, sobota 2 marca 2024
Huta to też piękny zabytek
Była huta i kopalnia w Witkowicach czeka teraz na rewitalizację. fot. Martyna Radłowska-Obrusnik Dodaj do Facebook

Huta to też piękny zabytek

MRO, TWO
Byłe tereny przemysłowe Witkowic nazywane przez ostrawiaków żartobliwie„Hradczanami” zostały wpisane na powstającą Listę Dziedzictwa Europejskiego. To pierwszy czeski zabytek wciągnięty na tę listę.
O wpisanie do rejestru ubiegają się także modernistyczne centrum Zlina, zamek Kynžvart oraz Vysoka koło Przybramu związana z kompozytorem Antonínem Dvořákem. Polska zaproponowała Wzgórze Lecha w Gnieźnie, Kościół Katedralny na Wzgórzu Wawelskim, kościół św. Stanisława wraz z Klasztorem Dominikanów, kościół Św. Trójcy i pomnik Unii Lubelskiej w Lublinie oraz Stocznię Gdańską.

Jak powiedział minister kultury RC Václav Jehlička, Ostrawa jest czeską stolicą dziedzictwa przemysłowego RC. — W przeszłości za zabytki uznawaliśmy tylko zamki i pałace czy historyczne miasta. W odróżnieniu od Europy nie przykładaliśmy wagi do zabytków industrialnych. Dlatego zdecydowaliśmy, by do najbardziej znaczących europejskich zabytków zapisać właśnie stare Witkowice — powiedział minister.

Znawca architektury Ostrawy, historyk sztuki Martin Strakoš z Narodowego Instytutu Zabytków, w pełni popiera wpisanie huty i kopalni z Witkowic na listę UE. — Witkowice mają swoją wartość kulturową, są świadectwem rozwoju przemysłowego miasta w XIX wieku — mówi. — Ten wpis daje doskonały argument zwolennikom ocalenia dorobku industrialnego wobec tych, którzy skłonni są widzieć w nim tylko kupę złomu. To także argument dla władz miasta, województwa, by odważniej występowali w sprawie przydziału środków na konserwowanie i udostępnienie tych zabytków zwiedzającym.

UE chce by jej Lista Dziedzictwa Europejskiego była wzorowana na liście UNESCO. Ma ona służyć stworzeniu mapy miejsc i obiektów istotnych dla tożsamości europejskiej. Kandydatury zgłaszają poszczególne państwa członkowskie UE. Wśród zgłoszonych dotychczas propozycji znajdują się też m.in. Akropol i Mur Berliński.
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czarni zrobili listę, już liczą na kasę z Brukseli, co za pazerność

Nie od dziś ta czarna pazerność, nie od dziś niestety.

"dziedzictwo przemysłowe RC" - dobre sobie

Witkowice sa teraz absolutnie czeskim skansenem przemyslowym. A co robil przodek Galičáka, którego mozna znaleźć w ksiazce telefonicznej Ostrawy ??

dobrze - to także zabytek, tylko, że materialnej kultury przemyslowej, wygląda pewnie jak momumentalna instalacja, wykonana przez jakiegoś gigantycznego artystę

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama