, sobota 2 marca 2024
Wreszcie szybciej przez Jabłonków!
Od wczoraj kierowcy jadący od Cieszyna na Słowację mają do dyspozycji nową obwodnicę. fot. Marek Santarius Dodaj do Facebook

Wreszcie szybciej przez Jabłonków!

DANUTA CHLUP
Przez jabłonkowski Rynek wreszcie można przejść w spokoju. Z centrum miasta zniknęły kawalkady samochodów i tirów, które z wąskiej i zapchanej drogi przeniosły się na otwartą wczoraj obwodnicę biegnącą w kierunku słowackiej granicy.
Jeszcze wczoraj rano burmistrz Jabłonkowa Petr Sagitarius na drodze przecinającej jabłonkowski Rynek naliczył w ciągu pięciu minut ok. 20 tirów. Według pomiarów natężenia ruchu, przeprowadzonych przez Dyrekcję Dróg i Autostrad, przez Jabłonków przejeżdżało ok. 17 tys. pojazdów dziennie. Od środowego popołudnia sytuacja powinna ulec radykalnej poprawie. Po niespełna trzech latach, które minęły od położenia kamienia węgielnego pod budowę obwodnicy Nawsia i Jabłonkowa, nowa droga została oddana do użytku.

— W mieście wreszcie będzie spokojniej — cieszy się zastępca burmistrza Jabłonkowa Stanisław Jakus. — Bezpieczniej będzie można przejść przez jezdnię, która praktycznie dzieliła miasto na dwie połowy — tłumaczy Jakus. Dodaje jednak, że niektórzy sklepikarze obawiają się spadku obrotów w związku z mniejszym ruchem. Wójt Nawsia Lenka Husarová nie podziela tych obaw: — My zawsze byliśmy miejscowością tranzytową. A kierowcy tirów i tak nie zatrzymywali się u nas i nie robili tu zakupów.

Jabłonkowianie od dawna walczyli o obwodnicę. Gdy rozpoczęcie budowy ciągle odsuwano w czasie, w 2005 roku urządzili manifestację na Rynku i wystosowali do władz w Pradze petycję. Stanisław Jakus przekonany jest, że determinacja mieszkańców przyspieszyła rozpoczęcie budowy. Irena Krzyżanek z ostrawskiej filii Dyrekcji Dróg i Autostrad podziela jego zdanie. — Uważam, że petycja pomogła — mówi.

Obwodnica ma długość 5,1 km. Zaczyna się na granicy Gródku i Nawsia. Omija łukiem z zachodniej strony centrum Nawsia i Jabłonkowa, po czym estakadą biegnie doliną Łomnej. Na wschodzie łączy się z obwodnicą Mostów k. Jabłonkowa. Jest drogą dwupasmową, ale na odcinkach prowadzących pod górę znajduje się dodatkowy pas dla ciężarówek. Budowa obwodnicy trwała niespełna trzy lata i pochłonęła 869 mln koron. W dużej części inwestycja sfinansowana została ze środków Unii Europejskiej.

Obwodnica Jabłonkowa to jeden z etapów modernizacji drogi I/11. Prowadzi ona z Opawy, przez Ostrawę, Hawierzów, Czeski Cieszyn, Trzyniec i Jabłonków i jest główną trasą tranzytową na Słowację. W przyszłości ma się stać, przynajmniej na odcinku Gródek – granica ze Słowacją, drogą czteropasmową. Na niektórych odcinkach droga jest modernizowana, inne odcinki budowane są od nowa. W sierpniu tego roku została rozpoczęta budowa nowej drogi w Gródku, która ma być gotowa za trzy lata.
Komentarze: (8)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Brawo, to był długo wyczekiwany moment! Parę dni temu przeglądałem stronę ceskedalnice.cz i z tego co wyczytałem wynikało, że także na wczoraj było planowane otwarcie obwodnicy miejscowości Hranice na trasie na Olomouc. Liczę na to, że tego terminu też udało się dotrzymać.

Ciekawe, czy pierwsze remonty na obwodnicy Jabłonkowa rozpoczną się wcześniej niż na obwodnicy Skoczowa (już po roku). Chyba nie uda im się pobić na tym polu naszych drogowców.

a u nas światynia opatrzności i termin nie dotrzymany.budowa trwa już 200 lat!!!

I my na tym skorzystamy: z Istebnej przez Bukovec obwodnicą na Słowację lub do Cieszyna będzie szybciej i prościej.

A może z Jistebné do Bukowca co?

Mocne oklaski dla starosty miasta pana Sagitariusa! Udalo mu sie i chociaz szereg ludzi dzialalo na tej sprawie, on byl w decydujacej miarze silnikiem negocyjacji kolo vszystkich tych spraw, dotyczacych budowy. Dlatego z wielkiej czesci jest obwodnica tez jego wielki osobisty sukces i swietny wynik jego pracy w urzedzie!!! Oby byli wzyscy starostowie tacy dzielni i kompetentni!!!

Mocne oklaski dla starosty miasta pana Sagitariusa! Udalo mu sie i chociaz szereg ludzi dzialalo na tej sprawie, on byl w decydujacej miarze silnikiem negocyjacji kolo vszystkich tych spraw, dotyczacych budowy. Dlatego z wielkiej czesci jest obwodnica tez jego wielki osobisty sukces i swietny wynik jego pracy w urzedzie!!! Oby byli wzyscy starostowie tacy dzielni i kompetentni!!!

mamy burmistrza Ficka z koteryjną świtą i Zamek Sztuki z garażami dla JaśniePaństwaZnajomychRatusza i jeden wielki obciach przy każdej okazji...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama