, czwartek 20 czerwca 2024
Egzorcysta ostrzega skoczowskiego proboszcza przed Judoszem
Nie ma tu żadnego diabła ― śmieją się strażacy pokazując strój Judosza. fot. Dorota Kochman Dodaj do Facebook

Egzorcysta ostrzega skoczowskiego proboszcza przed Judoszem

DOROTA KOCHMAN
Egzorcysta ostrzega skoczowskiego proboszcza przed Judoszem

Ze względu na powagę tych dni, należy zachować ciszę, szczególnie w miejscu adoracji ― mówi ks. Alojzy Zuber. fot. Dorota Kochman


Egzorcysta ostrzega skoczowskiego proboszcza przed Judoszem

Podążając tokiem myślenia przeciwników chodzenia z Judaszem, to trzeba by zrezygnować również z choinki na święta Bożego Narodzenia ― uważa ks. Stanisław Lipowski. fot. Dorota Kochman


Egzorcysta ostrzega skoczowskiego proboszcza przed Judoszem

To dzień śmierci i należy zachować ciszę ― mówi Urszula Kostyra mieszkanka Skoczowa. fot. Dorota Kochman


Egzorcysta ostrzega skoczowskiego proboszcza przed Judoszem

Mimo całego zamieszania tradycyjne wodzenie Judosza odbędzie w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. fot. Wojciech Trzcionka

Znów gorąco wokół skoczowskiego Judosza. Tym razem za sprawą księży, którzy po informacjach otrzymanych od egzorcysty ostrzegli parafian, że „nie godzi się, aby wyznawcy Jezusa brali udział w tym pogańskim pochodzie\".
Spór wokół Judasza (w Skoczowie mówi się Judosza) zaczął się rok temu. Jak pisaliśmy, lokalni działacze Ligi Polskich Rodzin zażądali wtedy delegalizacji obrzędu chodzenia ze słomianą kukłą przekonując, że to pogański zabobon. Organizatorzy jednak nie przestraszyli się gróźb i w Wielki Piątek oraz Sobotę Judasz ma przejść ulicami miasta (Gazetacodzienna.pl napisała o tym jako pierwsza 4 marca). Pochód nie pojawi się już jednak przed kościołem i nie pokłoni proboszczowi.

Księża słuchają LPR
Histerię wokół dorocznego pochodu wywołali Maria Nowak, była wiceprezes koła LPR i Tadeusz Malejka, były członek LPR dziś reprezentujący Trzeci Zakon Franciszkański. Oboje od ub. roku domagają się delegalizacji zwyczaju. — Proboszczowie powinni ogłosić z ambony, że żaden katolik, który chce żyć zgodnie z przykazaniami, nie powinien uczestniczyć w tym nagannym pochodzie — przekonywał Malejka.

Niektórzy księża katoliccy posłuchali ubiegłorocznego apelu Malejki i w niedzielę w kościołach pojawiły się informacje o tym, że wyznawcom Chrystusa nie godzi się brać udziału w pochodzie ze względu na powagę Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty. ― Cieszy mnie fakt, że ksiądz nareszcie to przemyślał. Informacje, że to zły zwyczaj proboszcz otrzymał od księdza egzorcysty z Warszawy i dobrze, że tak się do tego ustosunkował. Niech sobie chodzą z Judoszem jeśli chcą, ale niech to nie godzi w praktyki religijne ― opowiada Maria Nowak.

Mieszkańcy Skoczowa pytają dlaczego akurat w tym roku ksiądz dziekan Alojzy Zuber przedstawił swoje stanowisko w tej sprawie? Dlaczego jest ono negatywne, jeśli sam proboszcz dwa lata wcześniej wyszedł do pochodu, aby Judosz mógł złożyć mu ukłon? Inni mieszkańcy pytają, dlaczego kościół zareagował tak późno i przyznają rację księżom, że najwyższy czas skończyć z tą pogańską tradycją.

Proboszcz wszystko przemyślał
― Nie godzi się, aby wyznawcy Chrystusa brali udział w pochodzie z Judoszem szczególnie obok kościoła, gdzie trwa adoracja ― taką informację usłyszeli wierni w skoczowskich parafiach, którą przekazał dziekan. Zapytany dlaczego akurat w tym roku ustosunkował się w ten sposób do tej sprawy odpowiada: ― Pojawiły się głosy, ze parafianom przeszkadza to w przeżywaniu Wielkiego Tygodnia. Sam przemyślałem tę sprawę. Wielki Piątek i Wielka Sobota to dni ciszy i skupienia. Nie neguję zwyczaju, chodzi o jego przebieg. Jeśli Judasz zmieni trasę, nie mam nic przeciwko ― opowiada proboszcz parafii św. Piotra i Pawła w Skoczowie. Z kultywowaniem zwyczaju nie zgadza się też ks. Przemysław Sawa pracujący w parafii na Górnym Borze. ― Jeśli to zabawa, to niech nie odbywa się w Wielki Piątek. A jeśli wiara, że zło nas opuści, to jest to bałwochwalstwo. W tych dniach zachęcamy do wyciszenia, zrezygnowania z telewizji, gier komputerowych. Może warto zrezygnować z takich tradycji? ― opowiada wikariusz.

― Zgadzam się z ks. Zubrem. Powaga tego dnia powinna zostać zachowana. Pochód z Judoszem nic dobrego nie wnosi. Nadarzyła sie okazja i wyraziliśmy zdanie na ten temat ― mówi inny skoczowski ksiądz, Krzysztof Klajmon. Jednocześnie zaznacza, że nie ma nic przeciwko, aby pochód odbył sie w innym terminie.

Skoczowska ulica jest podzielona
Z kontynuowaniem tradycji wodzenia Judosza nie zgadza się Urszula Kostyra. ― To dzień śmierci, nie przystoi robić z tego zabawy i hałasować― mówi mieszkanka Skoczowa. Odmienny stosunek ma Dariusz Drożdż. ― Jestem za kontynuowaniem wielowiekowej tradycji ― odpowiada mieszkaniec.

― To nie tylko nasza tradycja, w różnych miejscach Polski ten zwyczaj był obchodzony. Kiedyś organizacją pochodu z Judoszem zajmowali się ludzie wiążący się z kościołem, ministranci, organista, kościelny. Judasz był prowadzony po terenie dzisiejszego osiedla Objazdowa, który kiedyś należał do kościoła ― opowiada Halina Szotek, była dyrektor skoczowskiego Muzeum im. Gustawa Morcinka. ― Ta sytuacja to przysłowiowe wylewanie dziecka z kąpielą. Mądrość kościoła średniowiecznego polegała na tym, aby tradycje, czy obyczaje pogańskie zaadaptować, nadać im taką formę, którą mogło przyjąć chrześcijaństwo. Idąc tym tropem trzeba by zrezygnować z dożynek, obchodzenia nocy świętojańskiej i innych zwyczajów kultywowanych do dziś ― mówi Halina Szotek.

Nic złego w pochodzie nie widzi też ks. Stanisław Lipowski, wikariusz parafii św. Piotra i Pawła.― Hałasu nie zmniejszymy, będzie on taki sam bez pochodu, nie wykluczymy głosu ulicy. Powinniśmy podtrzymywać tradycje, to co nas wyróżnia, to co jest nasze. Podążając tokiem myślenia przeciwników chodzenia z Judaszem, to trzeba by zrezygnować również z choinki na święta Bożego Narodzenia ― uważa ks. Stanisław Lipowski.

Tadeusz Malejka, który od ub. roku domaga się delegalizacji skoczowskiego zwyczaju, tym razem nie chciał z nami rozmawiać, twierdząc że już wszystko na ten temat powiedział. ― Ten pochód to obraza Boga― rzuca i odkłada słuchawkę. Wcześniej przekonywał: — Ten obrzęd to gusło i zabobon, a uczestniczenie w nim to grzech. Tak zresztą jak lanie wosku w Andrzejki czy topienie Marzanny w pierwszym dniu wiosny...

Nie poddamy się żadnym naciskom
― Może Malejka przyjść i z egzorcystą, ale ten zwyczaj będziemy pielęgnować ― opowiadają strażacy z OSP, którzy z Towarzystwem Miłośników Skoczowa organizują pochód. Dziwią się, że jedna osoba może być tak wpływowa i wywołać tyle szumu. Roman Kohut, który od dawna gra Judasza opowiada, że nie jest żadnym szatanem. ― Działacze LPR powinni zająć się ubóstwem, głodem, a nie niszczeniem wielowiekowej tradycji ― mówi Czesław Chwistek strażak OSP.

Mimo całego zamieszania tradycyjne wodzenie Judosza odbędzie w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Punktualnie o godz. 12.00 Judasz wyruszy spod remizy OSP. Zmieni się jednak trasa pochodu, tak aby zachować ciszę wokół kościoła. — Będziemy robić swoje. Nie poddamy się żadnym naciskom — zapewnia Robert Orawski, prezes TMS.

Tymczasem internauci apelują, aby jak najliczniej przyjść na piątkowy i sobotni pochód przeciwstawiając się „głupim pomysłom księży". „Zabierzcie rodziny i znajomych. Pokażmy kościołowi że się myli" — piszą internauci.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT:
Judasz przejdzie mimo gróźb
Komentarze: (141)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

wreszcie obie strony się wypowiadaja w tej sprawie, oj będzie się działo, jak mówi Owsiak!!

wreszcie obie strony się wypowiadaja w tej sprawie, oj będzie się działo, jak mówi Owsiak!!

Jeżeli chodzenie z Judoszem to bałwochwalstwo, to czym jest malowanie wyobrażeń świętych, modlenie się do nich? Przecież Dekalog zakazuje takich praktyk.
Może Wielebni przyjrzą się innym jeszcze obyczajom kościelnym? Egzorcyści mieliby dużo roboty!

A ja ks.A. Zubera widziałem w supermarkecie

Brawo skoczowscy strażacy za odwagę w przeciwstawianiu się chorym pomysłom likwidacji pochodu! A Kościół wbija sobie kolejny gwóżdź do swojej trumny. Tylko tak dalej!

Egzorcysta jest głupi i tyle :P))))

Czy Judasz był postacią historyczną ?
Czy Judasz był Żydem ?
No cóż drodzy skoczownisie ...

Rozwagi.. ludzie... Z okazji świeta Patryka piwo leje się strumieniami.... to są dodatki do Świąt i tyle... trzeba to brać z przymrużeniem oka ;) Mi jedna pani z LPR tłumaczyła że wkładki higieniczne i podpaski to zło, wiec bez komentarza ;p

Wy co chodzicie z chochołem jesteście skoczowskie Jożiny Zbażiny

Czy Judasz był postacią historyczną ? Czy Judasz był Żydem ? No cóż drodzy skoczownisie ...

A jeszcze co damy czadu klekotkami że hej !

W Skoczowie tak chyba niewiele ciekawego się dzieje a dzięki szumowi medialnemu jesteście od jakiegoś czasu obecni w większości stacji TV. Niezła promocja zapomnianej mieściny. Ten, który wymyślił ten cyrk to miał ŁEB NIE OD PARADY!!!

Patrz i ucz się, zdrówka życzymy ze Skoczowa !

Wydaje mi sie,że Tych którzy nie brali nigdy udziału w pochodzie jest więcej niż przeciwników,a dzięki krypto reklamie jaką zafundowali sobie p.Nowak i p.Malejka pomimo ich oczekiwań frekwencja będzie duża,na to liczymy.I co myśleliście,że polityka to pestka wystarczy siąść w pierwszej ławce na mszy niedzielnej a tu pudło!!!!
"KTO MIECZEM WOJOJE OD MIECZA GINIE"

Patrzę i uczę się , więc namawiam znajomków, co by zajechać do grodu kapeluszników w W.Piątek. Spotkajmy się w samo południe! Apelujmy o frekwencję-a pokażą nas w FAKTACH !!!

I JUż JUDOSZA SPALILI A JESZCZE śWIęTA SIę NIE ZACZEłY

Oby tylko zmartwychwstał do W.Piątku

Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Ordynariusz Sandomierski Andrzej Dzięga
Dostojny Księże Biskupie
List niniejszy jest wyrazem obywatelskiej troski o godność katolików i Żydów w Polsce, o wzajemne poszanowanie uczuć wszystkich obywateli tego kraju, także tych pochodzenia żydowskiego, a przede wszystkim troski o prawdę historyczną.
Jak Waszej Ekscelencji doskonale wiadomo, w katedrze sandomierskiej jeden z obrazów cyklu martyrologii mieszczan przedstawia rzekomy rytualny mord dokonany jakoby przez Żydów na katolickich współobywatelach. Ponadto w prezbiterium sandomierskiego kościoła św. Pawła znajdują się malowidła o tej samej tematyce. Wszystkie wyszły spod pędzla Karola de Prevota. Wszystkie przedstawiają bezprzykładne okrucieństwo. Wszystkie są fałszywym świadectwem przeciw bliźniemu, ponieważ wydarzenia ukazane na obrazach nigdy nie miały miejsca. Ich obecność w kościołach sandomierskich jest rażącą niesprawiedliwością, wielką krzywdą i obrazą dla Żydów i powodem nieustannego wstydu katolików.
Jak Waszej Ekscelencji wiadomo, jedynymi prawdziwymi ofiarami pożałowania godnych procesów o mord rytualny w Sandomierzu byli właśnie Żydzi. Malowidła te zaś wprowadzają w błąd osoby odwiedzające katedrę i kościół św. Pawła. Stają się nadto źródłem antysemityzmu. Miejsce ich ewentualnej ekspozycji, z pewnością poza obrębem kościoła, powinno służyć ukazaniu, do czego może prowadzić ciemnota i zabobon.
Jako obywatele tego kraju i członkowie stowarzyszenia przeciwstawiającego się przejawom antysemityzmu i ksenofobii uważamy, że dla tych obrazów nie ma miejsca w świątyniach, gdzie wierni przychodzą się modlić i uczyć się miłości bliźniego. Sądzimy, że usunięcie tych - poświadczających nieprawdę, a zarazem uwłaczających godności tak katolików, jak i Żydów - malowideł z sandomierskich kościołów będzie działaniem w myśl słów Jana Pawła II wygłoszonych w Yad Vashem w roku 2000.
Wierzymy, że Wasza Eminencja, kierując się ewangeliczną zasadą prawdy i miłości, sprawi, że obrazy te na zawsze znikną ze ścian świątyń w Sandomierzu.
Z wyrazami szacunku i poważania
Maciej Geller
Prezes Zarządu Głównego „Otwartej Rzeczypospolitej”
Stowarzyszenia przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii

ten Skoczów...?

apeluje w ramach protestu zaprzestańmy dawać na tace przez trzy niedziele to może sie obudzą komu tak poprawdzie służą

ja pierdole ale porombany kraj

Oj Malejko idź się zaorać bo wcale nie jesteś taki święty za jakiego się uważasz a ksiądz Zuber niech patrzy z czego żyje bo zamiast robić wielkie halo z Judosza to niech zajmie się kościołem bo za chwile odpadający tynk wiernych pozabija

Ja bede na pewno. I zabieram dzieciaki. STAWIMY SIE W TROJKE przeciwko LPR i Kosciolowi. A potem wypijemy w Skoczowie kawke i zjemy lody, zeby dac zarobic lokalnym... Przeciez tez o to w tym chodzi. Judosz to atrakcja turystyczna.

Z poważaniem dla P. Gellera. Może by Pan zainicjował w Izraelu Stowarzyszenie przeciw Antypolonizmowi i Ksenofobii Żydowskiej? Bo właśnie z tym Izraelici problem mają nie lada. Jak się jednać to dwustronnie.

Myslím že Judosz to trdycja a nie atrakcja turystyczna pani Ingo a tradycje trzeba zachować

Tradycje na całym świecie są atrakcjami nie tylko
turystycznymi!

Przecież nic złego w tym nima, aby pogodzić tradycję z atrakcją turystyczną. Taka zagrywa marketingowa!

Warto być w Skoczowie w piątek i sobotę popatrzymy na pochód maszerujący z Judoszym, oj będzie wesoło, wesoło.

Ludzie to jest nie do pomyślenia!! Niektórzy ludzie chcą wszystko w tym mieście rozp*****ć. Przez ponad 20 lat na pochód z Judoszem przychodziło tyle dzieci, dorosłych, rodzin. Ludzie mimo wielkiego piątku potrafili się wyciszyć przyjść na owy pochód i NIE zapomnieć że w ten dzień Jezus Umierał. A teraz co ?? !! p.Malejko ze złosści chce to wsyzstko zniszczyć. Niech się zajmnie swoją brodą (jakoś ją ukształtuje) bo wygląda gorzej niż tak kukła.!
Pozdrowienia naśi dzielni strażacy Ksiestwo na zawsze z WaMI !!!

W tym kraju tylko Katolickie wartości mogą przetrwać... bez komentu

p. Malejko idz pan sie zaorać tylko głęboko zeby nie śmierdziało

jakos przez tyle lat nikomu nie przeszkadzalo to ze chodza z Judoszem i nagle sie obudzili?? bez sensu. ludzie maja do tego prawo i to ich sprawa czy wierza i beda chodzi czy nie wierza w Jezusa wogule. ksiezom nic do tego.

A mi sie zdo że ksiądz ni mioł innego wyjścia i musioł tak powiedzieć. No tuż gdyby cosik sie mu nie podobało to by już godoł wcześni, a teraz te LPRy go przyprawiły do muru i borok musioł cosik powiedzieć...

Brawo Skoczow ! nie dajcie sie . Macie piękna tradycje i tak trzymac!!! Przyjedziemy z rodzinami ogladąc wasz pochod i bedziemy bić brawo! A czarni niech kraczą a kto wymyśił niedzielę czy w Biblii jest coś o niej
wspomniane?sabat czyli sobota byla dniem odpoczynku Boga a czarni to zmienili. Człowieku puknij sie w glace zanim dasz na tace!.

I przy okazji okazało się, że u Piotra i Pawła w Skoczowie jest tylko jeden sensowny ksiądz - Stanisław Lipowski!!!
Jemu składajcie pokłon.

Co znaczy świętojebliwi "wyciszyć się w tym dniu"? Bo według waszej "tradycji" to pewnie lepsze od Judosza jak jakiś zakonnik czy inny klecha "poflirtuje" w zaciszu plebani z jakimś dzieckiem z biednej rodziny. A potem i tak "watykańska sekta" zacznie bronić, wybielać... To macie chłopczykolubni pewne, co?

Kosciół, tak jak ten chory PiS, widzi, że mu się grunt pod kopytami usuwa--no i szuka okazji, żeby zaistniec, byle nie zniknąć na dobre. Byle jakich sensacji, nawet tych najgłupszych. Czarna mafio, sami się egzorcyzujcie, i najlepiej idzcie już do diabła.

Ludzie czy Wy nie potraficie inaczej dyskutować? Dlaczego z tak wielu wypowiedzi bije nienawiść i brutalność? Czy nie lepiej porozmawiać o jakimś kompromisie?

Zelený čtvrtek
Na Zelený čtvrtek jidáše jídáme, chodíme do lesa, fialky trháme. Jaroslav Seifert

Název je možná odvozen od zeleného mešního roucha, které se v ten den užívalo.
Jedla se jen zelená strava - špenát, zelí, aby byl člověk zdravý po celý rok. Jedná se o převzatý zvyk z židovské slavnostní večeře Pesach - připomínající jejich vyvedení z Egypta. Jedná se o mnohem starší zvyk, než nošení zeleného obřadního roucha, proto může onen název pocházez i odtud.
Kostelní zvony zní na Zelený čtvrtek naposledy, znovu zazní až na Bílou sobotu.
Podle tradice, když zazní zvony naposledy, si máte zacinkat penězi, aby se vás držely celý rok. Někde se zvoní paličkou o hmoždíř, aby stavení opustil hmyz a myši.

Zvyky:
Lidé v tento den vstávali velice časně, rodina se pomodlila, omyli se rosou, protože bránila onemocnění šíje a dalším nemocem. Někde se tato tradice se dodržovala až na Velký pátek.

Na Zelený čtvrtek vstávaly hospodyně časně, aby zametly dům ještě před východem slunce. Smetí se odneslo na křižovatku cest, aby se v domě nedržely blechy.

Kdo sní před východem slunce pečivo namazané medem, je chráněný před uštknutím hadů a před žihadly vos.

V Orlických horách házeli lidé do studny chleba namazaný medem, aby se v ní držela po celý rok voda. Odpoledne se nepracovalo.

Pekly se jidáše, zvláštně tvarované obřadní pečivo z kynutého těsta. Pokud se jedly potřené medem, opět měly být pro zdraví.

Je dobré v tento den sít len a hrách , protože vše dobře prospívá.

Nemá se o Zeleném čtvrtku nic půjčovat a s nikým se nehádat, aby se Vám všechny hádky vyhýbly a naopak peníze si k Vám cestu našly.

Velký pátek
V katolické liturgii je dnem smutku, nebyly bohoslužby, jen se zpívalo a četly se texty.
Součástí pobožnosti bylo odhalení a uctění svatého kříže.
Výzdoba kostela je chudá, žádné květiny, žádné svíce na oltáři, písně se zpívají bez doprovodu varhan a zvony mlčí.
Hlas zvonů nahrazovaly různé řehtačky malé i velké, chodilo se s velkým hlukem po vesnici, zpívalo se, texty popěvků byly namířeny proti Jidášovi a Židům, kteří ukřižovali Krista. Někde děti s řehtačkami honily Jidáše - vybíral se zrzavý chlapec.
Velký pátek je také postním dnem - postem od masa a újmy v jídle.
Pověsti:
Na Velký pátek se děly zázraky a země měl magickou sílu. Otevírala se, aby ukázala své poklady. Poklad označovalo světýlko nebo kvetoucí nebo zářící kapradí, otvor ve skále, ze kterého vycházela záře. Na souš vycházeli vodníci a proháněli se na koních. Podle pověsti se i na chvíli otevřela hora Blaník.

Zvyky:
vstávalo se před východem slunce, lidé se chodili mýt do potoka, aby se chránili před nemocemi.

Někde se chlapci potápěli a snažili se ústy vytáhnout kamínek, který pak hodili levačkou za hlavu, to je mělo ochránit před bolením zubů.

V krajích s plátenickou výrobou se předly pašijové nitě, pak se udělalo na šatech několik stehů, to mělo ochránit před uhranutím a zlými duchy. Košile ušitá z plátna pašijových nití chránila před bleskem.

V tento den se nesmělo nic půjčovat, protože půjčená věc by se mohla očarovat. Věřilo se hodně na čarodějnice a uhranutí.

Nepracovalo se na poli ani v sadu, aby se nehýbalo zemí.

Nepralo se prádlo, protože by se prádlo namáčelo místo do vody do Kristovy krve.

Také se chodilo dům od domu, za zvuku řehtaček a různých říkaček se oznamovalo poledne a ranní i večerní klekání. Hospodyně připravovala obdarování v podobě sušeného ovoce, pečiva, vajec a někdy také drobných peněz.

Więc jest w Piątek okazja do pooglądania i pogadania. Może być ciekawie. Skoczowioki-wspiyro Wos cieszyniok.

Niestety Beato... Z tym czarnym motłochem, z ustami pełnym frazesów trzeba walczyć stanowczo. Pasożyta na ciele prostego ludu nie zwalcza się argumentami. Kraju Polan powstań z kolan!!! P.S. Idę z Judoszem...

szczególnie w postaci różnych świętych też nie są Bogu miłe,tym bardziej różne judosze, marzanny itd....

Если всё делить на белое и чёрное, то куда попадает разноцветное?

kto by pomyślał, taka szanowana instytucja a tak zabobonna i fanatyczna!
Źle się bawicie...! Dajecie skoczowska OSP zgorszenie innym się nie dziwie...pospólstwo...?

będzie UE pytać o tych animatorów rozruchów i budowniczych IV rp...
Wstyd władze miasta (czy to miasto czy wieś?) SKOCZOWA

"Podążając tokiem myślenia przeciwników chodzenia z Judaszem, to trzeba by zrezygnować również z choinki na święta Bożego Narodzenia ― uważa ks. Stanisław Lipowski" Wreszcie jakieś poczciwe myślenie księży, nie tylko wyrugować choinkę, ale i figurki i inne zabobonne praktyki. Brawo księża!

Chcą tradycję zniszczyć a osiagną efekt odwrotny Wpisywać sie kto przyjdzie o 12 pod straż!!!!

Jak Malejka tak bardzo broni nas przed piekłem, bo to grzech ( ...chodzi o to, żeby oni nie szli z tym Judoszem...), to czemu sam nie jest wzorowym chrześcijaninem . Czemu lubi robić zamęt , pouczać innych, nie wymagając od siebie.
Mnie zaś, jak chcę się modlić i skupić Judosz na pewno nie przeszkadza, a tradycje trzeba kontynuować.
A Malejka ,żeby zaistnieć rozpętał burzę wokół Judosza uprzykrzając czas przedświąteczny księżom, parafianom, strażakom, miłośnikom tradycji, dzieciom...
Radzę panu Malejce zająć się sobą, robić sobie porządek na swoim podwórku , w swoim sumieniu, a nie tykać naszego!!!

ja uważam,że faktycznie chodzenie z tzw.judoszem jest zwariowanym pomysłem.Nie wiem czy skoczów już nie posiada innych wartościowszych tradycji niż palenie judosza.Z treści zapisów przemawia brak wiedzy co to jest wielki piątek.Większość wypowiadających trąci obłudą,ponieważ właśnie w piątek wielce poszczą dlaczego tak robią i głośno mówią o tym. Wielki piątek jest dniem zadumy nad naszym życiem i w pokorze i spokoju pomodlić się i oddać hołd naszemu Zbawicielowi.Pamiętam,że były takie rejony w cieszyńskim,że w wielki piątek niektórzy rolnicy wywozili gnój, gnojówkę aby komuś zrobić na złość. Papież Jan Paweł powiedział,że wielki piątek jest wielkim świętem i ci odmieńcy zaprzestali tego czynić.Dziwię się skoczowianom którzy tak chętnie chwalą się z wizyty Papieża w skoczowie a nie respektują jego nauk.Skoro wielki piątek jest wielkim świętem to nie róbmy tu szatańskich występów.Strażacy niech trochę się zastanowią bo w inne święta wielce idą ze sztandarami do kościoła a nauk nie respektują.Nie wiem jakimi siłami jest kierowany "wielki" organizator Orawski aby właśnie w wielki piątek robić cyrk i profanację.Każdy z nas ma coś z judosza i zamiast go palić publicznie lepiej aby w cichości serca zwrócić się do naszego Zbawiciela aby pomógł nam stać się lepszymi na codzień. Apeluję do strażaków,burmistrza i Orawskiego aby te cyrki zrobić w inny dzień np. 1 kwietnia, dzień prima aprilis, to najbardziej by strażacy mogli się wykazać i wszyscy tęskniący do tzw. jedynej tradycji skoczowa.

Dziękuję Ks.Stanisławie,za Twoją podstawę w sprawie Judosza.Proboszcz niech się zajmnie remontem kościoła,bo doprowadził go do ruiny.Jestem starą skoczowianką,takiego prostaka p roboszcza Skoczów jeszcze nie miał.Idę na Judosza,bo sama na niego chodziłam.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama