, niedziela 19 maja 2024
Spotkaj prawdziwego Mikołaja
Tak powinien wyglądać prawdziwy św. Mikołaj. Stylizacja: Irena Adamczyk, model: Seweryn Słowiok. fot. Wojciech Trzcionka 



Dodaj do Facebook

Spotkaj prawdziwego Mikołaja

TWO
Muzeum Śląska Cieszyńskiego walczy z fałszywymi Mikołajami. Dzisiaj o godz. 16.00 zaprasza na spotkanie z prawdziwym świętym.
— Pokazujemy prawdziwego św. Mikołaja, bo nie możemy patrzeć na tych wszystkich przebierańców krążących po ulicach — mówi Marian Dembiniok, dyrektor Muzeum Śląska Cieszyńskiego, które od kilku lat w grudniu prezentuje prawdziwego św. Mikołaja.

Mikołaj urodził się prawdopodobnie w mieście Patara w Licji (Mała Azja) ok. 270 roku. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, jednak - jak pokazał - charakterem dalekim od samolubnych jedynaków. Od młodości wyróżniał się pobożnością i wielką wrażliwością na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców dzielił się swym wielkim majątkiem z potrzebującymi. Tej cechy Mikołaj nie pozbył się, gdy wybrano go na biskupa Miry: nadal troszczył się o materialne potrzeby wiernych, wstawiał za poszkodowanymi u władz świeckich. Podanie głosi, że Mikołaj wskrzesił trzech ludzi, zamordowanych w złości przez hotelarza za to, że nie mogli mu wypłacić należności. W czasie prześladowania chrześcijan za Dioklecjana biskup Mikołaj został uwięziony. Uwolnił go dopiero edykt mediolański w 313 roku. Uczestniczył potem również w pierwszym soborze powszechnym w Nicei w 325 roku. Biskup Mikołaj zmarł 6 grudnia między 345 a 352 rokiem, a jego ciało ze czcią pochowano w Mirze, gdzie do dziś dnia znajdują się ślady bazyliki pierwotnej, zbudowanej na grobie Świętego.

Mikołaj należy do najpopularniejszych świętych zarówno w kościele prawosławnym jak i kościele katolickim. Z legendy o obdarowaniu trzech córek i o szczodrobliwości świętego zrodziła się tradycja św. Mikołaja odwiedzającego dzieci drobnymi prezentami w postaci słodyczy, owoców i orzechów. W większości krajów Europy Środkowej Mikołaj odwiedzał dzieci wieczorem w przeddzień swego święta, 5 grudnia. Mikołajowi często towarzyszyły anioły i diabły, jako przedstawiciele dobra i zła.

Wraz z przenikaniem do nas kultury z innych części świata, tradycyjny św. Mikołaj-biskup zastąpiony został postacią w czerwonym kubraczku i śmiesznej czapce z pomponem, która pojawia się w sklepach już na początku listopada stając się ikoną konsumpcji. Jego obecny wizerunek został opracowany w 1930 roku na zlecenie koncernu Coca-Cola przez amerykańskiego artystę, Freda Mizena.

Prawie w każdym kraju Mikołaj ma swoja własne imię lub jego odpowiednik: Santa Claus (amerykańskie), Santa San (japońskie), Father Christmas lub Saint Nicolaus (angielskie), Died Moroz (rosyjskie), Weinachtsmann (niemieckie), Noel Baba (tureckie), Pere Noel (francuskie), Svatý Mikuláš (czeski i słowackie), Babbo Natale (hiszpańskie), Nisse (szwedzkie). W Syrii św. Mikołaj pojawia się dopiero 1 stycznia pod postacią wielbłąda.

***

Tak powinien wyglądać św. Mikołaj:
* Mitra - uroczyste nakrycie głowy
* Alba - biała szata lniana zakładana pod ornat
* Ornat - ozdobna liturgiczna szata wierzchnia zakładana do mszy
* Stuła - szarfa zakładana na szyję pod ornat (na zdjęciu niewidoczna)
* Pastorał - długa zdobiona laska o ślimakowato zawiniętym zakończeniu
* Siwa broda
* Wór z prezentami
Komentarze: (5)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Prawdziwy? Ta sama legenda tylko trochę starsza.

Jedyny, prawdziwy św. Mikołaj spotkał się wczoraj z dziećmi w Domu Kultury w Skoczowie. Cała reszta to falsyfikaty i eksponaty. (niektóre są w muzeum).

Na litość boską...
STUŁA przez "U" otwarte :)
Pozdrawiam

A niby przez jakie "U"?? Litości to chyba ty potrzebujesz!

Ten ze Skoczowa to był przebieraniec, bo brodę miał sztuczną...

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama