, sobota 2 marca 2024
Ministerstwo każe płacić
Od nowego roku na dwupasmówce między Czeskim Cieszynem a Frydkiem-Mistkiem obowiązywać będą opłaty. fot. Marek Santarius Dodaj do Facebook

Ministerstwo każe płacić

EP, TWO
Jeździsz na basen do Frydku-Mistku? Od nowego roku będziesz musiał wykupić winietę na nową dwupasmówkę. Władze zaolziańskich gmin są oburzone.
Niemiłą niespodziankę przygotowało kierowcom Ministerstwo Transportu RC. Od nowego roku na drodze R48 między Czeskim Cieszynem a Frydkiem-Mistkiem obowiązywać będą opłaty – winiety za 1000 koron. — To dla nas zła wiadomość. Bardzo się cieszyliśmy z nowej drogi ekspresowej do Frydku-Mistku, która pozwalała na o wiele szybsze połączenie z tym miastem i z Ostrawą. Przede wszystkim jednak zapewniała większe bezpieczeństwo — komentuje burmistrz Czeskiego Cieszyna, Vít Slováček.

Kierowcy samochodów osobowych, którzy nie wykupią winiet, zapewne będą jeździć starymi drogami, przebiegającymi często przez centra leżących na tej trasie miejscowości. Właśnie tego obawiają się władze gmin. — Boję się, że wielu kierowców, chcąc zaoszczędzić na winiecie, będzie znów używać starej drogi przez Żuków. Ta droga jest wąska, ma wiele stromych odcinków i przede wszystkim nie jest odpowiednia dla dzisiejszego ruchu samochodowego. Jeśli część aut zacznie tamtędy jeździć, możemy oczekiwać wzrostu liczby wypadków — dodaje Slováček.

Niektórym miejscowościom grozi, że samochody znów do nich wrócą. Przykładem są Toszanowice Górne. Władzom tej miejscowości również nie podoba się pomysł ministerstwa. — Absurdalne jest decydowanie o nas bez nas — denerwuje się wójt Toszanowic Górnych, Petr Martiňák.

Przeciwko wprowadzeniu opłat zaprotestował Urząd Wojewódzki w Ostrawie, jego interwencja nic jednak nie dała. — Naszych argumentów nie brano pod uwagę. Teraz nic już z tym nie możemy zrobić — powiedział „MF Dnes" wicehetman województwa morawsko-śląskiego, Miroslav Novák. Ministerstwo chce ostatecznie zatwierdzić decyzję za kilka dni, bez względu na głosy protestu.
Komentarze: (23)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Bracia Czesi są pragmatykami i pilnują własnych interesów. Zawsze byli sprawniejszymi od nas w zarządzaniu(?). Mają lepsze notowania w Europie i na Świecie (mają bezwizowy wjazd do Stanów a Związek Radziecki nie łupił ich tak jak nas, bo na ich instytucjach wisiały czerwone gwiazdy). Ludzie tam nie walczyli z okupantem a wręcz kolaborowali, nie wzniecali przeciwko okupantowi powstań!!! Który naród na tym lepiej wychodzi?..
A ja wolę być Polakiem, choć pewnych zachowań trzeba się od Czechów uczyć i wyciągać wnioski na przyszłość. Nie mogę np zrozumieć, dlaczego bronią się przed ruchem dwukierunkowym na moście Wolności ( tym koło Celmy), co skutkowałoby wyprowadzeniem części ruchu w kierunku na Słowacje, poza centrum Czeskiego Cieszyna i nam, Cieszyniakom ułatwiłoby jazdę w tym kierunku? Jak to mówią: „wolnoć Tomku w swoim domku”!

Nie Toszanowice, ale Toszonowice...

Galowi w odpowiedzi
Też wolę być Polakiem. Tak się składa, że od urodzenia mieszkam w RC (dawniej CSRS), więc trochę mię dziwi Twoja teoria czerwonogwiezdnej samoobrony czeskich instytucji przed "łupieniem" ZSRR. Myślę, że Ruscy wszystkich łupili równo! A czerwona gwiazda w Czechach była wszędzie mniej więcej na tych samych zasadach co obecnie w Polsce wszechobecny krzyż. Poprostu symbol dobry na wszystko ...
Dodam jeszcze, że z Cieszyna na Słowację teraz chyba najlepiej jechać przez "nowy" most w Boguszowicach i całkiem ominąć centrum obu Cieszynów.

dlaczego zostawili ta nitkę przerwaną...?

przez wąskie trakty do Wisły...!
Ludzie wyprzedają na trzeciego, i korki bez końca.
Śląsk zasłużył na to...?

Siekiery i maczety i do Pendolino. Jadymy na Prage

Gal, operujesz tylko stereotypami, po naszymu fulosz

Bezmyślność urzędników nie zna granic

Polocy och wy prostacy...

a teraz jakby im rozum odebrało...

Czesi są narodem któremu nie bije mania wielkości,
wiedzą o tym, że jak będą podskakiwać to ich zadepczą.Patrz teraz co z P.Prezydentem Klausem
wyprawiały chamy z Europarlamentu.
Jednocześnie są realistami i postępuja tak jak mały naród może sobie pozwolić postępować.
To ,że wychodzą często na tym lepiej od nas to
zupełnie inna sprawa.
My jako naród conajmniej 8 krotnie liczebniejszy
i dużo większy obszarowo, oraz globalnie i w nomalnych warunkach rozwoju spokojnie przeskoczymy ich z dochodem, ale na to trzeba czasu,Przykre tak jak Czesi nikt nie lizał tyłka ruskim i
dlatego w ramach podziału pracy dostawali najbardziej nowoczesne i najmniej uciążliwe technologie. To się jednak skończyło i bracia Czesi
bez poparcia wielkiego brata CCCP będą się
cofać. Dlatego nie miejmy kompleksów, że wskażniki
czeskie są lepsze, na razie, to my Polacy jesteśmy bardziej operatywni ,energiczniejsi i mniej
przywiązani do komuny.
Jak znasz Czechów i idziesz jeszcze teraz u nich po
20 latach od upadku komunizmu to czasami w niektórych ich sklepach przypomina mi się głęboki
komunizm.Niektórzy Czesi są jednak zdecydowanie niereformowalni.
Dlatego my Polacy przetrwamy , a tego czego obawia się JE Klaus nie życzę jednak Czechom.

ale nie aż taki jak Kaczory

Rzeczywiście Czesi zawsze kolaborowali z okupantem np. w 1968r., kiedy ZSRR wspierany przez pozostałe państwa Układu Warszawskiego (Polacy również "wyzwalali" naród czeski spod sił imperializmu!) weszli do Czechosłowacji.
Stereotypy zwalniają z myślenia.
A co do winiet - szkoda bo lubiłem jeździć na basen do Frydku

Polska to numer jeden w :kulturze ,zarobkach , chamstwu i pijaństwu , chlaniu wódki, po co wszystcy zpierdalajo po co ???Dróga wojne światowa teź wygraliscie.Powstanie warszawskie teź :-)))

do :dystans do Gala.
W swoim zacietrzewieniu ktoś tu wprowadził ideologię do rachunków /bo o matematyce nie chcę tu mówić/.
10,3mln/38,6mln=0,2668 a za tym Czechy ludnościowo to 26,7 % Polski a nie 8 razy mniej.Może w innych naukach też było w szkole nie najlepiej?
To taka drobna uwaga do tutejszych forumowiczów.

JOHNOWI PAULOWI : WIELE W TWOICH SŁOWACH ŚWIĘTEGO OBURZENIA, SPRÓBUJ DOJRZEĆ ŻDŻBŁO W SWOIM OKU ZANIM WYEKSPONUJESZ BELKĘ W OKU SĄSIADA. OD 1620 ROKU POTRAFICIE TYLKO UCIEKAĆ I PODDAWAĆ SIĘ, POJĘCIE HONORU W WASZEJ MENTALNOŚCI NIE ISTNIEJE, MAJĄC TAK DOBRE FORTYFIKACJE W SUDETACH I TAK DOBRE WOJSKA PANCERNE - WSZYSTKO TO ODDALIŚCIE BEZ JEDNEGO WYSTRZAŁU HITLEROWI - ZUPEŁNIE TAK JAK POD BIAŁĄ GÓRĄ - HAŃBA !!! KOLABOROWALIŚCIE Z OKUPANTEM NA TAKĄ SKALĘ ŻE WASZ LONDYŃSKI RZĄD PRZERAŻONY TYM FAKTEM I TYM ŻE FAKT TEN KATASTROFALNIE OBCIĄŻY CZECHÓW W OCZACH EUROPY PO WOJNIE POSŁAŁ DWÓCH CZESKICH ALE WYSZKOLONYCH W ANGLI KOMANDOSÓW - KUBISZA I GABCZIKA W CELU LIKWIDACJI HAIDRICHA - PO CO ? ZDAWAŁ SOBIE SPRAWĘ Z NATYCHMIASTOWYCH NIEMIECKICH REPRESJI ALE O TO CHODZIŁO ŻEBY REPRESJE ODWRÓCIŁY KIERUNEK WASZEJ SYMPATI. tAKICH TO METOD TRZEBA BYŁO UŻYWAĆ ABY TO KAT NIE MYLIŁ SIĘ WAM Z OFIARĄ. DOSZŁO DO TEGO ŻE NIELICZNYM PRAWDZIWYM CZECHOM TAK BYŁO WSTYD ZA WASZĄ NACJĘ, ŻE SUPER AS LOTNICZY CZECH -FRANTISZEK SŁUŻĄCY W POLSKIM DYWIZJONIE 303 W ANGLI ZESTRZELONY OŚWIADCZYŁ PODNOSZĄCYM GO Z WODY KANAŁU LA MANCHE ANGLIKOM - JA SEM POLAK !!!

Gupijaśu wypni sobie caps lock a potym dziepro bełkotej!!

Gupijaśu wypni sobie caps lock a potym dziepro bełkotej!!

JANowi: Zwracasz się do Johna Paula jak do Czecha, a to jest widać tylko jakiś zdezorientowany "szkopyrtok", który lubi prowokować. W Twoim wypadku mu się udało nieźle - podekscytowany piszesz co ci się tylko obraźliwego (na Czechów) przypomniało. Znam dobrze historię "czeską" i "polską". I Polacy i czesi mają powody do dumy i wstydu - nie ma nic gorszego i głupiego, niż wzajemne licytowanie się KTO jest lepszy i mądrzejszy. Spróbujmy za granicą poszukać przede wszystkim czegoś pozytywnego. Zapewniam, że warto!

V ČR jsou všechny důležité víceproudé komunikace (dálnice D.. a rychlostní komunikace R..) zpoplatněny. Takže i za R48 z Těšína do Frýdku-Místku se bude platit. Howgh!
Ale vy bratři Poláci (Gal, dystans do Gala, Jan), kteří máte pocit, že Češi jen kolaborují, jsou nereformovatelní a vypadá to u nás stále jak za komunismu, nemáte čeho litovat, protože k nám přece nemáte důvod jezdit... :))
Místo cesty do ČR si můžete přečíst něco o české a polské historii...(hlavně ty Jane, protože evidentně trpíš jakýmsi českým komplexem ;).

„Je to pro nás špatná zpráva, velmi jsme se těšili z nové rychlostní komunikace na Frýdek-Místek, která dovolovala nejen mnohem rychlejší spojení s tímto městem a s Ostravou. Především však přinesla mnohem větší bezpečí. Obávám se, jako i jiní mí kolegové, že mnozí řidiči, aby ušetřili na známce, budou opět využívat starou cestu přes Žukov. Tato silnice je úzká, s četnými strmými úseky a zcela nevhodná pro dnešní silniční dopravu. Pokud se část aut přesune opět na tuto komunikaci, spolu s tím můžeme opět očekávat nárůst dopravních nehod,“ uvedl starosta Vít Slováček.
Také řidiči nadšeni nejsou. „Zas tak moc nejezdím, aby se mi dálniční známka kvůli několika cestám ročně vyplatila. Zas na druhou stranu jízda do Frýdku přes žukovské a třanovické kopce to je horor a doufám, že zas tamtudy nezačnou kvůli známce jezdit kamióny,“ říká Karel Kufa.

Ocenianie i osądzanie ludzi przez pryzmat historii pełnej uproszczeń, uogólnień, nadinterpretacji czy zwykłych przekłamań prowadzi tylko do niepotrzebnych antagonizmów. "Prawda nie leży pośrodku ale tam gdzie leży" (ks.Tischner) Ale gdzie leży w "opowieści o Lechu i Czechu"? Wszędzie są wartościowi ludzie i idioci. W moich licznych podróżach po świecie przekonałem się niejednokrotnie, że zyskuje się sympatię ludzi i ich przyjaźń koncentrując się na tym co pozytywne w ich kulturze, obyczajach, historii a nie odwrotnie.

Personaliście: Chopie mosz 100% recht. Żeś widać przeżył to samo, co ja za granicą III RP.Dziwili sie, że jo je polok, bo nie wrzeszcza, nie pija, ni mom jinych za gorszych... itp itd

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama