, piątek 21 czerwca 2024
Chcą pieniędzy zamiast majątku
Macierz Szkolna Ziemi Cieszyńskiej chce rekompensaty za utracony budynek przy ul. Čapka w Czeskim Cieszynie. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Chcą pieniędzy zamiast majątku

DC/Glosludu.cz, TWO/Gazetacodzienna.pl
Kongres Polaków w Republice Czeskiej wraca do starań o zwrot majątków organizacji polskich na Zaolziu. Jeszcze w tym roku napisze w tej sprawie do rządów Czech i Polski.
Do zajęcia się problemem zwrotu majątków zagrabionych Polakom po II wojnie światowej zobowiązali Kongres Polaków delegaci 10. Zgromadzenia Ogólnego Kongresu Polaków w RC który w kwietniu odbył się w Czeskim Cieszynie. Komunistyczne władze Czechosłowacji odebrały majątki (wcześniej zagrabione przez hitlerowców) aż 300 polskim organizacjom. Były to kamienice, sklepy, domy kultury, hotele... — To majątek wart miliony dolarów — szacuje Kongres Polaków. Jego restytucja jest mało prawdopodobna, bo wiele budynków ma nowych, prywatnych właścicieli, albo zostało zburzonych, gdyż dotknęły je szkody górnicze. Dlatego Polacy liczą bardziej na rekompensaty.

O zwrot majątków będą się starać Polskie Towarzystwo Turystyczno-Sportowe „Beskid Śląski” i Macierz Szkolna Ziemi Cieszyńskiej (Polski Związek Kulturalno-Oświatowy otrzymał na własność swoje domy). Pierwsza organizacja ma już gotowy spis wraz z wyceną. W Macierzy tworzenie zestawienia trwa.

Przewodniczący Zarządu Głównego Macierzy Szkolnej Jan Branny uważa, że jeżeli jego organizacji nie zostanie zwrócona większa część majątków, którymi organizacja mogłaby gospodarować, wtedy najlepszym rozwiązaniem byłaby rekompensata finansowa. Majątkiem Macierzy były m.in. Park Sikory i Dom Macierzy przy ul. Čapka w Czeskim Cieszynie. — Gdybyśmy teraz dostali z powrotem Dom Macierzy, to mamy tam lokatorów - i co z nimi zrobimy? — zastanawia się Branny. Dlatego rekompensata finansowa jest, jego zdaniem, optymalnym rozwiązaniem.

Bogusław Chwajol, przewodniczący komisji ds. majątków w Kongresie Polaków zwraca jednak uwagę, że zwrotu majątków nie zapewnia Zaolziakom żadna ustawa. O ich odzyskanie można się starać jedynie na polu działań dyplomatycznych - dlatego też Kongres zwróci się o pomoc również do rządu polskiego.
Komentarze: (19)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

\dzis w nocy nasz region osiagnol duzy sukces na arenie miedzynarodowej w sportach walki ale jak zwykle admin spi i o niczym nie wie!!!!!!!!!!gratulacje refleksu

"cynk", namiary na info, link, telefon, nazwisko, agencje, a nie posądzał dziennikarza o brak refleksu. Sam napisz info, daj zdjęcie - a gazeta zaraz to opublikuje...!
Na tym polega szybkość przekazu info. Tego nie robi 1 człowiek, ale sztab "mrówek" które działają w zespołowo...
zdrówko (Eda)

dyletanctwem...? (Edgar)

Tak to trzeba działać Eda, bo inaczej dziś się nie da!

Czy zdaniem Cieszyńskiej Macierzy To wszystko się słusznie należy?

Na stadionie, w Czechach i w urzędzie...Pan Wojtek naraz przecież nie będzie!

Polski rząd w tej sytuacji Może podać to kastracji

Szersznik by se divil. Szersznik? L. J. Szersznik, narozen 1747 v Cieszynie, studoval v roce 1762 v Olomouci, pracoval dvakrát v Praze 1768- 1770 a 1772-1774, kde se seznamoval hlavně s knihovnou v Klementinu. Od studií v Olomouci si zakládal vlastní knižní sbírku. Další knihy získával různým způsobem. Tehdy se rušily kostely a kláštery, získával je z jejich fondů, ale i také je kupoval. Víš, kolik stojí dneska knížka, to ti je drahé, pomalu si to člověk nemůže dovolit. Když byl Řád Jezuitů zrušen, odchází z Prahy v roce 1775 do rodného města Cieszyna. V Hradci Králové musel některé knížky prodat, aby měl na cestu domů.
V Cieszynie pak působil jako učitel, kněz, vědec, byl významným představitelem zdejší městské inteligence. Byl to i vědec, jeho sbírky jsou základem Muzea v Cieszynie. Když neuspěl se zřízením knihovny u Katolického gymnázia, z vlastních fondů a peněz založil jednu z prvních veřejných knihoven v Evropě vůbec. Byl buditelem, asi jako jeden z prvních učil polsky. Bylo to jeho značné seběobětování, peněz moc nebylo.

Poláci si jej velmi váží, na jeho knihovnu jsou hrdí. Má ve městě sochu, ulici a v bývalé mincovně je jeho sbírka knih.

Ja, i dzisio je piniyndzy dla Polakow mało. To cosi do Praha, cosi Warszawa, EU, kraj, granty. Multimédia, komputery, to hodně stojí, a za dva roki už to je nanic.
Szersznik by se divil.

Oprava. Ja, i dzisio je piniyndzy dla Polakow na Zaolziu mało !

Pieniedzy nie ma, ale ktoś przeciez przez wiele lat zarabiaŁ na weglu i koksie

Ano, polský stát, když v roce 1938 zabral naše doly a hutě.

Zabral doly a hute , a zostawił smutek

Lojzek a Juzek: Jak vaše? Vy jste si je vystavěli a v nich harovali? :))

Mugli by my jim dovac z Pragi či Ostravy na jejich imprezy dvarazy viencej piniyndzi, a furt bydzie mało.

Lojzek a Juzek: A potym na ty imprezy chodzić sie ożrać jako maskowani Polocy. :))

Jo ni!

Jo tež ni.

Akto zarabiaŁ na weglu od roku 1919 az do diś ??

Jeśli Wy se chodzicie Ozyrać Lojzku a juzku na Gorolski Świeto, tak mi wystzarczy wyborne gorolski (nasze) jedzyni.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama