę, że logotyp nie będzie budził pozytywnych asocjacji skojarzeniowych ani dla młodych Polaków mieszkających w Republice Czeskiej, ani dla samych Czechów.

ALICJA I SEBASTIAN WOŹNIAKOWIE, graficy z Cieszyna
— Aktualne logo PZKO wygląda bardzo archaicznie, posunęlibyśmy się dalej i stwierdzili, że nam młodym „pachnie" ono socjalizmem, a w zasadzie jednostką kulturową przy ówczesnym zakładzie pracy. Znak ma kształt bardziej emblematu niż syntetycznego symbolu, który w dzisiejszych czasach uważany jest za logo.  Czerwona flaga i duże koło zębate w tle ewentualnie nawiązują do poprzedniego ustroju politycznego, czy świadomie - o to należałoby zapytać osobę, która ten znak zaprojektowała. Rozumiemy, że logo PZKO to tradycja, ale ona nie zawsze potrafi dostosować się do aktualnych standardów i chyba tu tkwi problem. Jako osoby związane z projektowaniem graficznym sugerowalibyśmy odświeżenie znaku, na przykład poprzez jego syntezę. Absolutnie nie namawiamy do zaprojektowania go zupełnie od podstaw. Dobrze by było, gdyby znak nawiązywał do tego, który jest teraz, bo sama forma jest poprawna, natomiast treść, którą niesie - niekoniecznie. Zmiana znaku, która czerpałaby z formy aktualnego logo, mogłaby skutecznie odświeżyć wizerunek całego związku. Odświeżone logo zapewniłoby większą wiarygodność i bardziej profesjonalny wizerunek organizacji, a także zachęciłoby młodych do współpracy, a przecież o to chodzi; logo ma zachęcać a nie straszyć. Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie - logo, które występuje aktualnie ma „dziadka", naszym zdaniem „dziadka" dużo przystojniejszego, spełniającego wszelkie założenia teoretyczne w zakresie projektowania graficznego. Występuje tutaj pewien paradoks, mianowicie stare logo jest bardziej znakiem aniżeli aktualnie wykorzystywane przez PZKO. Poprzedni znak potrzebuje lekkiego odświeżenia i spójnej identyfikacji wizualnej, nie przeprojektowania tak, jak ma to miejsce w przypadku aktualnego znaku. Przystosowanie aktualnego znaku do dzisiejszych wymogów technicznych i estetycznych to przysłowiowy „pikuś". Czerpanie z historii nie jest złe, to żaden wstyd. Wiele światowych marek zmieniało swój znak, po czym po wielu latach wracało do źródeł. „Dziadek" ma aspiracje ku temu, żeby stać się pięknym, nowocześnie wyglądającym znakiem, którego nie należy się wstydzić. Ewidentnie lepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie starego znaku, jeśli jednak ta opcja byłaby niemożliwa do zrealizowania, to - tak jak wcześniej pisaliśmy - polecamy przeprojektowanie aktualnego znaku. Jeśli te dwa znaki spotkałyby się na ringu wizualnym, to ten aktualny poległby jak pewien polski bokser w pierwszej rundzie.

Zebrał: WOJCIECH TRZCIONKA
Komentarze: (32)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Nudno tu coś ostatnio; ja im mogę zaprojektować to logo - gratis ( ale czy o logo tu chodzi w tym wszystkim ? )

( fachowcy nawymądrzali się, że hej, ale kto im kazał ? jakiś kompleks ? to nie wina czytelników, że ukończyli studia i teraz mózg buzuje im fachową terminologią - w miarę rowoju człowiek ma na ogół skłonność do upraszczania, a ci jeszcze kombinują ile wlezie - wtórność do kwadrantu ; )

Popieram to co pisze Pan Bierkowski.

Takich bzdur to dawno nie czytalem !!Panstwo graficy z Cieszyna !!Odswiezenie znaku poprzez jego synteze !Dziecko z przedszkola by lepiej napisalo !!!

łokropne ble, ble

też mogę - ale po jakiego (...) to całe wyczesane słownictwo - delikatna, rewitalizacja, bezpretensjonalna, uniwersalna... ( + jedynie słuszny kontekst dla wtajemniczonych ) . co to jest - pogaduchy z kolegami po fachu na katedrze, czy wywiad dla ludzi na Gazecie Codziennej ? w zasadzie bardziej mnie to bawi niż obchodzi.

Logo powinno byc zaprojektowane przez Wielki Śląski zamek sztucznej przedsiębiorczości i dizajnu, a najlepiej przez samą królową Ewę z Gołębnika

nas...? (Eg)

skoro idzie o profesjonalistę...!

czasy zdrowego Lenia-Leninizmu...!

Был элементарен и прост, как молекула ДНК.

ale sensacja
http://www.tvn24.pl/-1,1580531,0,1,adam-malysz-zmieni-trenera,wiadomosc....

pisz może po naszemu...!

będą pisać o przedostatnim piątku tego miesiąca

Głos w tej postaci stał sie juz Jarmarkiem a nie pisemkiem intelektualnym

Ale o co ci chodzi?

"logotyp nie będzie budził pozytywnych asocjacji skojarzeniowych" A czy wzbudzi skojarzenia asocjacyjne? A poważnie rzecz ujmując: logo powinno uwzględniać odiesienia narodowe. Przeciez ma symbolizować POLSKI Zwiazek, a nie Związek RADZIECKI.

Agosacja ! jakie odiesienia masz na mysli ? A tak powaznie komu jest potrzebne PZKO ,brak granicy rozwiazuje wszyskie problemy !

Lolku, granice fizycznie zniknęły, ale państwa pozostały. Dalej po czeskiej stronie płacisz koronami, co nie?A PZKO jest organem, reprezentującym polską mniejszość narodową w państwie czeskim. A więc, o to mniej więcej chodzi.

pomyśl, a potem pisz jak już musisz!!!!

Дезоксирибонуклеиновая кислота (ДНК)

dezoksyrybonukleinowa fermentacja w procesach mózgowych - tak, będąca permanentnie na kacu Syrenka, podsumowała trochę jałową dyskusję - symbole winny być estetyczne ale nade wszystko inspirujące, nie mówiąc już o ich kulturotwórczej, syntezującej najbardziej istotne wartości,funkcji - a zatem plastycy, projektanci, "logolodzy" do pracy!
nawet stare socrealistyczne znaki można jakoś zrewitaliwować- ideowo chodzi o współpracę miedzynarodową z zachowaniem tożsamości narodowej - niech np "Zwrot" ogłosi konkurs a wydział plastyczny z UŚl. w Cieszynie wyłoni jurorów

ładnie zakonserwowane logo

ALO mistrz komentarz, poplakalem sie, hehe

Poglądy polityczne lexxxa są już znane na tym forum, ale zauważam nie po raz pierwszy, że lubi przywalać kobietom. Pani Gołębiowska to kolejna dyżurna "dziewczynka do bicia"? Wstyd...

Czyżby jakieś autorytety?....
Jakoś mało znani w Cieszynie...

Kdo je pro zrušení PZKO a Zaolziaka, první se hlásím já!

Logo powinno zostać zmodyfikowane.Flagę czerwoną należałoby zmienić na żółtą, aby lepiej się kojarzyła.Książka z godła powinna zostać zastąpiona monitorem, ponieważ książek nikt już prawie nie czyta.Trybo. jako symbol fabryk z poprzedniej epoki, powinno zostać zastąpione pracowitą mrówką.Natomiast kłos żyta może pozostać, gdyż bardzo dobrze się z ową mrówką komponuje.

PZKO také nemusím, ale myslím, že byste mohl jít provokovat na jiná diskuzní fóra. Klidně si s sebou vemte Ivanu a spol. A třeba zrušte ostudné KSČM.

Esteta, fajnie napisales! :-)))

Esteta, logicznie kombinujesz, ale ta mrówka to jest pudło. To symbol innej grupy społecznej. Ta grupa nie ma nic wspólnego ze społecznikami z pod znaku PZKO.
(Ale kłos może być - żyto na Zaolziu się kojarzy...)

To logo odraża młodszych i średnich wiekiem od PZKO. A jeśli nawet nie wszystkich a tylko część z nich, to już to jest poważna sprawa warta zamyślenia. A pozatym ten jego komunistyczny podtext robi starszną reklamę polskiej mniejszości w RC. A co tu reklamę - poprostu wstyd nam przynosi!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama