, czwartek 20 czerwca 2024
Hażlach źle się kojarzy
Ludzie i instytucje nadal błędnie adresują listy na Haźlach, Haźle, Haziel, a nawet Chaźlach. fot. WO Dodaj do Facebook

Hażlach źle się kojarzy

WO
Z powodu błędu warszawskich urzędników wiele lat temu, do Urzędu Gminy w Hażlachu do dzisiaj przychodzą błędnie zaadresowane listy na Haźlach, Haźle, czy Haziel. Mieszkańców to drażni, bo haziel to po śląsku ubikacja.
Błąd pojawił się w „Wykazie urzędowych nazw miejscowości w Polsce" opracowanym w 1980 roku przez ówczesne Ministerstwo Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz Główny Urząd Statystyczny. Zamiast Hażlach wpisano wtedy Haźlach i zaczęło się. Listonosze oprócz listów z dobrą nazwą przynosili coraz więcej błędnie zaadresowanych przesyłek. Instytucje pisały Haźlach, bo tak było w wykazie, a wykaz jest jak Biblia — nazwy, których tam nie ma, nie obowiązują. A z czasem błąd zaczął jeszcze ewoluować w stronę Haźle, Haziel...

Z powodu błędu mieszkańcy nieraz mieli kłopoty, na przykład, w Urzędzie Skarbowym przy przyznawaniu numeru NIP, czy w podczas rejestracji w wydziale ewidencji, bo do rubryki „miejsce zameldowania" wpisywali Hażlach, a tymczasem takiej miejscowości w Polsce oficjalnie nie było.

Urzędnikom z Hażlacha udało się wywalczyć korektę dopiero w 1992 roku. Rada Gminy podjęła wtedy uchwałę, w której wnioskowała do Komisji Ustalania Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych o naprawienie błędu. Poprawkę kilka lat później uwzględniono w korekcie do „Wykazu urzędowych nazw miejscowości w Polsce" opublikowanej w „Monitorze Polskim". Jednak zła nazwa funkcjonowała aż przez ponad dwadzieścia lat i przez ten czas tak utrwaliła się w ludzkich umysłach, że błędnie zaadresowane listy przychodzą do Urzędu Gminy w Hażlachu po dziś dzień.

— Nawet poważne instytucje przysyłają nam listy z błędami. Gdy jednak piszą Haźlach to jeszcze można przeżyć, ale jak na liście pojawi się nazwa Haźle albo Haziel to to już gruba przesada — kiwa głową Wanda Sojka, wicewójt Hażlacha.

— Ludzi to denerwuje, ale co mają zrobić — mówi Krzysztof Czakon, mieszkaniec gminy. — Nasi urzędnicy wielokrotnie prostowali błędy, czasami przynosiło to rezultat, ale przecież nie można za każdym razem odpisywać i upominać — dodaje Czakon. — Jeszcze dużo czasu upłynie zanim ludzie w Polsce nauczą się pisać Hażlach — przekonuje jedna z urzędniczek. Na dowód pokazuje dwie koperty — jedna zaadresowana na Haźlach, druga na Chaźlach.

***

W 1305 roku, gdy miejscowość po raz pierwszy pojawia się w źródłach historycznych, wieś nazywano Haslach. Pisze o tym w książce "Nazwy miejscowe Śląska Cieszyńskiego" Robert Mrózek. W 1445 roku wieś określano jako Hazlach, a w 1612 roku po raz pierwszy nazwano Hażlach. Za czasów Austro-Węgier mówiono też Hasslach lub Haschlach. We wsi ludzie znają też inne pochodzenie nazwy. Mówi się, że Hażlach może wywodzić się z niemieckiego "Hasenloch" co znaczy "zajęcza jama". Tłumaczenie takie wzięło się najprawdopodobniej od często urządzanych polowań na zające, w których uczestniczyli hrabiowie, książęta oraz prezydent Ignacy Mościcki.
Komentarze: (14)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Fakt, w haźlu mieszkać to obciach...

Nie ma juz innych tematów , więc będzie
dyskusja o hajźlu.BRAWO !!!!

Taki temat jaka pogoda.

no tak to uż je ostatnio w tym necie... na razie GC jeszcze trzimie poziom, byle sie nie przerodził w lokalne o2.pl kaj głównym newsym som każdy dziyn zwionzane z życim pani Dody. Temat z Haźlami, faktycznie jakiś kijowy.. no cóż, problym je... jakisik taki gówniany ;)

Nie wiem czy tak jeszcze jest ale na "Zegarmistrzówce" był drogowskaz HAŹLACH. Wiadomo pisownia nawet wykształconym może sprawiać problem, ale drogowskaz który informuje do jakiej wsi się wjeżdża to urzędnikom Hażlacha nie przeszkadza? Może ten HAZIEL nie całkiem odbiega od rzeczywistości

Tak czy siak nazwa tej gminy zawsze bedzie jakas taka dupiata...

ludziska prawda w oczy kole. wykasowali moje dwie wypowiedzi. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów a sami jak chcą to je kasują. Może im się coś źle "kolarzy"

Czy mi się wydaje, czy na ostatnio zainstalowanych tablicach z nazwą miejscowości na wjeździe od Cieszyna widnieje właśnie "HAŹLACH"?

A przecie wszyscy wiycie jakie są wioski kolo Cieszyna a to: Krasne Gowno Ogrodzone Zamarzlo w Dębowym Hazlu.!( Krasan Gumna Ogrodzona Zamarski Dembowiec Hazlach.

będzie nowy temat na artykuł. Dziołcha stela stworzyła nową miejscowość Dembowiec. Ciekawe co na to mieszkańcy Dębowca

olo nie wydaje Ci sie... tez to zauwazylem

Heh, ale znak chyba nadal stoi z nazwą "Haźlach". :D
A ten wierszyk, czy jak tam nazwać, uczyl mnie dziadek od malego. =)
Pozdrawiam, mieszkańcom Hażlacha wspólczję.

bo to gorole pieronscy z warszowki nuie umieją pisac

No to są gamonie...Nie umieją napisać HAŻLACH bez błędu...co oni robili w szkole???

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama