, czwartek 18 kwietnia 2024
Ubywa Polaków, ale nie czytelników
Helena Legowicz cieszy się, że jej bibliotekę w Karwinie odwiedza sporo osób. fot. WO Dodaj do Facebook

Ubywa Polaków, ale nie czytelników

GL/WO
Polaków na Zaolziu systematycznie ubywa, ale — co ciekawe — nie wpływa to na liczbę osób odwiedzających polskie biblioteki.
Biblioteka Regionalna w Karwinie, która posiada największy księgozbiór polski spośród bibliotek w regionie, ma zarejestrowanych 550 czytelników, a rocznych odwiedzin jest około 7 tys.

— Liczba rejestrowanych czytelników od kilku lat się nie zmienia, mimo że część się wykrusza, część, niestety, umiera, część odchodzi po maturze na studia i już potem nie korzysta z naszego księgozbioru — tłumaczy Helena Legowicz, kierowniczka biblioteki. — Z drugiej strony jednak rejestrujemy nowych czytelników.

Ostatnio do biblioteki zapisała się nowa czytelniczka — emerytka. Okazało się, że już przeczytała wszystko, co ma w domu, i teraz potrzebuje korzystać z biblioteki. — Dużo nowych czytelników mamy wśród dzieci, ponieważ pracujemy z przedszkolem, z rodzicami, wprowadzamy w życie ideę „cała Polska czyta dzieciom”. Z naszych zbiorów korzystają nie tylko polscy czytelnicy, ale również mieszkańcy Opawy, Bogumina, Orłowej, a także studenci uniwersytetów z Ostrawy, Ołomuńca i Brna. Poszukują informacji, które w języku polskim znajdą tylko u nas — dodaje Legowicz.
Komentarze: (4)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

chodzilem z jej synem do Kopera! Taka sirota ;o(((

Chyba do Osucha siroto, wiem gdzie mój syn zdawał maturę.

Brawo Pani Heleno! Za refleks i ripostę! :-)

Czy nie powinniscie kasowac postow takich chamow jak Absolwent LO Koper?! Jezeli czlowieku skonczyles Kopera, to gratulacje dla szkoly, bo niezle cie tam wychowali.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama