, niedziela 19 maja 2024
Autobus firmy WAGO-ELWAG na skoczowskich BajerkachDodaj do Facebook

Autobus firmy WAGO-ELWAG na skoczowskich Bajerkach

Bajerki News
Autobus firmy WAGO-ELWAG na skoczowskich Bajerkach


Autobus firmy WAGO-ELWAG na skoczowskich Bajerkach


Autobus firmy WAGO-ELWAG na skoczowskich Bajerkach


Autobus firmy WAGO-ELWAG na skoczowskich Bajerkach


Autobus firmy WAGO-ELWAG na skoczowskich Bajerkach

W ostatnią środę kwietnia Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie odwiedziła Klementyna - wóz reprezentacyjny firmy WAGO-ELWAG umożliwiający prezentację firmowych rozwiązań. Firma z Wrocławia jest liderem w zakresie produkcji złączek do puszek instalacyjnych zwanych popularnie "szybkozłączkami".

W trakcie pokazów przeprowadzonych przez przedstawiciela firmy WAGO - pana Łukasza Gregorczyka, uczniowie mieli możliwość zapoznania się z paletą rozwiązań dostarczanych przez firmę WAGO. W ramach 45 minutowych pokazów każda dziesięcioosobowa grupa uczestniczyła w prezentacji multimedialnej, podczas której uczniom dostarczane były informacje związane z budową i właściwościami szybkozłączek, złączek listwowych oraz modułów interfejsowych. W trakcie prelekcji dokładnie zostały szczegółowo omówione technologie CAGE CLAMP ® oraz PUSH WIRE ® opracowane przez firmę WAGO, które uniemożliwiają niekontrolowane wysunięcie się przewodów elektrycznych z złączek. W celu udowodnienia skuteczności działania powyższych technologii każdy z uczniów uczestniczących w pokazach otrzymał zestaw złączek i przewodów i samodzielnie mógł się przekonać, że po umieszczeniu przewodu w złączce niemożliwe jest jej wysunięcie, wyszarpanie, czy za pomocą innej metody opartej na sile.

W ramach prezentacji zostały ponadto pokazane przykładowe zastosowania złączek w szafach sterowniczych w urządzeniach mechatronicznych zakładów przemysłowych, instalacjach elektrycznych wykorzystywanych w nowo powstających budynkach, jak również w instalacjach pojazdów transportowych. Dodatkowo przedstawione zostały drukarki wykorzystywane do nadruku opisu przeznaczenia poszczególnych modułów. W trakcie spotkania zostały również omówione zasady postępowania podczas montażu przewodów w listwach.

Na zakończenie spotkania dla każdej z grup został przeprowadzony pokaz wytrzymałości termicznej złączek WAGO - na potrzeby doświadczenia skonfigurowano zamknięty obwód elektryczny składający się z zasilacza oraz przewodów połączonych złączką. W trakcie pokazu pan Łukasz zwiększał wartość prądu płynącego w obwodzie i na bieżąco komentował zjawiska zachodzące w układzie. W miarę kontrolowanego wzrostu prądu najpierw zaczęła się palić izolacja przewodu, następnie przewód zaczął nagrzewać się i … świecić. Aż w końcu natężenie prądu przekroczyło wartość graniczną i ciepło wydzielające się w przewodzie, spowodowane przepływem prądu, roztopiło przewód - w efekcie czego nastąpiła przerwa w obwodzie i prąd przestał płynąć. Doświadczenie to udowodniło prawdziwość twierdzenia Joule’a o wydzielaniu się ciepła pod wpływem przepływającego prądu elektrycznego oraz potwierdziło informacje przekazywane na zajęciach z instalacji urządzeń elektronicznych, że każdy przewód ma dopuszczalną wartość prądu, powyżej której ulega zniszczeniu.

Uczniowie pytani o wrażenia po pokazach w „Klementynie”, byli bardzo zadowoleniu i z dużym zapałem komentowali zaobserwowane zjawiska. Dodatkową zaletą z ich punktu widzenia była możliwość zabrania ze sobą zestawów szybkozłączek. Z kolei nauczyciele uczestniczący w pokazach podkreślali ogromną wiedzę prowadzącego oraz dużą umiejętność w przekazywaniu informacji słuchaczom. Dzięki uprzejmości pana Łukasza nasza szkoła wzbogaciła się o katalogi produktów firmy WAGO z opisem ich parametrów i zastosowań.

Warto zwrócić uwagę, że spotkanie z Klementyną jest kolejnym elementem współpracy ZSTiO w Skoczowie z przedstawicielami firmy WAGO. W zeszłym roku firma WAGO przekazała szkole dwa zestawy dydaktyczne do montażu złączek oraz katalogi produktów umożliwiające dobór złączek, modułów interfejsowych i innych produktów firmy WAGO – elementy te są wykorzystywane na zajęciach praktycznych.

Spotkanie zorganizował pan Krzysztof Szczepański.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama