, sobota 18 maja 2024
Na ślub nigdy nie jest za późno
Państwo młodzi zawarli jedynie ślub kościelny, ale wkrótce chcą wziąć również cywilny. fot. CZ Dodaj do Facebook

Na ślub nigdy nie jest za późno

CZ
Ewa Błażek z Dzięgielowa i Józef Stanek ze Świętochłowic wzięli ślub. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie ich wiek. Ona ma 93 a on 82 lata. Poznali się dwa lata temu w Domu Spokojnej Starości Pogodna Jesień w Cieszynie, którego są pensjonariuszami.
Latem 2005 roku pani Ewa uległa wypadkowi. Poślizgnęła się na podłodze. Złamała cztery żebra i nogę. Przez trzy miesiące leżała w szpitalu. Dodatkowo zaatakowało ją zapalenie płuc. — Wiele osób myślało, że do następnego rana nie dożyję. Jednak Pan Bóg zachował mnie przy zdrowiu — wzrusza się. W Domu Pomocy Społecznej leżała kolejne trzy miesiące. Wówczas zaczął odwiedzać ją pan Józef. Tak nawiązała się między nimi znajomość. — Kiedy moja terapeutka zauważyła, że Józef się mną interesuje, zostawiała mnie razem z nim. Mówiła, że zaraz przyjdzie i... nie przychodziła. Prosiłam wówczas Józefa, żeby pomógł mi wrócić do pokoju. Tak się zaczęła nasza miłość. Potem musiałam nauczyć się chodzić po schodach. Męczyliśmy się z Józefem strasznie. Widziałam, że bardzo chciał mi pomóc i bardzo się z tego cieszyłam. Jak zobaczyłam, że pomagając mi pokonywać schody, męczy się razem ze mną, zaczęło mi coś w sercu grać. Nie lubię być sama. Mieszkamy teraz razem w jednym pokoju. Myślę, że Józef nie zrobi mi krzywdy, jest bardzo dobrym, zacnym człowiekiem. Bardzo go lubię i jestem pewna, że jest wart uczucia jakim go darzę. Ja też będę się starać, żeby między nami było jak najlepiej — mówi pani Ewa.
W tej chwili młoda para mieszka razem w jednym pokoju. Józef Stanek starał się o pobyt w domu spokojnej starości w miejscowości, z której pochodzi. Jednak jest tam tylko mały domek dla zaledwie 20 pensjonariuszy. W kolejce na wolne miejsce czeka 200 osób. — Okazało się, że mogę się przenieść do Cieszyna. Spakowałem swoje rzeczy i przyjechałem tutaj — wyjaśnia.

Ślub został zawarty w kaplicy domu pomocy społecznej. Państwo młodzi zorganizowali przyjęcie weselne w restauracji Pod Dębem, które trwało od 12.00 do 17.00. Na przyjęciu gościła córka z mężem, syn z żoną oraz kobieta, która Józefem Stankiem opiekowała się przez 30 lat. Państwo młodzi zawarli jedynie ślub kościelny, ale wkrótce chcą wziąć również cywilny. — Nie wiadomo dokładnie kiedy, ponieważ do tego potrzebne są, niestety, pieniądze. Jednak chciałabym zrobić wszystko, żeby przyjąć nazwisko Józefa — dodaje Błaszczyk. Od 37 lat była wdową. Sama wychowywała trójkę dzieci, dwie córki i syna. Pierwszy raz wyszła za mąż w 1939 roku. Pani Ewa ostatni raz pracowała przez 19 lat w Olzie, do 60. roku życia. Pan Józef był tokarzem w kopalni przez 34 lata. Remontował maszyny i samochody. Ponadto grał w orkiestrze górniczej. Pracę w kopalni zdobył dzięki swoim zdolnościom muzycznym. Mając 57 lat przeszedł na emeryturę. — Grałem na wszystkich komunistycznych imprezach —uśmiecha się. Nadal gra na wielu instrumentach, między innymi na fortepianie, akordeonie i klarnecie.

— W mojej 17-letniej kadencji piąty raz odbywa się ślub w naszym domu spokojnej starości. Mieliśmy też już dwa rozwody, a nawet jedno unieważnienie małżeństwa. Pani Ewa przebywa u nas osiem lat, natomiast pan Józef dwa. W domu pomocy społecznej jest 70 podopiecznych. W tej chwili pani Ewa i pan Józef są jedynym małżeństwem – wyjaśnia Edward Bujok, dyrektor Domu Spokojnej Starości Pogodna Jesień. W ośrodku 22 proc. pensjonariuszy stanowią osoby po 90. roku życia.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Gruchaja panstwo, oj gruchaja. Fajny tekst!

Ciociu -gratulujemy z całą rodziną

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama