, sobota 2 marca 2024
Kiedy Olše będzie Olzą?
Tu Olza, tam Olše... fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Kiedy Olše będzie Olzą?

DANUTA CHLUP
Kongres Polaków w Republice Czeskiej czyni starania o przywrócenie rzece Olzie jej pierwotnej nazwy. Szanse na pomyślne załatwienie sprawy są jednak małe.
Nie wiadomo właściwie, kto mógłby podjąć decyzję w tej sprawie. Nie można też raczej liczyć na poparcie władz gmin leżących nad rzeką, choć ich przedstawiciele - paradoksalnie - niemal zgodnie twierdzą, że mieszkańcy, w tym również Czesi, w mowie potocznej używają właśnie nazwy Olza - a nie Olše. Przekonują też, że zmiana urzędowej nazwy byłaby skomplikowana i bardzo kosztowna, i nie widzą w tym sensu. Tylko burmistrz Czeskiego Cieszyna, Vít Slováček, opowiada się za zmianą i wierzy, że sprawę uda się pomyślnie załatwić.

— Jestem Czechem, ale nazwa Olza jest dla mnie nazwą oczywistą i od dziecka jej używam. Zmiana nazwy byłaby skomplikowana, ale wierzę, że jej wprowadzenie mogłoby się udać — uważa Slováček. Tomáš Hanzel, prezydent Karwiny, tak jak inni samorządowcy przepytani przez „Głos Ludu", ma już inne zdanie. — Po czeskiej stronie ma być czeska nazwa – a więc Olše. Jesteśmy na czeskim terytorium i dlatego nie widzę podstaw do przyjęcia polskiej nazwy rzeki — tłumaczy Tomáš Hanzel.

Prezes Kongresu Polaków Józef Szymeczek poruszał sprawę nazwy rzeki na niedawnym spotkaniu z przedstawicielami Rady Europy w Ostrawie. Nie jest jednak pewien, czy to coś da. — Nie wiadomo, czy Rada Europy lub ktokolwiek inny nam tu pomoże — mówi. — Uważam, że najprościej byłoby wnieść sprawę do parlamentu. Musielibyśmy tylko znaleźć senatora lub posła, który chciałby się tym zająć.

„Głos Ludu” zapytał parlamentarzystów z regionu, czy byliby gotowi podjąć się mediacji. Chęć współpracy wyraził jedynie mieszkający w Trzyńcu poseł Rudolf Kufa. — Jeżeli Kongres wyszedłby z taką inicjatywą, to mógłby liczyć na moją pomoc i poparcie — mówi Kufa. Dodaje, że urodził się w Czeskim Cieszynie i w jego domu rodzinnym Olza zawsze była Olzą. Nieco inaczej zapatruje się na sprawę senator i radny Trzyńca Igor Petrov. — Uważam, że i Olza, i Olše – są w porządku i każdy może używać nazwy, która jest mu bliższa. Dlatego, jeżeli ktoś zwróciłby się do mnie o pomoc w tej sprawie, to zgodziłbym się tylko wówczas, gdyby miało chodzić o równoległe używanie obu nazw. Nie jestem natomiast za tym, aby wprowadzać urzędowo tylko nazwę Olza — tłumaczy Petrov. Tymczasem poseł Ladislav Šincl z Karwiny jest zdania, że chodzi o małostkową, nieważną sprawę, którą nie warto się w ogóle zajmować.

To, że Olza jest nazwą poprawną i historycznie uzasadnioną - i to zarówno w języku polskim, jak i czeskim - potwierdziło kilku bezstronnych historyków na czele z nieżyjącym już profesorem uniwersyteckim, członkiem Instytutu Historii Akademii Nauk RC, Jaroslavem Valentą. Już w 2001 roku opracował on opinię, z której jasno wynika, że poprawną nazwą jest Olza. Konsultował się z innymi historykami – Mečislavem Borákiem z Instytutu Śląskiego Muzeum Regionalnego w Opawie i Danem Gawreckim z Uniwersytetu Śląskiego w Opawie, oraz z jednym z czołowych bohemistów, Rudolfem Šrámkiem z Uniwersytetu Masaryka w Brnie. W opinii czytamy, że urzędowa czeska nazwa Olše pojawiła się dopiero w 1961 roku. Wtedy to zarząd Czeskich Kolei Państwowych w Ołomuńcu powiadomił sekretariat powiatowy KPC o tym, że zmienił nazwę stacji kolejowej Bystřice nad Olzou na Bystřice nad Olší. W ówczesnej prasie pojawiła się tylko wzmianka o tym, że nową nazwę uzgodniły Ministerstwo Spraw Wewnętrznych z Ministerstwem Transportu i Głównym Zarządem Geodezji i Kartografii. Prof. Valenta był przekonany, że zmiany tej w czasach rządów komunistycznych nikt nie konsultował ani z historykami, ani z lingwistami. Ondřej Šefčík z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Masaryka w Brnie podawał, że nazwa Olza nie jest ani nazwą czeską, ani polską – jej pochodzenie jest staroeuropejskie.

Możliwością przywrócenia nazwy Olza zajmowała się już w przeszłości komisja ds. mniejszości narodowych w Czeskim Cieszynie. Na razie jednak sprawa utknęła na martwym punkcie. — Olza jest tokiem granicznym i w umowach międzynarodowych w wersji czeskiej oznaczana jest jako Olše. Tam więc, gdzie jest granica, musi być nazwa Olše, tam, gdzie granicy nie ma, można używać nazwy Olza — tłumaczy Dariusz Branny, członek Rady Kongresu Polaków w RC.

W Gródku nazwę Olza gmina wprowadziła już przed siedmiu laty. Krok był dobrze przemyślany – nim doszło do zmiany, rada gminy na czele z wójtem Pavlem Tomčalą zwróciła się z prośbą do historyków i lingwistów o opracowanie ekspertyzy. Jak się jednak okazuje, również po latach zmiana nazwy budzi w Gródku emocje. Na gminnym forum internetowym wiosną tego roku zawiązała się dyskusja, w której mieszkańcy pytali, dlaczego obok „polskiej” nazwy Olza nie ma na tabliczkach czeskiego odpowiednika Olše?
Komentarze: (67)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Olza jest Olzą i kwita /geograficznie, historycznie/. Fakt to czy nie?! Prażanie niech ją nazywają jak chcą.

żeby Olše żeby Olše żeby Olše była Olzą...

Słuchajcie a czy polacy tam mieszkający lub inaczej ludzie tam zamieszkali mówiący po polsku chcą zmiany nazw- nie należy się zbytnio wychylać bo możemy dostać po łbie. Czy u nas też powstają dwujęzyczne napisy??????

Rozmaiając tam z ludźmi mówiacymi po polsku większość nie chce wracać do stanu jaki my im chcemy narzucić, oni się z tym pogodzili i tak im dobrze- to my powinniśmy być zazdrośni o to że przynajmniej część ŚLĄSKA CIESYŃSKIEGO ma się lepiej i żyją bez stresowo na luzie i w wielkiej komitywie czesi -polacy jedna rodzina.

Czech był mojóm rodzinóm, zgodziłbych sie bez problyuy, ale żeby nióm zustoł StRla, nigdy!!!
Zaolziok

...dwujęzycznych napisów. Na sklepach i straganach są napisy wyłącznie po haitańsku. Stela,czemu tyle pijesz? Co Cię gnębi? PRZESTAŃ! Nie niszcz swojego marnego życia... ale jednak życia.

/ w zasadzie jest to strasznie wydumany problem - takie jest prawo Czechów, żeby nazywali sobie dowolny fragment świata po swojemu, podobnie robią Polacy i wszystkie inne nacje - zwłaszcza że rzeka jest graniczna - przykłądowo - Dunaj - The Danube (In German: Donau from earlier Danuvius, Celtic *dānu, meaning "to flow, run", Slovak and Polish Dunaj, Hungarian Duna, Romanian Dunărea, from the Thracian/Dacian word for the Danube, “Donaris/Donare”, Old Norse Duná, Turkish Tuna, ancient Greek Istros, Slovenian Donava, Croatian Dunav, Serbian Дунав/Dunav, Bulgarian Дунав, Ukrainian Дунай, Arabic and Farsi دانوب, is the longest river in the European Union and Europe's second longest river after the Volga - która nazwa ładniejsza ? ( za Wikipedią )

( podobnie jak Wenecja to Benátky - mam się za to obrażać na Czechów ? jest to o tyle zabawne, co niezrozumiałe i tyle )

Człowieku opamiętaj się czy ty widziałeś gdzieś w Cieszynie ( miasto)napisy na sklepach po czesku??? tak sa ceny na targu ale to jest nie prawne , w polsce obowiązująca waluta to jeszcze ZŁOTY.My polacy musimy w końcu uwierzyć że granice już po wieki nie możemy ruszyć, i dać sobie spokój że zaolzie to kolejne woj. polskie. Każde państwo może wprowdzić nazwy obce, ale to wyłącznie ich sprawa i nikt nie może im tak narzucać swoje ja jak polacy- żyjmy w zgodzie i cieszmy się z tego co mamy, a mamy dużo tylko my polacy jesteśmy zadziorni i widzimy swój czubek nosa. "exe" ma rację taka jest pisownia danego kraju .

Ale to nie Polska chce powrotu do nazwy Olza a Polacy żyjący na Zaolziu!

Czyżby ktoś im zabraniał nazywać Olše Olzą ? ; )
przy okazji - taki ciekawy link, pierwszy z brzegu - http://pl.wikipedia.org/wiki/Komisja_Standaryzacji_Nazw_Geograficznych

Exe, nie rób z siebie głupola. Olza to nazwa używana powszechnie, także przez Czechów, Olsza to nowomowa. Podejrzewam, że na Katowice nie mówisz Stalinogród

Stela, napisy czeskie w polskim Cieszynie to norma. Zamiast bronić Polaków wchodzisz bez wazeliny w d...

Poláků je na Těšínském Sleszku tak málo, pouze asi 5 %, že nemohou silou, mocí vnucovat zdejším obyvatelům polský název Olza, máte jej v Polsku, používejte si jej, s názvem řeky Olza nesouhlasí ani představitelé jednotlivých měst a obcí na Těšínsku, až na pana Tomčalu z Hrádku, který je ovšem zpracováván svou rodinou. Pokud někdo v Česku používá v soukromí název Olza, nikdo jej za to nepronásleduje, ani mu netvrdí, že provokuje.
Tak jako je Olza - Olše, existuje i název Odra- Oder, Nisa - Nysa, jedno z těch jmen je vždy starého původu, a přece se poněmčilo nebo popolštilo. Takže nevím, proč českým Polákům název Olše tak vadí.

"Jesteśmy na czeskim terytorium i dlatego nie widzę podstaw do przyjęcia polskiej nazwy rzeki — tłumaczy Tomáš Hanzel." Jak vidno, Hanzel (stejně jako někteří přispěvatelé) v tom mají hokej, jelikož název Olše není polský, ale původní (jak uvedeno v článku - "pierwotna nazwa"), pocházející z keltštiny a proto by měl úředně znít Olza i na české straně řeky. Změněn na Olši byl v roce 1960, kdy současně zanikl okres Český Těšín a Československo dostalo přívlastek "socialistické". Jak signifikantní...

Je vrcholem nevkusu spojovat název Olše s komunou, na co se ještě vymluvíte, a co ve své propagandě využijete?

Olza ma być Olzą i tyle...

Co za różnica w jakim języku cokolwiek nazywamy,jeśli jest to i tak język zaborcy i okupanta.Polska i Czechy podzieliły się naszą ziemią i mało obchodzi ich to co my myślimy i czujemy.Żyjmy w zgodzie i nie zajmujmy się pierdołami.

Oulza albo Łolza teź dobrze ni?

Czesil a co tak Cieszyn Zachodni, to by se teź Polakom z Zaolzia podobało ???

Nazwa Olza była używana przez Czechów do 1961 i nie jest to nazwa polska. Komuniści starali się niszczyć tradycję, stąd zmieniali często nazwy. Nie tylko na Zaolziu. Np. Fryvaldov stał się Jesenikiem, Cukmantl Zlatymi Horami, itd.

Płyniesz, Olzo, po dolinie,
Płyniesz, jak przed laty,
Takie same na twym brzegu
Kwitną wiosną kwiaty.

A twe wody w swoim biegu
Się nie zamąciły;
I tak samo lśnią się w słońcu,
Jak się dawniej lśniły.

Ale ludzie w swoim życiu
zmienili się bardzo,
zwyczajami, wiarą przodków
ledwie że nie gardzą

I dąb stary nad twym brzegiem
jak szumiał tak szumi,
a wnuk starą mowę dziadów
ledwie że rozumie

Na twym brzegu dawnym śpiewem
słowik się odzywa,
a dziś śliczne nasze pieśni
ledwie że kto śpiewa

W świętej ziemi chananejskiej
rzeka Jordan płynie,
w jego wodach Izraela
lud brał oczyszczenia

Więc z modlitwą ukląknąłem
w pokorze przed Panem
byś się stała, Olzo, takim
i dla nas Jordanem

Potem kiedyś, gdy po falach
wiosną wiatr zawieje,
wnuk usłyszy w twych fal szumie
swoich przodków dzieje

Wnuk usiądzie na twym brzegu
dumać nad przeszłością
I żyć będzie dla swej ziemi
czynem i miłością!

Do "wiśloka" pokaż mi choć jedną oficjalną nazwę ulic , placów , szyldów na sklepach w Cieszynie- NIE ZNAJDZIESZ, tak jak pisałem są nazwy i ceny na straganach( ale nie prawnie) nikomu do d.. nie wchodzę ale już najwyższy czas skończyć z wymyślaniem i rozrywaniem starych ran- żyjmy w zgodzie szucunku , uszanujmy każdego bez względu na przekonania i wyznanie a będzie pieknie i kolorowo LUDZISKA TAK KRÓTKO TU ŻYJEMY A JESTEŚMY JAK DWA KARGULE MIEDZE NA DWA PALCE MIERZYĆ.
WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO W NOWYM ROKU 2009 DUŻO ZDROWIA I DOBRYCH KOMENTARZY.

Wit Slowaczek jest za powrotem Olzy! Wójt Gródku również! Pozostali wójtowie są niezdecydowani pomijając Hanzla z Karwiny. Wszyscy jednak twierdzą iż prywatnie stosują Olzę która jak wiadomo jest w tym regionie zakorzeniona. Olsza jest sztuczna to oczywiste i dlatego powrót do normalności jest słuszny. Kto twierdzi inaczej jest albo szowinistą albo upośledzony.

Stela, uspokój się i przeatań wrzeszczeć. Napisy polskie ulic są dlatego, że mniejszość polska liczy ponad 15% W polskim Cieszynie nie ma mniejszości czeskiej i takich napisów czeskich nie ma. Jest za to kilkaset oficjalnych szyldów po czesku, nikt nie zabrania pisania po czesku szyldów sklepowych i bardzo dobrze. Wszystko jest legalne. Siejesz ferment na forum, to ty robisz tu bajzel nardowościowy

Wiślok - wierzę, że dzięki Tobie Olše w Czechach stanie się Olzą - trzymam Cię za wypowiedzi, idź i czyń dobrze, a jak już zrobisz to się pochwal - będziesz miał owację na stojąco.

No, jeśli ludzie z polskiej strony Olzy będa mieli wszystko w d..., jak ty, to szanse są nikłe

gawędziarz... niech tak zostanie

Oj wiśloku tutaj nikt nie wrzeszczy . Po drugie jeżeli my polacy nie ustąpimy i nie przyjmniemy do wiadomości tego co zostało dokonane to może się to żle skończyć dla naszego narodu- zostaniemy sami wytykani palcami że nie umiemy żyć w społeczeństwie razem jak inne narody. Polak jest dobry do wojaczki bo zadziorny buńczuczny ale do wspólnego życia i rządzenia nigdy, a szczególonie górole z wiseł i trójwsi.

Stela, ta nazwa nie jest ani polska, ani czeska, tylko historyczna i za jej przywróceniem opowiadają się także Czesi. TYLKO TY robisz z tego spór narodowy prowokatorku

STela, nie rób tu z Polaków wrogów Czechów, to podłe

nie robie to wszystko prawda

Tak jak jeden z blogerow powiedzial, Odra nazywa sie po niemicku Oder chociaz rzeka rozpoczyna sie w Polsce, nikt nie robi z tego powodu zadnego problemu. Rzeka Olza po czeskiej stronie zostala nazwana Olse, i jest to sprawa Republiki Czeskiej i my Polacy w Polcse nazywamy ta rzeke Olza, zostawmy ten problem obywatelom Czech nawet jezeli maja oprocz obywatelstwa czeskiego inna narodowosc.
To nie jest problem Polskiego panstwa nazwa Olsa obowiazuje po za terenem Polski i nie jest to w kompetencji Polki i Polakow.

Tak jak jeden z blogerow powiedzial, Odra nazywa sie po niemicku Oder chociaz rzeka rozpoczyna sie w Polsce, nikt nie robi z tego powodu zadnego problemu. Rzeka Olza po czeskiej stronie zostala nazwana Olse, i jest to sprawa Republiki Czeskiej i my Polacy w Polcse nazywamy ta rzeke Olza, zostawmy ten problem obywatelom Czech nawet jezeli maja oprocz obywatelstwa czeskiego inna narodowosc.
To nie jest problem Polskiego panstwa nazwa Olsa obowiazuje po za terenem Polski i nie jest to w kompetencji Polki i Polakow.

Jack,spójrz dobrze w mapę.Odra nie zaczyna się w Polsce lecz w Czechach.Olza jeśli nie wiesz ma źródło u nas.

Olszę wprowadzili komuniści

polakow na zaolziu jest mało przez takich jak ty przed podziałem ziemi cieszynskiej polacy mieli największy procentowy udzial na tych terenach to polityka czech doprowadziła do takiej sytuacji że pozostali tylko nieliczni

Komuna to zrobiła i komuna miała by to odczynić. Cóż popatrz na wizytówki i na dzwonki i naszych Polaków komunistów. Same Josef, Pavel, Stan ale teraz siedzą w pierwszych rzędach w kościołach,żeby farorz ich poznaczył w Exelu,że byli. A jak sie do nich odezwie po czesku to tak pepiczkują,że aż miło ale dla szkopyrtoków. Obrzydzenie.......

Małgorzata Rakowska (na zdjęciu) i Bronisław Walicki podjęli się zadania dotarcia do materiałów źródłowych z 1920 roku, z których rzekomo wynika, że w umowie o podziale Śląska Cieszyńskiego używana była nazwa rzeki: Olše.

Małgosia i Brónek nemají co robit. Emeryture bieróm z Czech, to jim nierobi problemu.

Bierom ,bo se platili skladki na nióm. I hovno ci do tego. Im to nevadi a mnie taki.

Ty. Lojzku, spočítej mi v procentach kolik je tzv. zapartych, když té menšiny tu je 6 %, a tych spravnych z tego 5. Jo ti nevjym, ale vychází mi moooc nul, bylo by to, no tak 0,003. A to je co? To už sum promile. Ja, ja. A není nula jako nula, mluví se, že čym je vienkšo nula, tym je důležitější. Ale to se neříká nula, to je Zero. 00- to je přece na dveřich, a to je někdy opravdu to nejdůležitější.
Ty, a padze venku, to se nám to niebo nějak zatáhlo, to je to Těšínské niebo, není možné! To sum hesla jak za totality - těš se Těšínem, kdo na to přišel. Proč bychom se netěšili....No ale, srandičky srandičky, švejkoviny. A víš, že v Polsku mají muzeum Švejka, na východě v Przemyslu, a mají tam i jeho sochu. No a vidíš, u nás je socha ženy s mečem, víš, tam jsou jiní lidi, nevyměníme ty naše zaparte? Oni by je tam určitě nechtěli. Tak co s nimi, není jich moc, je jich jen pár.
Pustíme je po Olze až do Baltu, Olza, matka řek, bude ráda, návrat ke kořenům. Ty, ješče padze, vody už tam není moc, co když se nám někde zašprajcujou na mělčině v Loukách, nebo u Karviné. Tak nevím, co udělat, ješče pomuvimy.

Ciekawe kiery z tych dwóch sie odezwoł, Brónek czy Małgosia??Ale majóm maniery ci dwa działacze, typowe dla działaczy.

Kdyby aspoň správně napsala guwno.

Scheiße

Cala ta dyskusje jest doniczego, bo nie znacie Czechów. Gdybyście tzroche pomieszkali za Olza po czeskiej stronie, zyli i pracowali przez cale zycie, zaraz by wam bylo jasne o co im shodzi. Olza to najbardziej wysuniety / w niektórych miejscach / "pomnik" polskich autochtonów, Który by przetrwal i przypominal o tym, ze ta rzeka kiedyś plynela prawie środkiem terenów zamieszkalych przez wiekszość polska. Po udanej kolonizacji, która niedlugo nastapi taki pomnik im nie pasuje do "zwycieskiej historii". Jeśli zwyciezy Olše, to w zwycieskiej historii moga śmialo napisać, že Olše jest graniczna rzeka Czeskiej Republiki od pradawnych czasów !!! Czesi cierpia wzgledem Polski na kompleks pudla, który zawsze bedzie "zwyciezko" napadal owczarka . Czescy naukowcy wyraźnie pisza, ze Olza to perelka jezykowa staroslowiańska i trzeba ja szanować jak archeolog szanuje mumie faraona, ale na Zaolziu jest malo naukowców, ale duzo zazartych szkopyrtoków, którzy baz wlasnych korzeni chca pozbawić korzeni wszystko co jeszcze sie trzyma polskiej przeszlości. Przekrecanie faktów historycznych, przepisywanie historii, "zapominanie" to ich specjalność. W calej dyskusji nie cytuja swych naukowców, ale napadaja kazdego bez skrupulów i taktu, który im nie przytakuje. Nie lekcewazcie tego problemu, bo lekcewazycie pamieć Oszeldów, Jasiczków, Morcinków, Feliksów, Kubiszów i dalszych ponad sto tysiecy Autochtonów, którzy zostali na Zaolziu po zradzieckim napadzie bez wypowiedzenia wojny, by nie doprowadzić do plebiscytu w r.1919.
Pisze nie dlatego by draznić, rozdrapywać, nawolywać do nienawości, ale dlatego by ostrzec przed bagatelizacja tego problemu. W tej dyskusji widać sporo obojetności z polskiej strony, ale zapewniam was, ze Czesi nie zobojetnieja i wlaściwie juz dopieli swego. Czy ma ktoś z was tyle pieniedzy, zeby sie bronić w Strasbourgu ??? Wszystkie polskie organizacje na Zaolziu sa na czeskim "garnuszku" i dobrze wiemy co to znaczy. Nauczyliśmy sie za tych 90 lat.... Kto ty jesteś ? Polak maly. Jaki znak twój - uklon staly !! Polityka jest umiejetnościa mozliwego a tego "mozliwego" maja Czesi w nadmiarze i w historii czesko-polskich stosunków zawsze uzyli go bez skrupulów . A jeszcze - kto nie zna swej historii / a w dyskusji to widać / naraza sie na niebezpieczeństwo, ze bedzie ja musial przezyć jeszcze raz.

Kiela ci je ? 60-70 to by pasowało .

Jestem emerytem i wszyscy widzieliśmy zachowanie polskiego prezydenta w Cieszynie wzgledem Klauza. Ten "uklon staly" wzgledem "wielkiego Guru" bylo widać wyraźnie !! Obaj prezydenci prawieze "przysiegali", ze nie maja zadnych wzajemnych problemów polsko-czeskich. Po prostu pelna radość !
I jak tu sie sprzeciwiać "sametovej" kolonizacji skoro polski "demokratyczny" prezydent zapomnial, ze Polska stracila Zaolzie niedemokratycznie !

Štěstí je to , že s odchodem tvé generace ze světa zmizí i lidé s takovými názory. A to je pro region jenom dobře!!! Jestli chceš můžeš založit takový malý Hamaszik i prowadźić wojne partyzanstka na tych terenach i wyzwolić ich, dziadku.

Cieszysz sie przedwcześnie. Historia Polski pozostanie, bo ja jestem tylko jej czytelnikiem i ofiara twych osobistych ataków, które niczego nie zmienia.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama