, czwartek 29 luty 2024
Wandale niszczą polskie napisy na Zaolziu
Dwujęzyczne tablice dopiero co pojawiły się w Olbrachcicach. fot. Czesław Kraina Dodaj do Facebook

Wandale niszczą polskie napisy na Zaolziu

WO
Czeskie tablice zostały nietknięte. Sprawca zamalował sprajem tylko te po polsku. Stało się to w Olbrachcicach wywołując dyskusję o stosunkach polsko-czeskich na Zaolziu.
W Olbrachcicach na Zaolziu, gdzie 20 proc. mieszkańców stanowią Polacy, dwujęzyczne tablice i drogowskazy pojawiły się niedawno (pisaliśmy o tym w Gazeciecodziennej.pl). — Jeszcze przed dwoma tygodniami instalowaliśmy jedenaście nowych, a już są pomazane srebrnym sprajem — rozkłada ręce wójt Vladislav Šipula. Wandali nie ujęto. — Z polską mniejszością narodową mamy dobre kontakty. Przed trzydziestoma laty Polacy stanowili u nas połowę ludności. Myślę, że te tablice uda nam się wyczyścić — studzi emocje wójt Olbrachcic.

Sprawę zniszczenia tablic nagłośnił największy czeski dziennik „Mlada Fronta Dnes" pytając w artykule o aktualne stosunki polsko-czeskie na Zaolziu. — Nasze kontakty są dobre. Mówią to i Czesi i Polacy — pisze z optymizmem gazeta, a problem zniszczenia tablic w Olbrachcicach traktuje nie w kategoriach wybryku na tle narodowościowym, a zwykłego wandalizmu.

— Nasze stosunki są najlepsze w historii — uważa cytowany w gazecie Józef Szymeczek, prezes Kongresu Polaków w Republice Czeskiej. Zaolziański etnolog Daniel Kadłubiec zauważa natomiast, że polsko-czeskie stosunki są tym lepsze, im dalej od granicy. — A najlepsze są na linii Praga-Warszawa — przekonuje i dodaje, że niestety ciągle zbyt mało o sobie wiemy i żyjemy stereotypami.

Na Zaolziu żyje ok. 22 tys. Polaków, a w całej Republice Czeskiej ok. 52 tys. Dwujęzyczne napisy mogą się pojawić w 31 gminach Zaolzia, w których Polacy stanowią minimum 10 proc. mieszkańców. Wkrótce polsko-czeskie tabliczki zostaną zainstalowane w innych miejscowościach Zaolzia, w tym w Czeskim Cieszynie. Za wszystko płaci rząd w Pradze.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Tablice w Olbrachcicach już zostały przez władze gminne wyczyszczone. Informację o tym podano w w wczorajszym GL a zresztą sama sprawdziłam naocznie.

Bardzo słusznie, że Państwo informujecie o sprawach napisów dwujęzycznych na Zaolziu. Nie chciałbym polemizować czy to jest sprawka wandali czy wynik waśni narodowościowych, ale chciałbym sprostować informacje, podane w ostatnim akapicie artykułu. Według ostatniego spisu ludności w RC w roku 2001 w powiatach Frýdek-Místek i Karwina (co mniej więcej możemy uważać za terytorium nazywane Zaolziem) żyło 37117 osób, które deklarowały narodowość polską. Odpowiednio F-M: 18077, Ka: 19040. Informacja o całkowitej liczbie Polaków, żyjących w RC jest poprawna, ponieważ 51968. Informacje te można zyskać na stronach internetowych czeskiego GUSu: www.czso.cz
Pozdrawiam serdecznie, Roman Kaszper - Szef Kancelarii Kongresu Polaków w RC

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama