, poniedziałek 22 kwietnia 2024
Czescy paparazzi biegają za naszą gwiazdką
13-latka idzie w ślady innej zaolzianki, Haliny Młynkowej, która kilka lat temu zrobiła oszałamiającą karierę w Polsce wraz z Brathankami. fot. TR Dodaj do Facebook

Czescy paparazzi biegają za naszą gwiazdką

WOJCIECH TRZCIONKA
Czescy paparazzi biegają za naszą gwiazdką

W kraju nad Wełtawą Ewa jest obecnie jedną z najpopularniejszych nastolatek. Piszą o niej tabloidy i kolorowe pisemka dla młodzieży. fot. ARC


Czescy paparazzi biegają za naszą gwiazdką

O zarobkach nie mówi. — Kocham śpiewać. Robię to dla przyjemności — przekonuje dziewczyna, której zdjęcia ukazują się we wszystkich czeskich gazetach. fot. ARC

13-letnia Polka z Zaolzia robi oszałamiającą karierę w Czechach. Ewa Farna to: „nejmladša ceská hvezda\" — jak okrzyknęły ją kolorowe pisemka. W 2006 wygrała ważny konkurs Objev roku. Nagrała też płytę. Wkrótce jej krążek ukaże się na polskim rynku. Czy podbije serca również naszych nastolatków?
W Wędryni, małej wiosce położonej przy granicy z Polską, nie ma chyba mieszkańca, który nie słyszałby o Ewie — miłej, skromnej, pogodnej 13-letniej uczennicy Polskiej Szkoły Podstawowej. — To już gwiazda, ale nadal świetna dziewczyna — komplementuje ją dyrektorka placówki. Spotykamy się w szkole, zaraz po lekcjach. Ewa Farna, ubrana na sportowo, w klapkach na nogach, pakuje do plecaka książki i zeszyty. Nie ma makijażu, ani ekstrawaganckiej fryzury. Gdy się uśmiecha, na zębach błyszczy aparat korekcyjny. — Jestem zwykłą dziewczyną — przekonuje piękną polszczyzną 13-latka. Pochodzi z polskiej rodziny. Biegle włada dwoma językami.

Ewa miała 12 lat, gdy w ubiegłym roku podpisała swój pierwszy profesjonalny kontrakt z wytwórnią płytową i wydała debiutancką, popową płytę pt. "Měls mě vůbec rád", która od listopada praktycznie nie schodzi z list przebojów. Krążek świetnie się sprzedaje. W kraju nad Wełtawą Ewa jest obecnie jedną z najpopularniejszych nastolatek. Piszą o niej tabloidy i kolorowe pisemka dla młodzieży. Za 13-latką uganiają się paparazzi. Ewa pojawia się na okładkach, magazyny dla nastolatków proponują modę a la Farna. Dziewczyna ma swoje fankluby, a każdy rówieśnik młodej piosenkarki marzy, żeby zawładnąć jej sercem. — Mimo to woda sodowa nie uderzyła jej do głowy. Nadal jest skromna — przekonuje Tadeusz Farny, tata 13-letniej idolki czeskich nastolatków. To on wozi ją na koncerty, dba o gaże. A promocją Ewy i jej płyty, aranżowaniem spotkań z mediami oraz organizacją występów zajmuje się Leszek Wronka, polski producent i kompozytor z Trzyńca.

Zaczynała od szkolnych i wiejskich imprez. Z czasem zaczęła wyjeżdżać dalej i dalej. Koncerty grywała już od dawna, ale prawdziwa droga Ewy do sukcesu zaczęła się dopiero rok temu, gdy śpiewając piosenkę Jacka Cygana wygrała polską „Szansę na sukces". Potem wszystko potoczyło się bardzo szybko. Została zauważona w Czechach, zaczęły się koncerty, promocje, pierwszy kontrakt i wreszcie płyta. Pasmo sukcesów trwa nadal. Młoda piosenkarka ma już na koncie imponującą liczbę nagród — tytuł talentu roku, wygrane festiwale piosenki dziecięcej, plebiscyty radiowe, muzyczne, w tym prestiżowego Słowika oraz nominację do nagrody Anioła (odpowiednik naszego Fryderyka) — w kategorii odkrycie roku na czeskim rynku muzycznym. — To było dla mnie duże zaskoczenie — wspomina Ewa. — Może w przyszłości uda mi się wygrać? To byłoby coś! — zastanawia się głośno.


Ewa jest obecnie uczennicą ósmej klasy — to odpowiednik naszej pierwszej gimnazjalnej. Mówi, że wiek w niczym jej nie przeszkadza. Piosenki wymyśla kompozytor, koncerty organizuje menedżer, o honoraria dbają rodzice, a nauczyciele w szkole nie przeszkadzają w rozwoju kariery — rozumieją, że od czasu do czasu 13-latka musi zarwać lekcje. — Może są dla mnie tacy wyrozumiali też dlatego, bo nieźle się uczę. Najbardziej lubię geografię — mamy fajną nauczycielkę, a ja chciałabym kiedyś pojechać dookoła świata. Najsłabiej idzie mi z fizyki i chemii — przekonuje Ewa.
Śpiewanie nigdy nie było jej pomysłem na życie. To, że została idolką nastolatek wyszło trochę przez przypadek. — Nie pragnęłam być piosenkarką, ale jak już dostałam tę szansę, to chwyciłam byka za rogi. Lubię to, co robię, chciałabym w przyszłości śpiewać, ale jeżeli nie uda się, to trudno. Poszukam jakiejś normalnej pracy.
Czemu ma się nie udać? — Śpiewanie zawsze może się skończyć. Za rok, za trzy, a może dopiero za 30 lat... Może stracę głos, albo wydarzy się coś nieprzewidzianego... Lepiej zdawać sobie z tego sprawę już teraz, żeby nie było rozczarowania — 13-latka mówi jak dorosła.

Marzy o nagrodzie Grammy. Lubi polski zespół Virgin i Dodę. Ostatnio poznała nawet założyciela Virgin Tomka Luberta, który po rozstaniu z Dorotą Robaczewską zaproponował Polce z Czech współpracę. — Czy będę nową Dodą. Raczej nie — uśmiecha się szeroko odsłaniając aparat korekcyjny na zębach. Lubert też nie widzi w niej nowej Dody. — Ewa ma szansę zdobyć popularność w Polsce. Poznałem jej muzykę, ciepło jakie wytwarza, jaką jest osobowością. Ewa ma wielki potencjał. Mam nadzieję, że będzie duży boom. A ja zrobię wszystko, żeby tak było — twierdzi lider Virgin.

Na razie napisał dla niej jedną piosenkę, ale zapewnia, że będą kolejne. — Wygląda na to, że będę robił całą jej płytę. To będzie międzynarodowa produkcja, na trzy kraje: Polskę, Czechy i Słowację. Będą polska wersja językowa i czeska. Niektóre piosenki po angielsku — zdradził gitarzysta. Na polskim rynku płyta Ewy powinna się ukazać tego lata. — Chciałabym, żeby powtórzyła sukces mojego debiutanckiego krążka — liczy młoda gwiazda.
Komentarze: (13)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

masz ekstra głos i fajne piosenki

To ci talent mamy za Olza!

Ewa jest super! Ma świetne piosenki, napewno zrobi karierę w polsce! Może w końcu ktoś wykopie ten denny Blog 27! Ewa górą!!!

Dlaczego Ewuniu nie zaprosili Cie na koncert Jubiluszowy 15-lecia "Szansy na sukces" w TVP

jak to w szkole mojej mowia zawalista laseczka :)

ona jest świetna!!!!!! I co za głos......

heh..nie znam Cie...ale wierze w twój talent

Ewa wierze w Twój talent! Masz super głos!!! Powodzenia!!!!!!!!

Jesteś super oby tak dalej!!!

Masz super głos świetne piosenki jesteś szczęściarą

czy zaśpiewa...?

Ewa Naj ! =) ;*

Jak zobaczyłem zdjęcie pod którym pisze"13-latka idzie w ślady ..." to mnie zatkało :O Wyglądasz zjawiskowo!!! :O

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama