, czwartek 25 kwietnia 2024
Polacy dyskryminowani w Czechach
Do nieprawidłowości miało dochodzić m.in. w tej fabryce, gdzie z taśmy produkcyjnej schodzi skoda roomster. fot. ARC Dodaj do Facebook

Polacy dyskryminowani w Czechach

ER
W Czechach podjęto dochodzenie w sprawie traktowania Polaków zatrudnionych w zakładach koncernu Skoda Auto.
Kontrole przeprowadzone w Ostrawie wykazały, że tamtejsza agencja Zetka Auto, która prowadziła nabór do pracy w czeskiej fabryce „w dużym stopniu nie wywiązała się ze swych zobowiązań, nie zapewniając, by warunki płacy i pracy tymczasowych pracowników nie były gorsze od tych, jakie mają pracownicy etatowi" - głosi raport rzecznika praw obywatelskich Otakara Motejla.

W październiku 2006 roku „Gazeta Wyborcza" napisała, że Polacy w zakładach Skody w Mladej Boleslavi w środkowych Czechach traktowani są jak niewolnicy. Według dziennika około 900 polskich robotników było terroryzowanych, źle wynagradzanych, zmuszanych do pracy przez 16 godzin na dobę, a w razie odmowy karanych potrąceniami wynagrodzenia lub utratą kilku dni urlopu, a nawet biciem. Ponadto mieszkali w nieogrzewanym baraku bez dostępu do ciepłej wody.

Rzeczniczka Biura Iva Hrazlikova powiedziała dziennikowi „Mlada Fronta Dnes", że agencja Zetka Auto, która zatrudniała polskich pracowników, „popełniła duże błędy". Miesięczne uposażenie polskich pracowników wynosiło maksymalnie 10 tys. koron (375 euro) czyli dwukrotnie mniej niż średnie wynagrodzenie w czeskim przemyśle. Czeskie prawo pracy zakazuje tego rodzaju dyskryminację. Pracownicy zatrudniani na umowy tymczasowe nie mogą otrzymywać gorszych warunków niż pracownicy etatowi.

W Czechach pracuje - według danych czeskiego rządu - około 25 tys. Polaków, głównie w przemyśle samochodowym i chemicznym. 2 tys. Polaków pracuje w kopalniach na Zaolziu. Większość zatrudnionych jest na umowach tymczasowych.
Komentarze: (16)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Myślę ,że sprawę uregulują właściwiw służby czeskie . Do największych odbiorców samochodów szkoda należą Polacy. Czesi,którzy zarządzają firmą produkującą te samochody powinni to rozumieć. Może to skończyć się blokadą sprowadzania tych samochodów na nasz rynek. Czy nasze władze wyślą stosowną notę,czy też skazą pracujących tam Polaków na poniewierkę -zobaczymy.

Ja Czechom nie wierzę miedzy naszymi narodami nigdy nie panowła "miłość" Czesi zawsze Polaków traktowali po macoszemu.Nasze władze powiny stanąć w obronie Polaków pracujących w Czeczach
i domagać się aby byli oni traktowani na równych prawach z Czechami, a to dlatego ż euważam, że my i tak wchodzimy Czechom pod każdym względem do d......

katolik dla katolika, od kiedy?

Nieprawdą jest jakoby... To Czesi Nam "dali" chrześcjaństwo i jeszcze "diwke" dorzucili. Potym było juz tyklo "gorzy". XX wiek to dyćki epitafijum tamtegu.

Stosuje firma Segers, Strojnicka 373. Słyszalem od znajomych Polaków tam pracujących. Może redakcja by się zainteresowała, lub pan konsul?

Obiektywnie rzecz biorąc to gdzie Polacy nie są dyskryminowani w pracy. Jak się okazuje to najbardziej we własnym kraju ,skoro wszyscy są z płac nie zadowoleni i tylu rodaków szuka chleba w obcych krajach ,gdzie władze w przeciwieństwie do naszych dbają głównie o interes własnych obywateli.

Lepszy rydz niż nic.

nie kolego! Lepszy cyc niż nic!!

A ile sie zarabia w polsce?W podobnych fabrykach?10 000 koron to 1400 zł.Dla człowieka bez wykształcenia to dobry zarobek.Przeciez w Anglii pracujemy nawet po 2 funty na godz.

Ja jeste Czechem a mam podobny zarobek jak ci ve szkodzie a nienarzekam,ale takie juz to jest narzekanie i narzekanie

Ekonomia prosze panstwa! Wszedzie tam gdzie dajemy sie zagranica wykorzystywac pracodawcy to dochodzi do takich sytuacji ,bo ekonomia i zysk niekontrolowane prawnie potrafią zabić czlowieka i ma to miejsce nie tylko w Czechach !!

Szkoda nie jest firmą czeską, czeska jest tylko nazwa.
Pretensje do Volkswagena

Volkswagen oszczędza w Czechach na płacach, więc podpisuje umowy z firmami pracy tymczasowej za niskie
stawki,a taka firma by wyjść na swoje wyzyskuje pracowników.
Tak się to kręci

Ryba tu też błysnąłeś! gratuluję! taki madry!

No já nevěřím svým očím!!! Koukám, že jste si našli oblibu ve stěžování si podobně jako cikáni. Do prdele, žijete v česku, tak se podle toho chovejte! Nikdo vám nedává ani víc ani míň, pokliže se vám to nezdá či nelíbí, tak jeďte jinam. Stejně je to i s polskými nápisy/tabulkami i názvem řeky Olše. Co bude další? Budete ctít polštinu jako úřední jazyk??? A pak budem muset chdit povinně do kostela??? TO URČITĚ!!!

RP ty głównie zejdź z tego blogu. Te twoje wygłupy nie nadaja sie nawet "psu na bude" a to juz nie wspominam
jak "ładnie" ordynarnie potrafisz pluć nacjonalizmem !!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama