, środa 7 czerwca 2023
Za Olzą płacą za leczenie
Płatne jest także wydanie recepty. Na zdjęciu apteka przy ul. Frydeckiej w Czeskim Cieszynie. fot. Edyta Rasmus Dodaj do Facebook

Za Olzą płacą za leczenie

INTERIA.PL
Od 1 stycznia, zgodnie z nowymi zasadami funkcjonowania służby zdrowia, Czesi zaczęli płacić za wizyty u lekarza i pobyt w szpitalu.
Reforma, mająca na celu uzdrowienie finansów publicznych, zniosła w Czechach niektóre przywileje socjalne, inne obniżyła, zmieniła także sposób udzielania zwolnień lekarskich i urlopów macierzyńskich. Opłata za wizytę w wysokości 30 koron (równowartość 4 zł) będzie pobierana u lekarza pierwszego kontaktu, pediatry, ginekologa, specjalisty, dentysty, psychologa czy logopedy. Za zgłoszenie się na pogotowie pacjenci płacą 90 koron (ok. 12 zł), za dzień pobytu w szpitalu - 60 koron (nieco ponad 8 zł). Płatne jest także wydanie recepty, które kosztuje 30 koron (4 zł). Na jednej recepcie mogą się znaleźć maksymalnie dwa leki.

Chorzy nie będą już otrzymywali żadnego wynagrodzenia za pierwsze trzy dni zwolnienia lekarskiego. Pacjenci objęci są limitem wynoszącym 5000 koron rocznie. Wlicza się do tego opłaty za wizyty lekarskie i wydanie recept oraz ewentualną dopłatę do droższego wariantu leku. Po przekroczeniu limitu różnicę zwróci pacjentom ubezpieczalnia.

Z opłat zwolnieni są ludzie ubodzy, dzieci z domów dziecka i osoby, którym przymusowo nakazano leczenie.
Komentarze: (20)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zdrowie prawem, nie towarem!!!
Takim pociągnięciem Topolanek zapewni ODS przegraną w następnych wyborach, a sobie odejście w polityczny niebyt. Inna rzecz, że patrząc na to z zewnątrz po zapoznaniu się z sytuacją finansową czeskiej służby zdrowia każdy zda sobie sprawę, że podjęcie jakiegoś radykalnego kroku było konieczne, a wprowadzone stawki opłat są niewysokie i raczej przystępne na przeciętną kieszeń, dobrą rzeczą jest również wyznaczenie grup społecznych zwolnionych z opłat. Jestem pewien, że jak Donaldu Tusku wprowadzi opłaty za leczenie to będą to kwoty znacznie wyższe, a zwolnienia przysługiwać będą mało komu, ale cóż, już przywykliśmy do tego, że na całym świecie są partie liberalne, a nawet prawicowe, mające w sobie więcej lewicowości niż u nas ktokolwiek z ugrupowań parlamentarnych, nawet LiD

No i pięknie a u nas nic się nie da naprawić bo ludkowie chodzą jak chcą i ile chcą a czesi teraz zobaczą że to nie jest za darmo tylko kosztuje całkiem sporo jak się chodzi jak do kościoła. ale lepiej jest w Austrii bo tam za wszystko trzeba zapłacić a potem kasa chorych zwraca po miesiącu i oni sobie szanują medyków bo widzą ile to kosztuje a jak jest za darmoche to łażą czy trzeba czy nie

Mysle,ze to dobre posuniecie,na Slowacji placa juz od roku i widza,ze to nie tylko poprawilo fifnanse publiczne,ale takze zlikwidowalo lub drastycznie zmniejszylo wizyty u lekarza lub w szpitalu z byle powodu,nie pojawienie sie na umowionej z gory wizycie (oplaty rowniez za to). Starsze panie,robiace sobie z wizyty u lekarzy zajecie rozrywkowe (bo sie tyle znajomych spotka i z pania doktor mozna poopowiadac co nas boli) tez sie 2 razy zastanowia,niz pojda do lekarza,bo ja w krzyzu lamie itd.
Mysle,ze szczegolnie w Czechach-panstwie ciagle socjalistycznym,jesli chodzi o pomoc socjalna i zwazywszy na ilosc uchodzcow (Romowie i Wietnamczycy) korzystajacych z wszystkiego za friko, taka reforma bedzie po miesiacach brana za zwyciestwo ODS, a nie porazke, Czesi po prostu musza zapomniec o socjalizmie i przywyknac do mysli,ze za wszystko sie placi, a urlop macierzynski trwajacy 3-4 lata na pewno nie pomoze kobietom w rownouprawnieniu przy szukaniu nowej pracy...

Gdyby u nas uchwalono podobne rozwiązanie to wizyta po 20 zł. Zwolnieni: poslowie i pracownicy administracji od kierownika wzwyż jak mniemam.
PS. Nasi poslowie od nowego roku zafudowali sobie glodową podwyżkę po 3000 zł na ryło. To się nazywa: PO tzn PAŃSTWO OSZCZĘDNE.

Frustrat. Jakby PiS bylo dalej przy wladzy to myslisz,ze daliby sobie mniej???

Biedactwo ty jeszcze tkwisz w kampani wyborczej? Obudź się!!!

Obawiam się tylko jednego,że jak raz u nas wprowadzą dodatkowe opłaty to będą one rosły co roku w tempie astronomicznym i ludzi o niższych dochodach nie będzie w ogóle stać na wizytę u lekarza.

Nie wiadomo, czy Czesi się pogodzą z tym. To się okaże. Podobne reformy na
Słowacji się skończyły porażką tych, co je wprowadzili w następnych wyborach. W
przypadku Czech jest większy niż w Polsce deficyt budżetowy. Jeśli Czesi
przestaną korzystać ze służby zdrowia tak jak teraz,to spadną dochody
lekarzy,aptekarzy,itd.,czyli podatki
od służby zdrowia też spadną.W końcu bilans może nie być wcale taki korzystny

powinni to już dawno u nas wprowadzić.
niech też wiśloczyna nie tropi się tak o spadek dochodów przemysłu - branży zdrowia

Ja absolutnie nie tkwie w zadnej kampanii, to Rumcajs o PO pisze..
A z wprowadzaniem takich reform,po ktorych sie traci wladze-no coz..ludzie przyzwyczajeni sa silnie do socjalizmu i wszystko by chcieli za darmo,wiec takich reform i ich skutkow za 5 lat nie rozumieja,bo ich myslenie jest zbyt ograniczone lub brakuje im wyobrazni i porownania z innym krajami. Ludzie by chcieli zyc w kapitalizmie,ale nie bardzo rozumieja, co to oznacza.

Ludziom, oczywiście innym ludziom nie tobie, "brakuje wyobrażni i nie rozumieją". Gratuluję samozadowolenia iskkromności. Bez pozdrowień.

Dlaczego powinni to u nas wprowadzić ? Hę ? Czy ludzie nie płacą horrendalnej składki zdrowotnej ?
Najpierw niech NFZ zrobi u siebie porządek. Zamiast głupich opłat ( np.dlaczego ktoś ma być karany za to, że mu dzieci chorują ? ), niech wprowadzone będzie dodatkowe ubezpieczenie za leczenie specjalistyczne.
Ale podstawowa opieka zdrowotna jest już zapłacona przez składkę zdrowotną i to są MOJE pieniądze

Ano dlatego powinno być u nas tak samo ,bo ludzie nie szanują tego co jest darmowe-do nich nie dociera ,że to może dużo kosztować i nie mają pojęcia ,że ktoś ten rachunek musi zapłacić-a pozatym myślą ,że to płatność tylko za wizytę u lekarza a co z dopłatą za leki- ogromną zresztą a ludzie biorą leki tonami w aptece a potem je wyrzucają ,do lekarza też chodzą po kilka razy w miesiącu bez potrzeby i się złoszczą że jest kolejka ,ale w tej kolejce stoją tacy jak oni,sami nie wiedzą po co tam stoją . A w domu jest tak ,że każdy oszczędza bo to jego a darmocha jest niczyja i nie ma takiej potrzeby. gdyby im dawać tylko w celach informacyjnych rachunki z przychodni,apteki czy szpitala za rzeczywistą wartość usług to by zawału dostali a tak to nie mają pojęcia ile to kosztuje i myślą ,że te 200 złotych to taka fura pieniędzy ,że na wszystko wystarczy. Waustrii jest tak ,że każdy jest ubezpieczony a za usługi medyczne płaci a potem mu to zwracają i widzi w realu ile to jest pieniędzy , a to wyrabia samodyscyplinę i szacunek do medyków .... ktoś się z tym nie zgodzi!

Adlaczego to ja mam płacić za to ,że tobie dzieci chorują ?! to twoje dzieci i ty powinieneś na nie zarobić i opłacić im ubezpieczenie! aby nie chorowały powinieneś je szczepić za własne pieniądze ,dbać o odżywianie ,o rekreację, o dobre ubieranie się -stosowne do pory roku itp..itd . Socjalizm obalony 20 lat temu a wy ciągle nie przyjmujecie tego do wiadomości-nie wiem dlaczego ??

dla mnie taka opłata w poz wystarczy 5-pięć złotych polskich jako opłata dyscyplinująca pacjentów,za bezzasadne wezwanie karetki 300-tzn. wzywają karetkę, bo po co on ma iść do przychodni i tam czekać -jak pogotowie przyjedzie i też mu ekg zrobi!!. za pobyt w szpitalu 10 zł. za dzień za część hotelową pod warunkiem ,że jedzenie będzie lepsze i do wyboru. Co żle będzie,przecież nikt nie zbankrutuje za 5zł. ani też leżąc w szpitalu i płacąc 10 dziennie a jedzenie będzie lepsze i estetyczniej podane -proszę zastanówcie się czy to jest złe rozwiązanie??!

Sorki, ale największa komuna to lekarze na państwowych etatach, ja PŁACĘ skladkę zdrowotną i ma to starczyć na wizyty u lekarza, i koniec. A nie mam zamiaru z dodatkowych opłat fundować lekarzom samochodów terenowych. Nie podoba się wam lekarzom, to za granicę. Póki szpitale są publiczne, musicie się pogodzić z polskimi pensjami.
Tak żeby zarabiać jak w Austrii, a wydawać jak w Polsce to nie będzie

Socjalizm gorszy niż u górników mają lekarze na publicznych posadach. Ten socjalizm według zasady "mi się należy pensja jak w Niemczech przy duużo niższych cenach" i szastanie forsą dla doktorów doprowadził czeską służbę zdrowia do bankructwa, i wymyślono opłaty. Rozumiem dodatkowe ubezpieczenia dla świadczeń poza gwarantowany koszyk, ale powtarzam:
płacę ciężką forsę w formie składki zdrowotnej i za te pieniądze mam święte prawo do wizyt u lekarza lub wypisania recepty bez dodatkowych opłat.
To nie jest darmocha. Lekarze w publicznych szpitalach żyją z podatków

ależ oczywiście ,że masz wiśloku święte prawo za swoją składkę chodzić do lekarza,ale tu chodzi o to żebyś to robił z głową tzn. nie robił tego dwa razy w tygodniu żeby ze mną pogadać a za drzwiami kolejka aż na zewnątrz. to raz a dwa to fakt ,że w Austrii nie jest już wcale drożej niż u nas! po trzecie ta składka to jest nic ,bo przecież pensje są socjalistyczne ale sprzęt do leczenia już nie i taka sobie operacja to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych-kiedy zdołasz uzbierać taką kwotę na swoim ubezpieczeniu zdrowotnym płacąc po 200zł. i chodząc dwa razy w miesiącu do mnie i do apteki gdzie dopłaca się do twoich leków??!! a na koniec my już nie chcemy żyć w państwowych szpitalach za twoje podatki i dlatego zwalniamy się z tej pracy ,ponieważ warunki tej pracy są poniżające!! dam ci przykład-pan ,który kładł mi kafelki zażyczył sobie 40zł za metr ,kładł dziennie 10-15 m. więcej mu się nie chciało a fachu swojego uczył się rok -to i tak długo i jaka odpowiedzialność ?!nie uważasz że coś tu nie pasuje??

wiśloku,opłaty w czechach nie wprowadzono dlatego ,że doktory przekręciły kasę ale są to jak to ujął czeski min. zdrowia opłaty dyscyplinujące obywateli czech do oszczędzania publicznego grosza tam średnio wyliczyli ,że statystyczny czech chodził do lekarza 13 razy w roku a pomyśl jaka to skala gdy młodzież wogóle nie chodzi lub raz na dwa lata!!

y6n66lo-fxf5krw-tw6q8826-0 http://roulette-mo.lookera.net#1
car insurance quotes
[url=http://gambling-mo.lookera.net#3]gambling[/url]
[url]http://online-casino-gambling-mo.lookera.net#4[/url]
[http://urlser.com/?IQpnn#5 car insurance quotes]
"online gambling":http://online-gambling-mo.lookera.net#6
[LINK http://urlser.com/?nm4rK#7]cheap auto insurance[/LINK]
[img]http://victor.freewebhostingpro.com/1.php[/img]

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama