, sobota 2 marca 2024
Czas zastąpić symbole komunizmu?
Zygmunt Stopa prezentuje logo PZKO. fot. Marek Santarius Dodaj do Facebook

Czas zastąpić symbole komunizmu?

ELŻBIETA PRZYCZKO, WOJCIECH TRZCIONKA
Czas zastąpić symbole komunizmu?

Pierwsze logo PZKO. fot. ARC

Młoda generacja działaczy Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej chce zmienić logo organizacji. Ich zdaniem, niektóre symbole zawarte w logu nie przystają do nowych czasów. Starsza generacja jest za kosmetyką znaku. Która opcja zwycięży?
Aktualne logo PZKO - otwarta księga z przełożonym kłosem na tle koła zębatego z fragmentem czerwonego sztandaru w tle – już niejednokrotnie wywoływało dyskusje. Teraz temat powraca. O potrzebie zmiany powstałego w 1952 roku znaku, który kojarzy się z epoką komunizmu, zaczyna się mówić w kontekście przyszłorocznego Zjazdu Delegatów PZKO.

— Znak PZKO jest symbolem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego — czytamy w Regulaminie wewnątrzzwiązkowym. Nie każdemu jednak podoba się, że symbolem organizacji jest znak stworzony w konwencji epoki stalinizmu. Głos zabierają szczególnie młodzi. — Dyskutowaliśmy o tym kiedyś na prezydium. Ta kwestia była zresztą podnoszona kilka razy. Już w poprzedniej kadencji pojawiła się taka propozycja. Uważam, że należałoby zmienić to logo, bo mnie i wielu młodym ludziom, działaczom PZKO, kojarzy się z epoką sprzed 1989 roku — mówi Andrzej Suchanek z Rady Młodzieży PZKO.

— Jest to logo bardzo przestarzałe, anachroniczne wręcz, powstało na przełomie lat 40. i 50. XX wieku i nosi wszelkie znamiona tamtych czasów. Jest zdecydowanie socrealistyczne. Zawiera koło zębate, kłos, książkę - wtedy większość wzorów projektowało się według takiego modelu, ale w dzisiejszych czasach wygląda to śmiesznie — ocenia grafik Marian Siedlaczek. Jak dodaje, powinno powstać zupełnie nowe logo.

W samym PZKO zdania są podzielone. — Aktualne logo PZKO raczej mi się nie podoba, jakieś zmiany można by wprowadzić. Jak patrzę na to logo, to przypomina mi się moje dzieciństwo, wygląda po prostu przestarzale — uważa Renata Huppert z Żukowa Dolnego. — Ponieważ jestem „starej daty”, mnie to wszystko, co było po wojnie, kiedy PZKO się odradzało, bardzo się podoba. Dlatego uważam, że to, co jest w logo i cała ta otoczka, powinno zostać. Ciężko by nam się było przyzwyczaić do czegoś nowego — przekonuje Danuta Ondruch, z koła PZKO Karwina Frysztat.

Prezes Zarządu Głównego PZKO Zygmunt Stopa też uważa, że czas na zmiany, bo dzisiejszy znak jest „wyrazem czasów przeszłych". Do problemu podchodzi jednak ostrożnie. — Pewne zmiany czy poprawki graficzne i symboliczne powinno się przeprowadzić, ale loga - jako takiego - bym nie zmieniał ze względu na tych wszystkich ludzi, którzy pod tym godłem wykonali wielką pracę społeczną. Trzymajmy się przynajmniej kształtu. Znak, jako nasze godło, powinien być tylko zmodyfikowany. Nie powinniśmy robić nowego loga — uważa Zygmunt Stopa.

Wiceburmistrz Czeskiego Cieszyna, Stanisław Folwarczny, jest zdania, że aktualne logo PZKO nie wyraża już treści, które propaguje związek. — Znak powstał w konkretnym okresie historycznym i pod dyktando tego okresu. Więc na pewno trzeba logo minimalnie odświeżyć. W logu znajdziemy „Oświatowy“, a już trudno doszukać się innych członów nazwy: „Polski... Kulturalno...“ — przekonuje wiceburmistrz.

Dorota Havlik, redaktor naczelna zaolziańskiego tygodnika „Horyzont", który publikuje też teksty po polsku, uważa, że zmiany loga nie należy się bać.
— Koncern Unilever unowocześnił wygląd swego znaku korporacyjnego po 75 latach, podkreślająca zawsze tradycję firma Mokate już kilka razy zmieniła wygląd swej marki, nad zmianą znaku pracuje PZU. Firmy dostosowują swoją markę do nowych trendów, odświeżają ją i unowocześniają. My też przed rokiem unowocześniliśmy logo naszego tygodnika „Horyzont" oraz portalu www.ihorizont.cz, które są teraz bardziej dynamiczne, a jednocześnie bardziej przyjazne. Wprowadzenie nowej marki to oczywiście zawsze duże wyzwanie. Należy zatrudnić dobrego grafika lub ogłosić otwarty konkurs — uważa Dorota Havlik.

Zmiana znaku nie jest jednak sprawą prostą. Równocześnie trzeba by zmienić też pieczątki, nagłówki dokumentów... Decyzję może podjąć dopiero Zjazd Delegatów PZKO.
Komentarze: (37)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Oczywiście wystarczy kosmetyka bo logo jest niekompletne, brakuje gwiazdy, sierpa, młota i brechy

Nic nie mienić!!!

Kościół ma to samo logo od 2 tysięcy lat a nie zmieniają.A przecież dziś nie doszłoby do ukrzyżowania lecz załatwionoby to w inny sposób np.pistoletem.Może więc zmienić logo kościoła i zamiast krzyża wieszać wszędzie pistolety?

Czerwoni to rodzaj “Wańki Wstańki” ! W trudnych czasach przyjmie postać przetrwalnikową , właściwą organizmom prymitywnym, natomiast w razie “ocieplenia” niezwłocznie zacznie się agresywnie rozwijać.
Przegapiono “świt zimowy i gałaź pod ciężarem zgięta” ( Miłosz)

...wejdą w butach w twoje życie w każdym czasie.

R.H. - fajnie napisane! :-)))

Mi się osobiście logo podoba, ale to jest akurat bez znaczenia. Jakiekolwiek inne byłoby, nie ma sensu go zmieniać. Dewocjonaliami niech sobie proboszcz pod kościołem handluje. Dla PZKO ważniejsze powinny być zadania statutowe i dostosowywanie działalności do współczesnych potrzeb niż debatowanie nad obrazkami czy rysuneczkami. Szczerze proponuję i namawiam PZKO do skupienia się nad takimi aspektami działalności jak: 1. Wykorzystanie zeszłorocznego wejścia w strefę Shengen w celu wzmocnienia współpracy z podmiotami działającymi po stronie Polskiej 2. Współpraca z wydziałami oświaty RC jak i RP w celu nawiązania wymian uczniowskich pomiędzy szkołami z Zaolzia, a polską stroną Śląska Cieszyńskiego 3. Zwiększenie działalności w internecie co pomogłoby zachować kontakt ze swoją ziemią zaolziańskim Polakom przebywającym w celach zarobkowych w Pradze, na wyspach brytyjskich i w innych częściach świata 4. Większe zaangażowanie w odbywające się po obu stronach Olzy międzygraniczne projekty kulturalne. Jestem pewien, że będzie w tych kierunkach dość pracy żeby problem loga dla wszystkich okazał się marginalny.

Mi sie polarne są słodkie

Zgadzam się z lexxxem. PZKO powinno zająć się różnymi projektami, a nie bawić się w zmianę loga.

Zmiana logo to też projekt.

Wiedzę, że należysz do tych internautów, którzy cały czas czyhają tylko na to żeby wypomnieć komuś błąd ortograficzny, stylistyczny, literówkę, itp. Postanowiłem więc z okazji pierwszej niedzieli roku przygotować dla Ciebie prezent. Jak tylko wstanę rano, zanim jeszcze pojadę na snowboard, wejdę na codzienną i w tym tutaj temacie zamieszczę post z użyciem słowa "poszłem", a może nawet pozwolę sobie na jakieś "wogule". Jak wrócisz z kościoła będziesz mógł mnie śmiało zwyzywać od nieuków, dyslektyków, głąbów, debili i czego jeszcze zapragniesz. Niech Ci Pan w tym pobłogosławi, w końcu trzeba dzień święty święcić. Pozdrawiam

Widzę, że niestety należysz do tych internautów, którzy całkowicie pozbawieni są nawet szczątkowego poczucia humoru. Zareagowałeś jak dawny przysłowiowy Pierwszy Sekretarz - od razu pokazem urażonej dumy nadętej do twardości sporej opony. Spuść trochę powietrza - dla zdrowia. Żeby było ci łatwiej niniejszym wyrażam ubolewanie, że uraziłem twoje poczucie wartości. Jutro rano przed snowbordem nie zapomnij pokłonić się wizerunkowi naszego Wielkiego Nauczyciela i Wodza, Chorążego Pokoju i Przyjaciela Kościoła. Również pozdrawiam.

Будь терпимей к чужим ошибкам. Может быть, ты и сам появился на свет по ошибке.

Ok, odbieram to jako rękę wyciągniętą na zgodę. Cieszę się, że mogę jechać na snowboard bez wcześniejszego uskuteczniania "prowo" na codziennej. Co do pokłonów wizerunkom wodzów to bez obaw, przez moje mieszkanie ciężko przejść nie spoglądając któremuś z nich w oczy :-)

Cała dyskusja o pomniku w Orłowej wykasowana, jak za PRL i CSRS, zamordyzm, nie wolno nic złego powiedzieć na PL i CR. Czy wiesz adminie, że takie głupie cenzurowanie tylko wkurza ludzi, oni i tak swoich poglądów nie zmienią, a tak by wygarnęli co, im na sercu leży i poszli spać. Czemu jesteś tak mądry inaczej ?

To nie była dyskusja tylko obrzucanie błotem Czechów i Polaków. Niestety wzajemne...

To ja prosiłem o przerwanie tej dyskusji. Tak postepują wszystkie normalne portale. GC ma informować a forum jest od wymiany poglądów a nie od wzajemnych oskarżeń i szerzenia nienawiści.

Każdą dyskusję poza pogadanką o pogodzie można nazwać "wzajemnymi oskarżeniami", a każdą krytykę "szerzeniem nienawiści". Dopóki ktoś nie wzywa do popełnienia przestępstwa, to każdy portal pozwala na swobodne dyskutowanie. Onet, Wp, Wyborcza, itd. Do tej pory Codzienna była normalna. Nie znam ani jednego portalu, który kasowałby wątki za takie wypowiedzi jak w artykule o pomniku

Souhlasdm se zrušením diskuse, o které je nyní řeč, vy dobře víte, že se takovým způsobem diskuse neprovádí, a nevymluvejte se na komunu a PRL.

Stela napisał, że na Zaolziu jest symbioza, idylla, wszyscy żyją w zgodzie. Ktoś sobie to wziął do serca i kasuje wypowiedzi, które temu zaprzeczają. Zamiast zastanowić się jak zwalczać wzajemne animozje, mamy wycinanie sporów. Myślicie, że one w ten sposób znikną ? Miłego samooszukiwania się życzę

Wyzywanie do debili i zbrodniarzy nie jest wycinane. Wycinka jest za daty: 1919,1938,1968

proszę zdjąć wersje rosyjska.Czuję się obrażony taką manipulacja!

PZKO - to brzmi u mnie jak NKVD
Prosze zmienić nazwe organizacji tak aby byla dobrze zrozumiana w jezyku czeskim, poniewaž Czechy to nasza ojczyzna.

To zmieńcie nazwy swoich parti np.CSAD,CSD, i temu podobne, to też brzmi jak NKVD.I to jest zrozumiałe w języku czeskim. Zatem PZKO jest zrozumiałe dla wszystkich ,którzy mieszkają na Zaolziu. Domy PZKO ,a jest ich prawie 45 i to w każdej miejscowości zaolzia, mają takie napisy na fasadach domów, i organizacje czeskie też w nich organizują swoje spotkania. TP.

[2043] Pezetkaowiec, 5.1.2009 11:36
Wróćmy do nazwy Olza. Czescy naukowcy/ Valenta, Šráme/ sa za nazwa Olza, ale szkopyrtocy ich nie uznaja i twierdza swoje - w Czechach czeska nazwa. To znaczy, ze naukowcy sa "fanatyczni fundamentaliści" a szkopyrtocy tylko patriotami z ogromna doza "fundamentální blbosti a ignorance" !! Wedlug deskusji napewno!!!

Pezetkaowiec, alias Pustecki, alias Zaolziak. Doufám, že takových členů nemají Poláci u nás mnoho.
Uvedený pán již déle než rok oblažuje některé české diskuze o Těšínském Slezsku, některý orgán PZKO by si s ním měl udělat pořádek, protože vám dělá ostudu. Děkuji.

2042] Pezetkaowiec, 5.1.2009 11:23

Konfrontační tema" przeciez wytworzali urzednicy za komuny w Bystřici nad Olši a nie zadni "fundamentální nacionalisté". Fundametální nacionalizmus se vytvoří Vždy v každé většinové společnosti, která nedodržuje domluvené demokraticky pravidla vzájemného soužití a to se přece podle vás nikdy nestalo, nemohli se tedy logicky vytvořit ani "fundamentalisté". Svou činnosti na Zaolziu jste vytvořili alespoń "ČESKÉ MOŘE" - moře nasr-ných lidí!!
A ještě k 2042-3. K vytvoření v tak málo větách tak velkého nesmyslu je třeba "talent". Kdyby nešlo o to, o co jde, bylo by to úsměvné.

Jak Roman Badura uznán je a další: Dostal se mi do ruky Kalendarz Slaski 2009 a v něm článek (dovolím si volně překládat)pod názvem Propast, kterou nikdo není schopen vyplnit?
Ví odpovědní vládní činitelé co a koho dotují z veřejných financí desítkami miliónů za poslední roky (jenom oficiální částky pro KP a PZKO představují ročně pro každého přes deset mil. Kč)? Ví nový hejtman komu, jak se zdá, přislíbil přepsání části komplexu Zemědělské školy ve které sídlí Szymeczkův KP a další polské subjekty (dnes v symbolickém nájmu)? Bude se jim na jedné straně dále přidělovat státní majetek (např. v Č. T. budova školy ve Svibici "prodána" za symbolickou korunovou částku) a na druhé straně pro nepolská společenská hnutí a aktivity nebudou prostředky? Není to diskriminace?Nepotká jim přiděleným majetkům podobný osud jako potkal jejich Hotel Piast, který zašantročili? Hodně otázek, že? Je načase taky dostat odpovědi! Kongres Poláků sami označují za svou samosprávu. Kam KP směřuje naznačuje jejich usnesení, o kterém se mluví v 2041. Doporučuji ho také přečíst.

Panie Karolu ze Žukowa, jeśli Pan pojal NKVD to dobrze, ale porównywać i nie rozumieć w Žukowie PZKO
to intelektualna kompromitacja-mówiac bardzo umiarkowanie!!!!

Ten Pustecki je tak drzý, že tu ještě píše, neuvěřitelné.

Je smutné, že publikace vydaná PZKO vydala nacionalistický škvár vyrobený Badurou. Dali tím najevo, že s obsahem souhlasí. Tomu se říká "vyjít s barvou ven".

Jako fanatický bigotní šovinista nejste schopný pochopit ani to co čtete.

przedstawiające Reksia który zagryza krecika

PZKO = PZGO czyli Polski Zwiazek Gerentologiczno Oświatowy

A wie Pan Re, ze jest "svoboda slova" a to na co nacionalisticky plívají a zveličují jsou citace z Beneše,Padarewskiego, Pilsudskiego ... to je chcete odsoudit ? To, ze si to neuvedomujete nikoho neomlouva !!

Zylem w Czechach i z Czechami /Czeszkami/ przez prawie 7 lat, ale z takimi "prawdami" jakie zatruwaja nasze blogi, sie nigdy nie spotkalem. Caly nacjonalizm 10 mil Czechów absorbowalo paru cieszyńskich szkopyrtoków !!

Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów!!!

Pozwole sobie dodać,,, zŁośliwych idiotów do potegi !

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama