, sobota 2 marca 2024
Prowokacja z tablicami
Obok czesko-polskiej tabliczki właściciel posesji powiesił dwie dodatkowe, ze słowacką i niemiecką nazwą. fot. Marek Santarius Dodaj do Facebook

Prowokacja z tablicami

EP
— To prowokacja — powiedział wiceburmistrz Stanisław Folwarczny o czesko-niemieckich i czesko-słowackich tablicach, które zawisły na ogrodzeniu domu jednorodzinnego przy skrzyżowaniu ulic Cmentarnej i Długiej w Czeskim Cieszynie.
Miasto boryka się z niszczeniem dwujęzycznych, czesko-polskich tablic już od początku ich wprowadzania, tym razem jednak przeciwnik dwujęzyczności wziął się za sprawę od innej strony. Poprzednicy niszczyli polskie napisy. On obok czesko-polskiej tabliczki powiesił dwie dodatkowe, wyglądające dokładnie tak, jak oryginał, ale ze słowacką i niemiecką nazwą.

— To oznaczenie jest nielegalne – w mieście tylko polska mniejszość spełnia warunki do wprowadzenia dwujęzyczności i tylko w kompetencji Urzędu Miasta leży znakowanie budynków i miejsc publicznych — poinformowała rzeczniczka prasowa Urzędu Mijeksiego, Dorota Havlík. Jak dodała, magistrat zwróci się do właściciela płotu, na którym zawisły tablice, z żądaniem ich usunięcia. Według urzędników, dopuścił się on wykroczenia.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:
Nowe tablice? Byle do wiosny
Czeskie dworce po polsku!
Zaolzie potępia wandali
Komentarze: (53)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

gdyby nie te słowackie, wszystko by się zgadzało

Sehr schön.

.

Jego płot. Jak dla mnie określenie "prowokacja" jest tu mocno na wyrost.

bo ustawa nam tak nakazuje!

MNIE TAM BRAKOWAC NAZWA ULICA W MOIM JEZYKA!!!

A może tak jeszcze po wietnamsku bądź romsku? BTW Najlepiej gdyby ów anonimowy mieszkaniec umieścił tablicę "po naszymu"!

Właściciel muis być baaardzo aktywny Debil :-)

Jo go znóm jest to działać PZKO.

Ciekawe co za szkopyrtok miyszko w tej chałpie.

Prima aprilis w grudniu? O tempora! o mores!

Powinien zrobić we wszystkich językach Europy, wtedy byłby atrakcją turystyczną. A tak jest jedynie prowokatorem

Na swojim ogrodzeniu swojego domu mam prawo umieszczac takie tabliczki, jakie ja chce. Naprzyklad z informacja, ze w tym domu szyje ubrania, sprzedaje karpie, czy tu jest ulica Dluga (Dlha czy Lang Stra3e). Zwlaszcza poki takie tabliczki sa przyjacielskim gestem do innych narodowosci (odrebnie od miejskich polskojezycznych tabliczek, ktore sa surowovo i bezdyskuzyjnie vymagane ustawa). I jakis tam wiceburmistrz Folwarczny ze swoimi wiecej niz mniej oburzajacymi pogladami niech sie przedewszystkim interesuje, jak zalatwic, by przedewszystkim nieniszczono majatku miasta przekreslaniem czesko-polskich tabliczek, ktore sa wlasciwoscia miasta. I niech nierobi fale. Premis prawny mowi: co nie jest zakazane, jest pozwolone, i tabliczki zakazane nie sa. I urzednicy, ani wiceburmistrz Folwarczny, tym mniej autysci narodowosciovi nie sa od tego, by wyjasniac prawo.

Ale to wkoncu jedno jest...

Jeśli "Rozsądny Czech" je CZECH, tak jo je isto bioły černoch (murzyn)!
Wesołych ŚWIĄT!!!

Obowiązują pewne przepisy co do tablic które są identyczne jak oryginalne!

Skoro wolno wszystko, to namów Czechu Czecha, który mieszka na rynku, żeby powiesił tablicę -Hermann Göring Platz

no wiesz - to by już podchodziło pod paragraf o propagowanie faszyzmu ( pewnie jest taki w czechach ) - nieco insza inszość. a to poważnie był plac goringa ? nic o tym nie wiem.

a to już podchodzi o ustawę o prawach autorskich. znając lotność urzędników pewnie zapomnieli opatentować ten genialny wzór ; ) żartuję.

Był to plac hermanna. Nie wolno wieszać swoich nazw ulic, polskie napisy są wynikiem urzędowej dwujęzyczności

Wolność Tomku w swoim domku! A ja popieram tego Czecha, czyj płot ten może wieszać jakie mu się podobają tablice. Dla mnie to żadna prowokacja, bardziej prowokacją jest stanowisko magistratu! A może by jeszcze w innych językach , np. hebrajskim, łacińskim......

Nie ma Lange Strasse, tak jak nie ma już Adolf Hitler Platz

Wolność Tomku w swoim domku? Jestem za. U nas na Zaolziu w tym temacie można nawet sobie rymnąć na ludowo: Co ci po tym kokocie, co se wieszóm na płocie! ... :)

Znakowanie ulic należy do+gminy i to nie to samo co napis na płocie: tukej miyszko błozyn

Faktycki. Miałyby jeszcze zawisnyć tabule : Na Kierhof i Dłógo. Po ałstryjacku jak by to było to nie wiym. ;)

Ta ulica to teraz atrakcja turystyczna. Papiež nas telewidzów pozdrowil pono w 64 jezykach. Niecz wiec wlaściciel jeszcze troche pociagnie, POTEM OD GŁODU NOGI WYCIAGNIE ! Ulicom Ciešszyna to nie zaszkodzi !

Tímto způsobem Češi vždycky bojovali, humorem a nadhledem nad situací. Pan Folwarczny ať laskavě nepřehání, co jste si zaseli, to si také skliďte.

Zpočátku se v diskuzích o dvojjazyčných nápisech mluvilo o tom, že to bude turistická atrakce, prý aby turisté věděli, že tu žijí 2 národnosti, žije jich tu určitě víc.Ulice Dlouhá konečně tou atrakcí je. Dvojjazyčné nápisy ulic považuji za nonsense.

Janosik povedal - ked´ ste si ma upiekli, tak si ma aj zjedzte.

Czesi zawsze walczyli humorem i satyrą... najbardziej się śmiali podczas wypędzania trzech milionów Niemców po II. w. św.

Pozor, at Ti neujede noha na tom, co jsi to sem prave vyblil.....

Tomaszu, z okazji Twoich imienin dużo zdrowia, szczęścia, pomyślności.

Karle, chyba masz jaksi wewnętrzny problem. Widuję Cię na wszystkich podobnych forach. Często nawołujesz do naruszania prawa, to nie poprawne. Polacy sami tabliczek nie zawiesili i niech taki jak Ty, nie idzie im przykładem.

Często nawołujesz do naruszania prawa, to nie poprawne. Tomu jsem nerozuměl, co tím chce Hela říci?

Vážený pane Pekaři, děkuji Vám za nastavení zrcadla pár zfanatizovaným individuiím - je to skvělé, nikoho to neuráží, nikomu neškodí, nic neničí. Vědom si Vašeho časového zaneprázdnění, přesto si Vás dovoluji požádat, zda byste nechtěl založit občanské sdružení, či politickou stranu, která by pracovala ve prospěch našeho města a našich občanů (bez rozdílu národnosti). Směšných blábolů o tramvajích, chodnících či cedulkách, snad už bylo dost!

Nareszcie zeście doigrali. Ten wasz "buńczuczny " nacjonalizm rozslawi was po calej Europie po wycieciu jednej gwiazdy ze sztandaru UE w Pradze. Dotychczas sie to jeszcze w zadnym kraju nie wadarzylo i teraz bedziecie "usprawiedliwiać sie", ze to uczynil "chudý duchem" ćpuń jak w przypadku polskich dwujezycznych nazw ?!?

Zaloziak jest Bad ura, to je přes tu Evropskou unii EUu, zasloužilý wybitny działacz PZKO = PZGO.

Pezetkaowiec použil krásný výraz : ćpuń, výborně se právě na něj hodí.Ve slovníku to jako obyvykle nenajdu, prosím přeložit do češtiny, tipl bych to na zabedněnec.

Zaolziak jest ing. Badura - Bad ura, to je přes tu Evropskou unii EU, zasloužilý wybitny działacz PZKO = PZGO.

Slovo čpuň je v překladu narkoman který užívá drogu nitrožilně, česky smažka. Na zoalžoka serte je to DŽAŁAČ PZGO.

A co myślisz, ze robia Zaolziacy na takich jak SA,SS ?

Zaolziak má 1. stupeń debility.

Má omezenou schopnost se vyjádřit.

PP, nejsi ty jak Kokoška s jedním koko ?

kokot

Kokot to více pasuje než koko !

Ale to bylo na tebe ty kokote!!! Nechápeš psaný tekst ty hovado ???

A ještě otázka: koho zastupuje místostarosta Č. Těšína pan Folwarczný zvolený za Nestraníky? Zastupuje ODS, kam rychle přeskočil, nebo K.P., kde je v Radě K.P. a funkcionářem?

Texty chápu, ale nesmí je psát hovado !

Máš pravdu nesmí je psát hovado, pěkně ses trefil ty hovado!!!

Panie Zaolziak, broni Pan słusznej sprawy i w zasadzie ma Pan rację, ale niepotrzebnie wymienia pan ciosy z facetami, którzy na necie szukają tylko okazji do awantury i nie znają zasad fair play. Oni się bawią, a Pan skraca sobie życie! A warto jeszcze pożyć na naszym pięknym Zaolziu i nacieszyć się tym, jak rozum i życzliwość zwyciężają nad głupotą i egoizmem. Życzę Panu powodzenia.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama