, czwartek 20 czerwca 2024
Wiara w św. Mikołaja czyni cuda
Ksiądz Jerzy Horzela pokazuje relikwię św. Mikołaja przywiezioną z włoskiego Bari w 1964 roku przez kardynała Bolesława Kominka. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Wiara w św. Mikołaja czyni cuda

WOJCIECH TRZCIONKA
Wiara w św. Mikołaja czyni cuda

Żeby wydarzył się cud trzeba potrzeć chusteczką plecy figury św. Mikołaja, a potem przyłożyć szmatkę w chore miejsce. fot. Wojciech Trzcionka


Wiara w św. Mikołaja czyni cuda

W grudniu przez parafię przetoczy się ponad 5000 pielgrzymów z całej Polski. fot. Wojciech Trzcionka

— Św. Mikołaj z Pierśćca to nie automat, że 2 zł się wrzuci i jest cud. Raz działa, raz nie — przekonuje proboszcz ks. Jerzy Horzela. Ale cuda się zdarzają.
Ksiądz Jerzy Horzela zawsze ma urwanie głowy w Dniu św. Mikołaja. Nie żeby sam chodził w przebraniu i roznosił prezenty. W tych dniach do jego parafii w Pierśćcu koło Skoczowa przybywają setki pielgrzymów modlić się do św. Mikołaja, który jest patronem parafii. — Pokazujemy ludziom prawdziwego Mikołaja, a nie jakiegoś klauna z Laponii, który został stworzony dla pieniędzy i błazenady — przekonuje proboszcz.

Świątynia w Pierśćcu jest jedną z kilku w Polsce, w których znajdują się relikwie biskupa z Miry. Przywiózł je z włoskiego Bari w 1964 roku kardynał Bolesław Kominek. Pielgrzymi zjeżdżają do Pierśćca jednak nie tylko, żeby ucałować relikwiarz ze szczątkami świętego — malutki fragment kości. Na ołtarzu stoi figura św. Mikołaja, która ma niezwykłą moc uzdrawiania. I to ona głównie przyciąga.
Figurę przed czterema wiekami, jak mówi legenda spisana przez Zofię Kossak, wyrzeźbił Mikoła, prosty pasterz. Kiedy skończył, zostawił ją na środku stajni i poszedł spać. Obudziły go krzyki alarmujące o pożarze stajni. Zbiegli się mieszkańcy całej wioski, by gasić ogień. Nie był to jednak pożar. To blask bił od Mikołowej rzeźby.

Choć figura już nie świeci, wierni nadal wierzą w jej nadprzyrodzoną moc. To dlatego po dziś dzień przynoszą do kościoła chusteczki oraz fragmenty ubrań i pocierają nimi otoczoną kultem figurkę. Mówią, że potem należy przyłożyć chusteczkę w chore miejsce i czekać na cudowne uzdrowienie. Wielu przekonuje, że pomaga. Sam proboszcz przyznaje, że zna osoby, które przyjechały do jego kościoła poważnie chore, a po jakimś czasie zdrowe wracały dziękować za cudowne uzdrowienie. - Trzeba jednak bardzo mocno wierzyć. Bo to nie figura uzdrawia, to wiara czyni cuda — mówi.

Każda wizyta pielgrzymów zaczyna się od nauki pieśni o św. Mikołaju. "Wspomożycielu ubogich, Obrońco dziewic, Opiekunie żeglujących, Wskrzesicielu umarłych, Ucieczko chorych, Walczący ze zbrodniami, Zdrowie niemocnych, Podporo więźniów, Szczodry jałmużniku, Opiekunie sierot, Opiekunie rodzin" - śpiewają wierni w litanii do św. Mikołaja. Potem jest msza, po której każdy może pocałować relikwie. Wreszcie pielgrzymi przechodzą za ołtarzem, by potrzeć przyniesione rzeczy o drewnianą postać biskupa. Plecy figury są już od tego gładko wypolerowane.

Cuda zdarzają się później. Jak choćby uzdrowienie chłopca chorego na raka żołądka. Leżał już prawie na katafalku, ale ktoś podarował mu chusteczkę z Pierśćca i mały stanął na nogi. Lekarze byli w szoku. Dzisiaj dorosły już mężczyzna ciągle pryjeżdża do sanktuarium dziękować Mikołajowi za życie.

Takich historii jest więcej. — Gdy miałam roczek, mama przywiozła mnie do tego sanktuarium. Byłam ciężko chora, konałam, ale w Pierśćcu cudownie odzyskałam siły. Od tamtego czasu co roku 6 grudnia przyjeżdżam dziękować św. Mikołajowi, że żyję — mówi ze łzami w oczach pani Maria z Rudy Śląskiej.

Ksiądz Horzela pokazuje listy dziękczynne, które napisali odratowani pielgrzymi. Ostatni jaki dostał jest niezwykły. To cała historia choroby Krystiana z pełną lekarską dokumentacją oraz list od rodziców. Chłopak miał białaczkę i uczulenie na leki. Miesiącami leżał w Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi, przechodził kolejne terapie i chemie. Gdy rodzice usłyszeli o sanktuarium w Pierśćcu postanowili spróbować. Przyjechali, potarli chusteczką św. Mikołaja, a potem przyłożyli ją do ciała chorego Krystiana. Nie żeby od razu wstał, ale poczuł się dużo lepiej, objawy stopniowo zaczęły ustępować. — Chłopak już z powrotem chodzi — cieszy się proboszcz ściskając w ręku całą dokumentację choroby Krystiana.

Ale ludzie przyjeżdżają do Pierśćca nie tylko dla cudów. — Chcę pokazać dzieciom, że prawdziwy św. Mikołaj to nie krasnal z dużym nosem i w śmiesznej czapce, który chodzi po ulicy i rozdaje cukierki. Prawdziwy św. Mikołaj to dostojny biskup Miry. Nie rozdaje prezentów, ale naprawdę czyni cuda  - mówi jeden z pielgrzymów.

Inni żartują: - Jedź to Pierśćca, może dobrego męża wymodlisz.

Proboszcz też czasem prosi o wstawiennictwo św. Mikołaja u Boga. — Niekiedy pomaga — przekonuje ks. Horzela.
Komentarze: (47)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zadnych problemów.Powoli.

Jak dobrze katolikiem- ma się pewność zbawienia

Jak dobrze katolikiem- ma się pewność zbawienia

Współczuję ludziom, których spotkała krzywda i muszą chwytać się każdego sposobu, żeby uleczyć swoich bliskich. Błagam, tym razem nie drwijmy w komentarzach. Uszanujmy wolę tych ludzi.

Inga też jeszcze nie komentowała.Czekamy droga Ingo!

bardzo fajny tekst

Tak,tak żadnych drwin nie będzie.Chciałby tylko
aby sie stał cud TOTALNY i żeby naród polski po
prostu zmądrzał!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mam pytanie czy koscioł jest zawsze otwarty?zeby mozna sie pomodlic w zwykly szary dzien? Niepodobaja mi sie te zamkniete koscioly dawniej tak nie bylo. Jezeli jest obawa przed zlodziejami to mozna pelnic dyzury przeciez jest duzo wiernych ktorzy moga zadbac o to.

Nie wiem co robić?Chciałem iść na medycynę
po maturze ale po tym artykule mam wątpliwości.

z takim "rozumem " licealisto nie masz co startować na medycynę

Wiem licealistko co zrobimy.Chodźmy razem na
KUL.Podciągnęł się przy Tobie.

drogi Janie,zapewnie miałeś gorszy dzisiaj dzień, a na dodatek jesteś głodny...powiedz gdzie dostarczyć pare kromek

do licealisty" A bove maiori discit arare minor".

licealisto...czas biegnie...co tam z twoim ilorazem...musze wyjechać więc żegnam

"per vaginum in cordes femine"

Watykan opublikował miesiąc temu,że św.ojciec
Pio był oszustem no i co teraz naiwniacy?

Katolicy korzystają ze wstawiennictwa świętych-mają jako jedyni w swoim Kościele pełnię środków do zbawienia!

Katolicy korzystają ze wstawiennictwa świętych-mają jako jedyni w swoim Kościele pełnię środków do zbawienia!

Panie ap ,uważasz się za mędrca narodu.Ho!Ho! Nauczycielu mądrości narodu, tasz to forum cieszyniaków.

No właśnie,cieszyniaków!

Przecież napisałeś cyt....naród polski...

Jak już to pomaga wyleczyć się z choroby
WYŁĄCZNIE Bóg, nie Mikołaj, a tym bardziej jego relikwie.

Ale to relikwie Sw. Mikolaja.Rozumiesz Francek. W tradycji Kościoła Katolickiego ,Pan Bóg dziala za ich pośrednictwem.

Pośrednictwem Świętych, będacych bliżej Stwórcy.

Cześć pieśni!

licealisto-nie tak do kobiet-"contumeliam si dicis,audies"

Jak czytam powyższy artykuł to mi skóra cierpnie. Obudź się ciemnogrodzie! Wystarczy że zaczniesz czytać Biblię. Pan Jezus powiedział: "Nikt nie przychodzi do Ojca mego jak tylko przez mnie..."

Święci już tam są. Dlatego pośrednictwo przez nich

Drodzy internauci !
Nie mogę zrozumieć jak kawałek kości, będący nawet relikwią może działać cuda?? Przecież to Wszechmocny Bóg, stwórca wszechrzeczy ma moc nad wszystkim i to ON je czyni. I proszę mi pokazać fragment w Piśmie Świętym wskazujący na to, że to święci czynią cuda! Nawet gdy Św. Piotr Apostoł uzdrawiał to mówił, że nie czyni to swoją mocą, lecz mocą Jezusa Chrystusa. Moim zdaniem "pośrednictwo" świętych, relikwie, odpusty, itp. mają podtekst finansowy, wynikający z tradycji nie z Boga!!! Jeżeli kapłani nie będą wiernych przyprowadzać bezpośrednio do Boga, przez Jezusa Chrystusa który jest "drogą, prawdą i życiem" to winni czuć się sługami nieużytecznymi, bo święci nie zapewniają pełni środków do zbawienia!!

Wczoraj został usuniety moj tekst na temat św.
ojca Pio.Brawo ,już wiemy kto Cię finansuje
redaktorku.

Redakcja nie usuwala żadnych tekstów pod tym artykułem.

To co się stało z moim wpisem z dnia 05.12.2007
o godz.20:30:29.To może nastęony cud,znikające
teksty!!.Przypominam więc,że jednym z 21 postulatów Sierpnia 1981 Roku było całkowite
zniesienie CENZURY. Wtedy "komuna"cenzurowała
wszystkie teksty a teraz mamy AUTOCENZURĘ.
Brawo!!!!!

Moze zapomniales kliknac dodaj... Hehehehehe... To napisz jeszcze raz...

To ,ja sobie napisałem cześć pieśni o 20 30 29 w dniu 5.12. 2007. co robię powtórnie i nic ci do tego kolego Cześć Pieśni. Nie było cenzury. Tak mi wolno!

Watykan przed miesiącem opublikował artykuł o
św.ojcu Pio.Artykuł ten wywołał wielki skandal.
Św. ojciec Pio okazał się wielkim OSZUSTEM !!
Polskie "WOLNE" media nabrały wody w usta!!Okazało się,że wszystkie te jego CUDA to totalne bzdury !!

Myśl trochę Inczuczuna ,skoro zapomniałem kliknąć dodaj,to z jakiej paki wyskoczył pod tą dokładnie datą ,godziną i sekundą TYLKO mój nick.

Cześc jego pieśni

Telepatia. odbieram ciebie nim klikniesz

Twój post o który się awanturujesz z redakcją już wcześniej czytałem gdzieś, więc chyba zapomniałeś w której "gazecie" to napisałeś. Więcej czosnku na pamięć. Pozdro!!!

Zdumiewająca aktywność ministrantów !

Do "święci pośrednicy":
Masz rację, że to Bóg czyni cuda i uświęca. Dlatego jednak, że jest inkarnowanym Bogiem (wcielonym; przyjął ludzką naturę) wie, że człowiek musi się posługiwać znakiem, symbolem i może stosować skróty myślowe. Natura ludzka potrzebuję święta, obrzędu, tadycji... Człowiek musi posmakować, dotknąć, zanurzyć rękę w wodzie... Abstrackja nie wystarcza. Najważniejsze by nie pozostawać na etapie znaku tylko iść w głąb. W drugą stronę też to obowiązuje!

mieszkam niedaleko piersca, warto odwiedzic ten kosciol

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama