, sobota 2 marca 2024
W miejscu szkoły będzie pomnik
Bogusław Chwajol pokazuje betonowe uzbrojenie, na którym stanie pomnik. fot. Martyna Radłowska-Obrusnik Dodaj do Facebook

W miejscu szkoły będzie pomnik

TWO, MRO
W Orłowej na Zaolziu stanie pomnik upamiętniający Polskie Gimnazjum Realne im. Juliusza Słowackiego. Odsłonięty zostanie 6 czerwca przy okazji obchodów 100-lecia założenia szkoły.
Na przełomie XIX i XX wieku Śląsk Cieszyński, dzięki nadzwyczaj szybkiej rozbudowie ostrawsko-karwińskiego zagłębia węglowego, stał się obszarem przemysłowym. Mieszkańców przybywało w lawinowym tempie. Do pracy w kopalniach przyjeżdżali Polacy, Czesi, Niemcy. Wśród inteligencji polskiej pojawiły się z czasem silne żądania założenia szkoły średniej, potrzebnej w celu kształcenia inżynierów górniczych i hutniczych.

Polskie Gimnazjum Realne w Orłowej zostało założone w 1909 roku. Była to wówczas pierwsza i do 1938 roku jedyna ogólnokształcąca szkoła średnia z polskim językiem nauczania na Zaolziu. Założycielami były Macierz Szkolna dla Księstwa Cieszyńskiego oraz Towarzystwo Szkoły Ludowej z siedzibą w Krakowie. Patronem gimnazjum został Słowacki, gdyż w 1909 roku obchodzono setną rocznicę jego urodzin. W 1962 roku gimnazjum zostało przeniesione do Orłowej-Łazów a potem Karwiny. Duża część uczniów zaczęła też dojeżdżać do gimnazjum polskiego w Czeskim Cieszynie. W 1964 roku doszło do połączenia obu dwu szkół. W efekcie szkołę w Orłowej zamknięto.

W tym roku zaolziacy obchodzić będą 100-lecie założenia gimnazjum. Z tej okazji w Orłowej stanie prawie trzymetrowy pomnik. Wydana zostanie również monografia szkoły.

Pomnik i monografia będą kosztowały ok. 500 tys. koron. Obecnie komitet obchodów ma do dyspozycji 282 tys. koron. Pieniędzy brakuje, dlatego organizatorzy jubileuszu złożył wnioski o wsparcie finansowe do Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. W sprawę wydania monografii zaangażowały się też Towarzystwo Nauczycieli Polskich w RC, Konsulat Generalny RP w Ostrawie oraz Macierz Ziemi Cieszyńskiej.

— Ciągle szukamy sponsorów — mówi Bogusław Chwajol przewodniczący komitetu i apeluje o składanie darów na rzecz pomnika. Nr konta: 030031-1725401359/0800 IBAN CZ 87/0800.
Komentarze: (7)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Mozecie równiez kupować "cegielki" na budowe pomnika w ZG PZKO w Piaście oraz w miejscowych kolach PZKO . Cegielki sa w nominalach: 1000,500,200,100 i 50Kč.

Jestem wnuczką Kazimierza Piątkowskiego, który był
dyrektorem gimnazjum w Orłowej w latach 1912-1920.
Mam liczne pamiątki z działalności dziadka w tym
okresie. Chętnie uczestniczyłabym wraz z bratem w
uroczystości odsłonięcia pomnika
Halka17

Pani Ewo ! Wszystkie pamiatki do wykorzystania w ksiazce o gimnazjum moze Pani posylać na adres :
Roman Badura, ul.Pionýrská 1496,73532 Rychvald, tel.596546917 albo roman.badura@seznam.cz- z góry dziekuje, bo jestem czlonkiem redakcji ksiazki.
Uroczystość odsloniecia pomnika odbedzie sie Na Obrokach w Orlowej dnia 6. 6. 2009.

PZKO = PZGO czyli Polski Zwiazek Gerentologiczno Oświatowy

PCCHNR-pizło ci chłopie na rozum.

Svými rádoby intelektuálními diskusemi, hlavně na českém netu ( Těšínsko, vzpomínky varují ), děláte sobě, pane Baduro, nedobrou reklamu, ale hlavně poškozujete organizaci, ke které se hlásíte - PZKO, která vaše nesmysly vydala dokonce v Kalendáři slezském 2009. Jen tak dále a houšt´.

Tyn Badura ci zalol, bo ci zezy strasznie na zoladku!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama