, piątek 1 grudnia 2023
Burmistrz Trzyńca naraziła się Polakom
Konflikt polsko-czeski w Trzyńcu zaczął się od likwidacji jednej z dwóch polskich podstawówek w tym mieście. fot. ER Dodaj do Facebook

Burmistrz Trzyńca naraziła się Polakom

ER
Polska mniejszość narodowa w Czechach jest od miesięcy skonfliktowana z władzami Trzyńca. Doszło do tego, że burmistrz miasta Věra Palkovska straciła szansę na medal za zasługi dla rozwoju czesko-polskiej współpracy.
Wniosek o odznaczenie burmistrz i wiceprezes Czesko-Polskiej Izby Handlowej w Ostrawie w jednej osobie został wycofany z czeskiego Ministerstwia Spraw Zagranicznych, po tym jak Věra Palkovska, chciała zlikwidować jedną z polskich szkół w Trzyńcu. Potwierdził to Czeskiemu Radiu w Ostrawie konsul generalny RC w Katowicach Josef Byrtus. — Sprawa jest nieaktualna w związku z tym, jak rozwinęła się sytuacja — stwierdził nawiązując do burzy, jaką wywołały plany likwidacji polskiej podstawówki w Trzyńcu.

Czeskie przepisy mówią, że szkołę można zlikwidować, gdy do klasy chodzi mniej niż 12 uczniów. Tymczasem w placówce w Trzyńcu przypada średnio 14 dzieci na klasę. Mimo to uchwała o likwidacji szkoły została przyjęta w lutym większością głosów 23 radnych. Jako główny powód zamknięcia placówki podano malejącą liczbę uczniów w klasach oraz troskę o jakość nauczania. Polska mniejszość narodowa na Zaolziu gwałtownie zaprotestowała. — Samorząd podejmował decyzję „o nas bez nas”. Nie mogli się na ten temat wypowiedzieć na posiedzeniu samorządu przedstawiciele mniejszości, nie obradował miejski komitet ds. mniejszości narodowych ani też nie wzięto pod uwagę stanowiska Komisji Szkolnej Kongresu i petycji rodziców. To jest pogwałcenie ustawy o mniejszościach narodowych z 2001 roku, która mówi, że mniejszość ma prawo wypowiadać się na temat kwestii, które jej dotyczą — mówił Józef Szymeczek, prezes Kongresu Polaków w RC. Burmistrz Věra Palkovská przekonywała jednak, że nie chodzi o likwidację szkoły, a tylko o optymalizację polskiego szkolnictwa w mieście, czyli połączenie z drugą podstawówką. — Połączenie dwóch polskich podstawówek odległych o 1,5 km nie oznacza likwidacji szkolnictwa polskiego w mieście. Moim celem jest stworzenie jednej mocnej szkoły polskiej w Trzyńcu — przekonywała burmistrz.

Jak pisze zaolziański „Głos Ludu", niedawno burmistrz wprowadziła w stan osłupienia pełnomocnika polskiego premiera, gdy bezpardonowo zignorowała go podczas przedstawiania jej oferty polskiego rządu, który, by złagodzić konflikt, chciał finansowo ulżyć miastu w utrzymywaniu zagrożonej szkoły. Skutek był ten, że na ostatnim posiedzeniu samorządu już ani razu nie podniesiono „argumentu ekonomicznego“. „Cały wysiłek skupił się na argumencie uszczęśliwiania trzynieckich Polaków jedną silną polską szkołą“ — czytamy w zaolziańskiej gazecie Polaków. Niewykluczone, że sprawa ostatecznie zakończy się w sądzie. Polskich ruch polityczny Coexistentia oskarża bowiem Věrę Palkovską o nadużywanie władzy i rozważa wniesienie przeciw niej pozwu sądowego.
Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

jestem dumna z dzialan polskiej mniejszosci narodowej w RC i wierze, ze ich sily nie oslabna.

Serdecznie pozdrawiam z Czech ! Nio ja bym jeszcze dodal, ze pod naciskiem Pani Burmistrz niektorzy rodzice zapisali swoje dzieci do sasiadujacych placowek i liczba zgloszonych pierwszakow do podstawowki w Trzyncu jest duzo nizsza, niz by byla w wypadku nie nastapienia Palkovskiej na tron. Niestety rodzice itd. tez sie nie niestety nie najlepiej zorganizowali. Palkovska robi wszystko po to, by likwidowac nasza mniejszosc narodowa i by zyskala budynki na przyklad szkol do wlasnych celow.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama