, piątek 21 czerwca 2024
Cieszyn: strzeż się kleszczaDodaj do Facebook

Cieszyn: strzeż się kleszcza

Cieszyn: strzeż się kleszcza

Klub Zdrowia w Cieszynie prowadzony przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) zaprasza na swoje majowe spotkania. Organizatorzy zapewniają, że atrakcji nie zabraknie. Najbliższe zajęcia, 13 maja, poprowadzi Rafał Reinfuss, wiceprezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę.

Przyszła wreszcie długo wyczekiwana przez nas wiosna, a wraz z nią aktywność kleszczy. Te niepozorne pasożyty są przez nas bardzo często bagatelizowane. Kleszcze mogą tymczasem przenosić bardzo groźne choroby – m.in. boreliozę. Jej pierwszym objawem jest wędrujący rumień. Jeśli nie podejmie się właściwego leczenia, choroba atakuje stawy, serce oraz ośrodkowy układ nerwowy.

Nowe zachorowania na chorobę z Lyme (to inna nazwa boreliozy) notuje się między początkiem maja a końcem listopada, zwłaszcza w miesiącach czerwiec-lipiec. 13 maja na spotkaniu Klubu Zdrowia w Cieszynie o swoich zmaganiach z tą niezwykle groźną chorobą opowie Rafał Reinfuss, wiceprezes Stowarzyszenia Chorych na Boreliozę.

Z kolei 20 maja klub zdrowia, jak co miesiąc, zaprasza na warsztaty Szkoły Zdrowego Gotowania. Tym razem wolontariusze opowiedzą o daniach z selera. To bulwiaste warzywo jest cennym źródłem witamin A, B, E, PP oraz C, której to ma dwa razy więcej niż cytrusy . Uczestnicy poznają proste przepisy na smaczne kotlety i zapiekanki właśnie z selerem w roli głównej.

– Zajęcia Szkoły Zdrowego Gotowania cieszą się coraz większym zainteresowaniem – mówi Gertruda Wierzbicka, kierownik Klubu Zdrowia w Cieszynie. – Na poprzednich warsztatach mieliśmy 40 uczestników i musieliśmy zmienić salę na większą.

Na ostatnich majowych zajęciach, 27 maja o naszą kondycję zadba masażystka Alicja Policht. Podczas spotkania poznamy kolejną porcję ćwiczeń usprawniających nasze ciało, które będzie można z powodzeniem zastosować w domowym zaciszu.

Spotkania Klubu Zdrowia w Cieszynie odbywają się zawsze w drugi, trzeci i czwarty poniedziałek miesiąca, o godzinie 17 w Cieszyńskim Ośrodku Kultury – Dom Narodowy (przy ul. Rynek 12). Udział jest bezpłatny.

Czytaj więcej o klubach zdrowia: http://www.kluby-zdrowia.chsch.pl/

Czytaj więcej o pomocy zdrowotnej: http://www.zdrowie.chsch.pl/

Złóż dar na działalność dobroczynną:

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Filia Cieszyn
ul. Folwarczna 1
43-400 Cieszyn
konto: 72 1240 1994 1111 0010 3054 5459

Możesz skorzystać z przelewu online: http://www.chsch.pl/zloz_dar/filie/cieszyn/

Tekst: Justyna Libera

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama