, sobota 25 maja 2024
Wandale niszczą polskie tablice
Wandale zamalowali polskie tablice w Bystrzycy. Czeskie pozostały nietknięte. fot. Marek Pedziwolski Dodaj do Facebook

Wandale niszczą polskie tablice

TWO
Na Zaolziu ktoś bardzo nie lubi Polaków i ciągle to udowadnia. Kilka dni temu wandale zniszczyli nowe polskie tablice w Bystrzycy. Wcześniej podobne wybryki odnotowywano w Nydku, Wędryni, Olbrachcicach, Suchej Górnej, Boconowicach i Śmiłowicach. Sprawców nigdzie nie ujęto.
Akty wandalizmu pojawiają się od ubiegłego roku. Wiele zaolziańskich gmin, w których żyją Polacy zdecydowało się wtedy ustawić dwujęzyczne tablice, gdyż wydatki zaczęło refundować czeskie państwo. Niestety, w wielu miejscach tablice zaraz były niszczone. Nieznani sprawcy zamalowywali polskie napisy sprajem - czeskie pozostawiając nieruszone.

Sprawę niszczenia tablic nagłośnił w sierpniu ub. roku największy czeski dziennik „Mlada Fronta Dnes" pytając w artykule o stosunki polsko-czeskie na Zaolziu. — Nasze kontakty są dobre. Mówią to i Czesi i Polacy — pisała z optymizmem gazeta, a problem zniszczenia tablic potraktowała nie w kategoriach wybryku na tle narodowościowym, a zwykłego wandalizmu. — Nasze stosunki są najlepsze w historii — zauważył cytowany w gazecie Józef Szymeczek, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. Zaolziański etnolog Daniel Kadłubiec zauważył natomiast, że polsko-czeskie stosunki są, niestety, tym lepsze, im dalej od granicy. — A najlepsze są na linii Praga-Warszawa — przekonywał Kadłubiec.

Czy kolejne wybryki są wstanie popsuć dobre polsko-czeskie stosunki? — Myślę, że nie — mówi Gazeciecodziennej.pl Zygmunt Stopa, prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w RC. — Polskie tablice niszczy jakiś margines, który nie rozumie, albo ciągle nie może pogodzić się z tym, że w Unii Europejskiej mamy prawo do dwujęzycznych napisów. To taki wandalizm z podtekstem. Rozsądni Czesi nie mają nic przeciwko naszym tablicom.

Zdaniem Zygmunta Stopy podobne akty wandalizmu na pewno będą się jeszcze zdarzały, bo w Czechach - tak jak w każdym kraju - nie brakuje nacjonalistów. — Ale z czasem ludzie przyzwyczają się do naszych tablic. Musimy ich też zresztą edukować — dodaje Stopa.

Koszty naprawy zniszczonych tablic muszą pokryć same gminy. Państwo czeskie płaci tylko za nowe tablice stawiane po raz pierwszy.

W całej Republice Czeskiej żyje ok. 52 tys. Polaków, z czego trzy czwarte z nich mieszka na Zaolziu. Dwujęzyczne napisy mogą być ustawiane w 31 gminach Zaolzia, w których Polacy stanowią minimum 10 proc. mieszkańców.
Komentarze: (134)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

i nie ma czego komentować w każdym kraju można znaleźć grupę ludzi myślących "inaczej"

takie tablice trzeba zafoliować przeźroczystą powłoką. W przypadku uszkodzenia zdejmuje się powłokę i nakleja swieżą, a napis jest nietknięty...

Debile debilami,ale i tak uwazam,ze cala ta ustawa o dwujezycznosci to przesada,szczegolnie jesli chodzi o tablice nazwy wsi czy ulicy. Nie lepiej inaczej pieniazki wydac? Moze nauczycielowi lepiej zaplacic,ktory dzieciaki polskiego uczy?..

i krewny urzędnika od tablic, robi kokosy unijne za tabliczki

Niszczenie tablic, to wandalizn na tle narodowościowym. Zawsze sa niszczone tylko polskie tablice a uchwała rzadowa im to tylko ułatwiła, bo polskie napisy sa oddzielone i na innej tablicy, za która zniszczenie nic nie grozi. Gdyby były na jednej tablicy to jej zniszczeni byłoby kwalifikowane, jako niszczenie mienia publicznego, niszczenie znaków drogowych itd. Na Zaolziu znowy pojawił sie nowy wirus " antipolonus maniakus kretens" na którego na tym terenie nie ma szczepionki !!!

Knedle to szowiniści

Jeśli zal wam unijnych pieniedzy na tablice, to mozecie uchwalić nowy paragraf o oznakowaniu wszystkich Polaków na Zaolziu jak Hitler - duzym znakiem z litera P, za który kazdy Polak sam zapłaci ! bedzie to "tanie" i bardzo twarzowe. Przeciez jakoś trzeba dać znać turystom, za jest to kraj mieszany narodowościowo. Pieniedze tak zyskane uzyjcie do montazu duzych bilbordów, na których prez. Klaus sie wypowiada w sprawie zagrabionych polskich majatków na Zaolziu słowami : zwrot majatków nie jest w interesie ogólu" - co naprawde powiedział jako "demokrata"i najlepszy przyjaciel Polski i Kaczyńskiego !!

Tablice płaci państwo czeskie....

Do Zaolziaka. Przepraszam Cię za kolejną niezbyt mądrą wypowiedź Moniki. Niszczenie polskich nazw na tablicach jest karygodne. Nie wolno traktować tych szowinistycznych wybryków obojętnie.

To robota nacjonalistów, czeskiego moheru

Masz więcej tego typu pomysłów?

?? Nauka czytania ze zrozumieniem szwankuje? co moze byc madrego albo glupiego w mojej wypowiedzi? Juz sie czlowiek wypowiedziec nie moze,zeby go kamieniem nie potraktowali..

Když jsou Češi takoví šovinisti, tak proč jsou ty tabule vůbec umisťovány? Když jsou Češi takoví šovinisti, tak proč na zavedení dvoujazyčného nápisu v ČR stačí 10% národnostní menšina, zatímco v Polsku 20% národnostní menšina?

Souhlasím s tím, že peníze pro národnostní menšiny se dají použít lépe, než přidáváním tabulek s nápisy. Také si dovolím spekulovat o vandalovi, který tabule zamalovává. Je to Těšínský Polák, který nesouhlasí s umísťováním nesmyslných tabulek. Místo nich chtěl přidat peníze na menšinové polské školy na Těšínsku a takto dává najevo své znechucení. Jedná se o Poláka postiženého vzácným tipem viru RRPR "rationalis realisticus pro-republicanis". :))

Máš pravdu, ty peníze se mají použít pro polské školy, a ne na jakési tabulky..

Nie bój się małych tabliczek, nie gryzą, Tusk nie chce zabrać Zaolzia

Ze szkoprtokami mozna w kółko Macieju pisać i ciagle nie chca niczego zrozumieć. Tablice pierwotna sa z unijnych pieniedzy, niszczone płaci gmina !! Babrocy wyciagaja wiec pieniadze nam wszystkim z kieszeni i niczym sie nie przyczyniaja do polepszenia stosunków polsko-czeskich. Przeciez kazdy Polak mógł zamalowywać czeskie tablice juz od roku 1919, bo Czesi byli w mniejszości a jednak sa na tyle inteligentni, ze posłuchali haniebnych rozporzadzeń ze Spaa. Pieniadze zyskane za polskie tabliczki nie pokryłyby chyba nawet wydatków na papier toaletowy do szkół polskich. Prawdziwy "Těšínský Polák by tego nigdy nie zrobił, bo nareszci coś drgneło dzieki UE. Czesi tego "ustupku" nie zrobili za 80 lat !!! Tablice zamaluje tylko skoprtocki hovado, albo czeski nacjonalista !!

Panie, jedni Czesi ( ci porządni ) popierają polskie tablice, drudzy (szowiniści ) je niszczą. Pieniądze na tablice idą z innej puli niż na szkoły, więc pana argument jest perfidnym kłamstwem. Twierdzenie, że tablice niszczy Polak jest antypolskąprowokacją. Panie przestań pan wywoływac tu waśnie polsko-czeskie i szczuć przeciwko Polakom. Tablice niszczą czescy szowiniści, nie wszyscy Czesi. Takie wypowiedzi jak pan prowokują tylko polskich szowinistów do obrażania wszystkich Czechów. Kazdy naród ma swoich szowinistów. Policja niech ich złapie i problem zniknie

Axayacatl, ciebie drazni róznica 10%, ale my pamietamy poczatki zaboru, kiedy wy właściciele mieliście problemy , zeby jakoś dać dogrómady tych 10%!!! Trwa juz ponad 80 lat, kiedy osiagneliście nareszcie wiekszość !!! Uzywaj wiec sobie i przeciwko całej Europie ( a gównie Francji ), która wam razem z Benešem darowała niesprawiedliwie te ziemie !!

Podívej sa tady, to jest teren państwa czeskiego do roku 1919. To nově vzniklé polsko zabralo polovici Těšínského slezka mezi řekou Olzou a Vislou.Do roku 1919 neexistovalo państwo polske.
Pańsko česke bylo součástí Rakousko-Uherska, ale stále existovale (defakdo i dejure)
http://www.mapy.cz/#x=135266304@y=134643712@z=6@mm=A

Nie było państwa czeskiego przed 1918. Były 2 państwa: Ceasarstwo Austriackie i Królestwo Węgierskie. Regionami Austrii były m.in. Czechy, Morawy, Śląsk, Galicja.

Čechy Morava a Slezsko byli součástí monarchie z důvodu že Habrburkové byli zvoleni českou šlechtou dedičnými českými králi.Hasburkové vládli v państvu českém (čechy, morava a slezsko) jako králové čeští. Instituce měly název "česká královská" například Královská česká společností nauk 1790-1952.

"Podívej sa tady, to jest teren państwa czeskiego do roku 1919. To nově vzniklé polsko zabralo polovici Těšínského slezka mezi řekou Olzou a Vislou.Do roku 1919 neexistovalo państwo polske. Pańsko česke bylo součástí Rakousko-Uherska, ale stále existovale (defakdo i dejure) http://www.mapy.cz/#x=135266304@y=134643712@z=6@mm=A"

nie no tacy ignoranci jak ty to mnie po prostu rozśmieszają..wyprali ci mózg ideowcy czechizacji śląska cieszyńskiego................
bez sensu się teraz licytować kto, kiedy i co zle zrobił i jak to powinno wyglądać...mam sporo czeskich przyjaciół, dogadujemy się "po naszymu", słuchamy tej samej muzyki, chodzimy na te same imprezy i nikt z nich nie miał nic przeciwko polskim tablicom. Oprócz jednego, który powiedział, że jeszcze usłyszymy o akcji "czarny spray". Reszta jego kolegów powiedziała wprost i otwarcie, że jest debilem skoro mówi o takich rzeczach, ale przecież nie będą za nim biegać i pilnować czy będzie mazał te tablice czy nie.
Jesteśmy Europejczykami i tak się właśnie czuje.. Dla mnie to bez róźnicy czy jestem w Czechach czy w Polsce. Ba nawet lepiej się czuje w czechach. Czeskie tablice równiez nie przeszkadzają mi w Polsce

Do człowieka o nicku Monika: Jeśli dalej nie kumasz o co biega poczytaj mądry tekst Zaolziaka z godz. 11:46. Tam znajdziesz odpowiedź na twoje pytanie: "co moze byc madrego albo glupiego w mojej wypowiedzi?"

Jestem pewien że owe tablice nie zabazgrali Czesi gdyż rodowitych Czechów w Bystrzycy naturalnie brak. Zrobili to miejscowi ,,Polacy,, oczywiście zczechizowani dla których wszystko co polskie jest beeeee......
Rodowity Czech odbiera dwujęzyczność z sympatią i ciekawością. Czesi nie posiadają takowego temperamentu ażeby skakać po tablicach to przejaw cechy buntownika która pasuje tylko do Polaka. Szkopyrtok nieświadomie raz jeszcze udowodnił iż pulsuje polskością:-)

To rzeczywiście kuriozalna logika szowinisty czeskiego. Jeżeli ktoś zrobił coś złego to dowodzi niezbicie,że to czyn Polaka bo Czech jest tylko dobry. Klasyczny czeski szowinizm.

Nemám nic proti tabulím s polskými nápisy, nepotřebuju se s nikým dohadovat a nikoho neobviňuju, když nemám důkaz. Těšínsko je součástí českého státu od roku 1335 a nároky Polska v roce 1919 byla v rozporu se zemským principem, na kterém český stát fungoval v rámci Habsburské monarchie. Jestli mají někteří Poláci pocit, že bylo Těšínsko před rokem 1919 polské, pak logicky vidí celý dosavadní vývoj jako obrovskou křivdu. Není ovšem dílem českých šovinistů, že se polský král Kazimír zřekl slezských knížectví ve prospěch české koruny a z titulu českého krále pak vládli na Těšínsku Habsburkové až do roku 1918. Historie někdy bývá dost zamotaná a národnostní hledisko do poloviny 19. století nikoho nezajímalo. Je otázkou samotných Poláků na Těšínsku, jestli je pro ně lepší bojovat za minulost prostřednictvím "tabulek", nebo se starat o budoucnost například dofinancováním školství.
S pozdravem "perfidní lhář" anti-anti-Axayacatl. :(

Axaycatl, najsmutniejsze jest chyb to w twych wypowiedziach, ze bredzisz za późno. Polskie tablice juz ratyfikował Topolanek i ODSS. Ty mozesz trzymać tylko
m rde i krok! Zostaw tablice i zajmij sie twoja nowa Topolankova "demokracja", bo juz nastaja gorsze rzeczy v Kocourkovie niz polskie tablice!!

Powtarzam: przed 1918 nie było czeskiego państwa, tak samo jak polskiego. Teren obecnej Republiki Czeskiej znajdował się w 3 prowincjach Cesarstwa Austrii. Teren obecnej Polski w Austrii, Niemczech i Rosji.

Litwo,ojczyzno moja ty jesteś jak zdrowie
ile cie trzeba cenić,ten tylko sie dowie kto cie strcił a wy staciliście Zaolzie. Tak se z toho ne... pšonci.

To mi připomíná Gliwice 1939!!! Bacha na to.Waserpolok waserpolokowi waserpolokem!!!

Debile niszczący tablice w zasadzie osiągnęli swój cel, czyli Polacy kłócą się zażarcie z Czechami. Dyskusja zeszła na inne wątki. Nie wiem co ma wspólnego z wandalizmem przytaczanie praw historycznych z 1335 roku, to jakaś paranoja. Może cofniemy się do Mieszka I i Dobrawy ? Wandali trzeba złapać, co przy dobrych chęciach policji nie będzie trudne ( wystarczy monitoring tablic )

Co pisza Polacy o Polakach sonda do sumienia naroda...http://wiadomosci.wp.pl/OID,26390272,kat,1342,wid,9927569,opinie.html?redir_url=http%3A%2F%2Fwiadomosci.wp.pl%2Fwiadomosc.html%3Fkat%3D1342%26wid%3D9927569

Pepo Pipo, wyluzuj. W każdym narodzie są nacjonaliści, każdy ma swoich kaczorów. Ale to nie powód, żeby dawać się wciągać w kretyńskie polemiki. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje

Pro Hystorika. Země koruny české, čeští králové a jejich znaky 1197-1918. (Habsburky sesadil z českého trůnu až parlament v roce 1918). http://www.heraldique-europeenne.org/Accueil.htm
geographique-europe centrale-boheme
Pro anonima. Nejsmutnější je, že já jsem pro dvoujazyčné nápisy. Jen je nepovažuju za nejdůležitější a jako příklad, kde by se dali "menšinové peníze" použít lépe, jsem uvedl školství.

Axayacatl ! Czechy był tak samo państwem przed 1918 jak Polska, hehe. Czyli były to państwa wirtualne, wyłącznie historyczne. W żadnym spisie państw przed 1918 nie ma Polski i Czech.
Każde państwo ma suwerenne władze. Czechy przed 1918 nie miały nawet wspólnego autonomicznego parlamentu, był sejm czeski, był sejm morawski, był sejm w Opawie. Tak samo nie było autonomicznego rządu Czechów. I tak dalej. Przestań zmyślać bajki i sprowadzac dyskusję na tematy, które nie mają nic wspólnego z wandalami

Pepiki i moher.. hi hi

Vandalové byli germánský kmen, jazykově patřící k východogermánské skupině indoevropské jazykové skupiny, pocházející údajně ze Skandinávie či břehů okolo Baltského moře. Hovořili vandalštinou. Jejich sídla jsou doložena v 1. století n. l. mezi Odrou, horní Vislou a pohořím Sudety, především na území dnešního Slezska. Určité stopy zanechali ve 2. století n. l. také na území Slovenska.

Obsah
1 Migrace
2 Říše Vandalů
3 Literatura
4 Externí odkazy

[editovat] Migrace

Stěhování národůVe 2. století n. l. se Vandalové, díky migraci Gótů, rozdělili na dvě větve, Hasdingy a Silingy. Silingové se usadili ve Slezsku, To ŚLÓNSCY AUTOCHTONI-POLACY!!!

Myślę ,ze wandali mamy wszędzie pod dostatkiem. Zniszczone tablice pewnie zostaną ponownie w miejsce "szpinawych" wymienione. Na Zaolziu jest dostatecznie dużo dowodów polskiej obecności głeboko osadzonej w historii . Tego żaden szprej nie zamoże. To jedynie wzmocni tych co wiedzą gdzie ich korzenie i tradycja. Widzimy. To nie jest element odwagi cywilnej ale przejaw wandalizmu i tak należy je odbierać. Popatrzcie na polskie i czeskie pociągi - one rowniesz są wyszprejowane- i to bez podtekstów narodowościowych - radzę podnieść poziom polemiki większości komentatorów i wyśilić się na europejskość. Ludzie marginesu są wszędzie i mają pozostać na marginesie Europy.

Na podstawie konstytucji Cesarstwa Austriackiego z 1867
nie było państwa czeskiego. Uporczywe zaprzeczanie temu jest śmieszne

To prawda, zrzekłem się Śląska w 1335. W 1340 zyskałem Ruś Halicką z Lwowem na wieczne czasy. Zaraz pisze list do prezydenta Ukrainy aby oddał Lwów Polsce. Prawa historyczne święta rzecz, na pewno Ukraina odda, w końcu Polska ma takie same prawa historyczne do Lwowa jak Czechy do Śląska

Na poczatku piszesz, ze Wandalowie to byli Germanie a na końcu juz twój Altzhaimer ci zaciemnił mózg i fantazyrujesz o pochodzeniu autochtonów na Zaolziu. Gdyby tak było to w 1919 r. skończyła by sie republika czeska a TGM by czmychnał do USA a Beneš w objecia Stalina, albo KGB!!! Zanim znowu coś napiszesz spróbuj sie troche podleczyć !!!

Záolšáku ty źeś długo niesmoczył!!!!Źal mi cie kundelku!!!To był gro całej zprawy wszyscy sie kapli oprucz ćebie psychokaleko.

Do Admina - skasuj ten tekst wściekłej świni Peppy

...kawka jest brazylijska w kubuśku z porcelany chińskiej, gotująca się woda z zapory beskidskiej na Morawce (jest na południovym Śląsku Cieszyńskim) wrzucę do niej czeski cukier i nad kieliszkiem polskiej wódki będę próbował rozmyślać o nowym wirusiee "anitipolonus maniakus kretens Zaolziakins", który dzięki wybitnym działaczom narodowym mniejszowościowym z lewej strony Olzy i ich tabliczkam zasiągnął moje skromne myśli...

Gotująca się woda nie jest z zapory Morawka, ale ze strumienia skutecznej wody zaolziańskiej, który vypriskiwa z góry Jaworowy w Beskidu Cieszyńskim...

Genek-jak w czyims tekscie moze byc napisane,co jest glupiego w moim. Nie kombinuj. Wandali zlapac i poslac do sprzatania ulicy, a na przyszlosc tablicami w dwoch jezykach zajac sie,jak juz wszystko inne bedzie fungowalo jak trza na tym naszym kochanym Slasku Cieszynskim/Moravskym Slesku.
Tez bym jakies Deli zjadla przy kawce.

Zwykly wandalizm

Pro Hystorika. Nikde jsem nepsal, že před rokem 1918 existoval nezávislý český stát, ale některé atributy českého státu přežívali i po změně Habsburské monarchie v Rakouské císařství 1804-1806 a i po vzniku Rakouska-Uherska v roce 1867. Samotné zemské zřízení se sněmy Českého království, Moravského markrabství a Slezského knížectví nevymysleli "Rakušani", ale existovalo už dávno před Rakouskem. Habsburkové se nikdy nezřekli titulu českého krále a sesadil je až československý parlament.
Pro Wisloka. "Historiae magistra vitae". Nevymýšlím bajky, jen se snažím popsat historii Těšínska v rámci českých zemí (jimiž Čechy, Morava a Slezsko bezesporu byly a jsou). Už to že pro Těšínsko byla hlavním zemským městem do roku 1918 Opava cosi napovídá. :))
P.S. Zamalovávání informačních tabulí je vandalství, o tom snad nemusíme diskutovat.

Jak mozesz twierdzić, ze sa Austro-Wegier istniał jakis czeski organizm państwowy. Te wszystkie ziemskie parlamenty były kontrolowane przez Austryjaków. To potem mozesz analogicznie twierdzić, ze Bomen und Moren było czeskim państwem. Poco wiec Beneš za pomoca Hachy połozył Hitlerowi u nóg cały naród czechosłowacki. To bał akt bezwarunkowej kapitulacji. To juz blizej do polskiego państwa miała Polska Podziemna niezalezna na zadnym Hitlerze i dlatego tepiona na kazdym kroku, ale lepiej zorganizowana i propolska kazdym calem!!

Dalszym argumentem dla polskości Zaolzia jest antyniemieski opór w czasie wojny. Przeciez na Zaolziu nie znam czeskiej partyzantki a polska była. Jeden przykład za wszystkie: kto zginał w Zywocicach i dlaczego to NIemcy zrobili ! Poszperaj w niezaolšonej cześci swej pamieci !!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama