, niedziela 19 maja 2024
Piosenka o donosicielu z Cieszyna
Jaromir Nohavica urodził się w Ostrawie, ale przez lata mieszkał i pracował w Czeskim Cieszynie. fot. Wojciech Trzcionka Dodaj do Facebook

Piosenka o donosicielu z Cieszyna

WOJCIECH TRZCIONKA
Piosenka o donosicielu z Cieszyna

Jarosław Hutka wywołał w Czechach burzę swoją najnowszą piosenką. fot. Ballada.pl

W Czechach burzę wywołała najnowsza piosenka Jarosława Hutki o „donosicielu z Cieszyna\" - bardzie Jaromirze Nohavicy, który przyznał się do współpracy z komunistycznym urzędem bezpieczeństwa.
"Donosiciel z Cieszyna, koncert mu się rozpoczyna, swym natrętnym głosem będzie nam śpiewał" — nuci w swojej najnowszej piosence czeski bard Jarosław Hutka. Mówiąc o donosicielu z Cieszyna ma na myśli kolegę Jaromira Nohavicę — śpiewaka, który pod koniec lat 80. współpracował z bezpieką. "Jaki ten donosiciel jest piękny, jaki wielki artysta, wyraz twarzy ma wyraźnie jasny, dziś śpiewa nam tchórz” — powtarza Hutka w refrenie piosenki, którą napisał w lipcu we Francji i której nagranie już krąży w internecie. Pisze o tym gazeta „Mlada Fronta Dnes" wspominając, że już dawno Hutka nie napisał żadnej piosenki, o której byłoby tak głośno. — Była to spontaniczna reakcja na to, w jaki sposób Jaromír Nohavica reagował na informacje o tym, że współpracował z UB — tlłumaczy gazecie Jaroslaw Hutka. Piosenkę napisał dopiero teraz, bo nadal nie może się pogodzić z faktem, że jego kolega donosił na przyjaciół. Nie może też zrozumieć, dlaczego Nohavica nadal jest tak bardzo popularny w Czechach (na jego koncerty trudno zdobyć bilet; podobnie jest gdy występuje w Polsce).

Hutkę i Nohavicę kiedyś większość ludzi uważała za antyreżimowych bardów. Każdy z nich jednak z komunizmem rozliczył się na swój sposób. Urodzonemu w Ołomuńcu Hutce UB uprzykrzał życie. Na przełomie lat 70. i 80. ubecy szykanowali go i namawiali, aby wyjechał z Czechosłowacji. W końcu im się to udało - Hutka wyemigrował. Nohovica (urodził się w Ostrawie, w latach 1978-99 mieszkał i pracował w Czeskim Cieszynie) wybrał inną drogę - podjął współpracę z UB, co zresztą sam po latach wyjawił. Dzięki temu mógł pod koniec lat 80. śpiewać dla emigrantów w Wiedniu. Musiał jednak dla tajnej policji przywieźć informacje o tym, jak im się wiedzie na obczyźnie.

Hutka do dziś nie może pogodzić się z tym, że jego kolega bard donosił. Jakie są stosunki między wami? — pyta „Mlada Fronta Dnes" Hutkę. — Od 1991 roku ich nie ma. Wtedy się dowiedziałem, że współpracował z komunistyczną tajną policją. Uważam, że nie można być zarówno bardem i konfidentem.

Nohvica od 1986 roku był współpracownikiem czechosłowackiej służby bezpieczeństwa (Státní bezpečnost) o kryptonimie Mirek. Współpracę podjął po tym, jak bezpieka chciała go posadzić w więzieniu za to, że śpiewał niepoprawne politycznie piosenki. Mirek przekazywał informacje m.in. na temat swoich spotkań z innym czeskim pieśniarzem Karelem Krylem, jednak twierdzi, że nie powiedział nic, co mogłoby komukolwiek zaszkodzić. Nohavica sam poinformował o tej współpracy i przeprosił: — Byłem z jedną dziwką, ale siedziałem z nią tylko w kawiarni, do pokoju nie poszliśmy.

Hutka jednak nie może pogodzić się z tym, co zrobił Nohavica i nie uznaje jego przeprosin: — To co powiedział znaczy mniej więcej tyle: "Nie powiedziałem ubekom nic ważnego". Jednak to, co powiedział w tym donosie z Wiednia, jest dokładnie tym, co tajna policja chciała wiedzieć - jakie ludzie mają majątki, problemy, jaki mają charakter. A on im to powiedział. My na emigracji nie zajmowaliśmy się partyzantką, granatami, karabinami maszynowymi.

***

Tekst piosenki w oryginale:

Udavač z Těšína, koncert mu začíná
vtíravým hlasem svým bude nám zpívat
v sále se zhasíná, dám si sklenku vína
s publikem budu se na něj též dívat

Refrén:
Jak je ten udavač krásný
jak velký je umělec
výraz má zřetelně jasný
dnes nám zpívá zbabělec

Zasněné obrazy, láska z nich vychází
básnické obraty, půvabné rýmy
Dívky jsou raněné, ženy jsou zmámené
a muži ztrácejí pod sebou zem

Kritik si notuje, na písních hoduje
sál zpívá chytlavý, radostný refrén
Poslouchám pozorně, už je mi odporně
odněkud slyším zpěv homérských Sirén

Na cestě do Vídně zachoval se bídně
písničkáře Kryla jidášsky objal
Klíče mu věnoval, pak ho fízlům udal
zatlouká zatlouká a tím mě dojal

Tam za bolševiků zpíval všem morálku
hrdina před všemi prvního řádu
Kritikou oceněn, anděly odměněn
bohatě co blíží se ke svému pádu
Komentarze: (31)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Niechże pan Trzcionka zdecyduje się czy w Czechosłowacji było UB, SB, czy StB

ten pan niech sobie kupi nożyczki i podetnie
wąsa bo wygląda jak tatar.

Nawet gust estetyczny masz jak z epoki Gierka. Co mają wąsy do niewatpliwego talentu Nohavicy? On nie śpiewa wąsami.

właśnie za Gierka była taka moda na tatara.
coś Ci się chyba pokiełbasiło!

Jakiś Ty płaski i wszystko dosłownie odbierasz, bez żadnego kontekstu aluzyjnego. Cóż, zakuty cieszyński łeb, jak to juz nieraz to udowodniłeś, przy okazji róznych swoich wywodów.

a podobno o gustach się nie dyskutuje.
ty to jesteś za to światowiec.ciekawe jakim językiem władasz oprócz stela a może znasz
dwa języki,od swoich butów jak Cię na nie stać
erudyto!!

Chyba sie panowie rozmineliscie w temacie. Szkoda, ze z powodu tej piosenki ucierpi reputacja obu Cieszynow, bo teraz bedzie sie ich uwazalo za donosicieli.

A kogo to może jeszcze dzisiaj obchodzić oprócz
"kaczorów" i ich pretorian?

Jaromir kapuś bolszewicki, hańba tobie do śmierci

Jaromir kapuś bolszewicki, hańba tobie do śmierci

Jesli już, to cytuj oryginał łaciński: de gustibus non est disputandum. Co za prymityw. Nadal nic nie rozumie. Over.

Wielu to obchodzi, bo to historia, chociaz smutna, bo uwielbiam piosenki Nohavicy. Ale POstępowi, użyteczni głupcy, tacy jak Ty, woleliby spalić akta i stracić pamięć.

I bez tej piosenki za takich się niestety uważało Cieszyniaków. Oszczedzę Ci faktów i wiedzy w tym temacie...

A gdzie jest napisane,że trzeba cytować w oryginale.Albert Einstein jak już zamieszkiwał w latach 30-tych w Nowym Jorku - o pardon in New
York dostał list zaadresowany w ten sposób:
ALBERT EINSTEIN,NEW YORK i odbierając go z rąk
listonosza powiedział "jak dobrze działa tu poczta".
Prymitywów poszukaj sobie w rodzinie,z pewnością
znajdziesz ich tam wielu.

Sam się odsłaniasz codziennie swoim chamstwem i głupotą. Jakie poglądy taki poziom CHAMIE

"miałeś chamie ....i.t.d. ostał Ci się jeno sznur"
więc powieś się na nim bohaterze.

.. żadnej dystynkcji w rozumowaniu, kilka pojęć jak cepy".... Żałosne "wnuczę Aurory".

Rymy częstochowskie, melodia katarynkowa i większość czeskich internautów uważa, że takie odgrzewane rewelacje po tylu latach to zwykła zawiść nieco już zapomnianego pieśniarza Hutki. Oto jedna z ważniejszych wypowiedzi na jego forum:

Už jste napsal píseň o těch co Vás vyštvali z domova? Napsal jste píseň o té svini, která zlomila tehdejšího alkoholika Nohavicu? Jsem křesťan a tomu kdo lituje jsem schopen odpustit, jako odpouštím sobě. A Nohavica lituje, ba že hodně lituje a kdyby jste to nikde neslyšel a neviděl, tak v Respektu to otevřeně řekl. Ani stínem jsem nezaslechl nějakou lítost jediné stbácké svině. Neodpustil jsem jim, ale oni z toho nemají problém. Nikdo nechodí a nevyzpěvuje o jejich hříchu, nikdo je vlastně nezná a díky komu a čemu se mohu jen domnívat.
Milý Mistře, Vy zpíváte a já pláču. Vy bojujete , já bojuji, ale vítězí Helenka. Mám hrozný pocit, že jsme nakonec prohráli, že se to bolševikovi stejně povedlo. Tak snad příště.
S úctou Váš věrný Petr Pavienský

"Nie może też zrozumieć, dlaczego Nohavica nadal jest tak bardzo popularny w Czechach" - proste, bo ma talent. Gdyby twórczość pana Hutki też się tak dobrze sprzedawała, to na pewno przeszła by mu ochota na grzebanie w martyrologii i szukania winnych swoich osobistych niepowodzeń. Niesmaczne, no ale mamy swoje 5 minut - pierwsze i prawdopodobnie ostatnie.

Ze wszystkich cieszyńskich artystów najczęściej słucham Nohavicy i jeszcze długo tak będzie ...

Ciekawe co ty w życiu osiągnąłeś ,użyję twych
argumentów - chamie,prymitywie i.t.d.?
Siedzisz w jakiejś dziupli w bloku,wykombinowałeś
podłączenie do sieci i świrujesz pawiana.

Nie zgadłes ani o cal. Co Cię tak frustruje, że tyle w Tobie agresji?? Wyłysiałeś? Nie podobasz się kobietom? Jąkasz się? Masz duży brzuch? Problemy z prostatą? Bo ta Twoja żałosna agresją nie bierze się znikąd? Poziom umysłowy i język Twój pominę, pachnie menelstwem i ubeckim towarzystwem. Idz na piwo odpręż się. Świat jest piękny, śnieg pada. Pada śnieg pada i niebo niziutko zwisa, i taka cicha biel , i taka biała cisza.

Zanim ktoś cokolwiek tu nasmaruje niech się dobrze zastanowi. Właśnie tu u Nas w Cieszynie. Gdzie w Radach zasiadają "święci" a "uwłaszczeni inaczej" trąbią na ziomali z aut klasy... powyżej sredniej. O co tu chodzi? No właśnie. o co? Pomyślcie: Kto należał i korzystał, Kto realizował kolejne talony na autka z KDL-u, Kogo majątek nie ucierpiał za grosz w tamtych czasach, Kto włóczył się po Bułgariach, Jugosławiach i innych, Kto pierwszy intonował Międzynarodówkę na zebraniach, Kto sekretarzowi wałówke przynosił, Kto się piął regularnie do góry pomimo iż prominecja jakaś taka marna? Co nie było się? NIe donosiło? Chcecie dalej, rozumiem, ja też nie mam pytań. Prosze tylko pochamowanie wodze wspomnień i fantazji, zejdzcie na ziemię. Popatrzcie na wyraz Twarzy jak, nominalnie poważany przez wszystkich, JPII przepraszał za grzechy Koscioła? No, Kto pierwszy rzuci kamień... Komus podać bo w krzyżach strzyka?

Ty poeta, tylko głowa nie ta!
Przecież ja używam twego języka więc czemu mowa o mojej agresji! Ty na pewno robisz codziennie to za co Pan Bóg gniewał się na Onana jednę reką a drugą piszesz te rzygi.Ubek ta komplement,tam przynajmnej pracowali ludzie na poziomie ,nie takie matoły jak dzisiaj.

To był wiersz Jasiczka głąbie. Ubecy na poziomie? Intelektualiści zbrodniarze? Paznokcie wyrywali czytając Marxa w oryginale? Odsłoniłeś się wreszcie z jakiej kompanii jesteś. Żałosny sfrustrowany relikcie przeszłości. Nieuleczalny i niereformowalny.

... Kto pierwszy intonował Międzynarodówkę na zebraniach, Kto sekretarzowi wałówke przynosił, Kto się piął regularnie do góry pomimo iż prominecja jakaś taka marna? Co nie było się? Nie donosiło?.... To wszystko wiemy, a Cieszyniacy byli wyjątkowo ochoczy w tych działaniach... Problem w tym, że teraz Ci sami uczą nas demokracji, tolerancji i odsłaniają tablice ku czci ofiar komunizmu itd. I tak samo im większy często półgłowek tym bardziej pnie się wyżej. Stare układy pozostały.

A czemu wyrywali paznokcie jak czytali Marksa?
Taka dobra literatura.Gestapo czytało "Mein Kampf"
i też wyrywało paznokcie.O co chodzi?
Auf Wiedersehen !

A miała być TU jakość?

Naprawdę za Olzą nic się przez ostatnie 2 tygodnie nie działo??

Uspokujcie sie!!!!!!!!!!!!
Sami zachowujecie się prymitywnie i chamsko!
Trzeba oddzielic twórczość od zakulisowych zagrywek. Twórczośc Nohavicy i jego starszego kolegi Hutki jest wysokich lotów i nie ma co do tego wątpliwości. A wy chamy możecie śnic o złotym rogu, stąd chyba w was tyle zawiści podli tchórze!!! Widziałem niedawno koncert Jaroslava Hutki. Był rewelacyjny.! Pieśniarz uniósł wszystkich zainteresowanych gdzieś wysoko od problemów. Pozwolilo to się wyciszyć i zastanowić nad tym wszystkim dookoła. Nie odmawiał bym mu talentu. Posłuchajcie go najpierw, a potem twórzcie sądy! Podła z was widzę tłuszcza i bydło, a ścierwo w kwestii bardów nie ma prawa się wypowiadać! Dziękuje!

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama