, niedziela 4 czerwca 2023
Gry bitewne w CieszynieDodaj do Facebook

Gry bitewne w Cieszynie

Bartłomiej Urbański
Gry bitewne w Cieszynie

Scena z bitwy z gry Hobbit. fot. mat. pras.


Gry bitewne w Cieszynie

Kosmiczki Marines z gry Warhammer 40k. fot. mat. pras.


Gry bitewne w Cieszynie

Przykładowy stacjonarny warsztat modelarski. fot. mat. pras.


Gry bitewne w Cieszynie

Przenośna stacja malarska. fot. mat. pras.


Gry bitewne w Cieszynie

Smok z gry Warhammer Fantasy Battle. fot. mat. pras.

Przypominają szachy i grę planszową, w której zamiast figur używamy modeli, które zostały przez nas własnoręcznie sklejone i pomalowane. Za planszę służy nam stół, na którym znaleźć się mogą makiety terenów, urozmaicające pole bitwy. Dla szukających ciekawego hobby, pojawiła się w Cieszynie nowa możliwość spędzania wolnego czasu, jaką są figurkowe gry bitewne "Bitewniaki".

Gier bitewnych jest wiele. Do najpopularniejszych należą te osadzone w świecie fantasy i science fiction. Są to Warhammer Fantasy Battle, Warhammer 40k oraz Hobbit. Jeśli komuś bardziej odpowiadają realia historyczne, również znajdzie coś dla siebie. Dobrym przykładem jest tutaj "Ogniem i Mieczem", polska gra bitewna, za pomocą której, możemy się przenieść w realia XVII wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Co trzeba mieć, aby zagrać? Naprawdę niewiele. Zazwyczaj wystarczy kilka modeli, kostki oraz miarka. Za pierwsze pole bitwy, może nam służyć stół kuchenny czy nawet dywan. Podstawowe zasady gry są proste, gra dzieli się na tury, w których gracze na przemian wykonują ruchy swoją armią. Wszystkie elementy losowe takie jak pojedynki czy wystrzały rozpatrywane są za pomocą kości. Podczas gry możemy mierzyć się z jednym przeciwnikiem, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby zagrać w większym gronie. Jest to świetna zabawa, która pozwoli przyjemnie spędzić czas ze znajomymi i ludźmi o podobnych zainteresowaniach.

Samo rozgrywanie potyczek ze znajomymi jest tylko jednym z wielu aspektów tego hobby. Nie mniej ważna jest część modelarska, która daje nam naprawdę duże pole do popisu. Zaczynamy od składania modeli, które będą służyć nam za żołnierzy. Figurki składają się z wielu elementów, dzięki temu mamy pewną dowolność przy ich składaniu. Części zawsze jest więcej niż można wykorzystać, łatwo więc możemy nadać naszym modelom indywidualny charakter.

Jeśli modele są już sklejone, możemy przystąpić do ich malowania. Ta część hobby jest przez wielu ceniona bardziej niż sama gra. Pozwala się zrelaksować i nadać ostateczny charakter wyjątkowej kolekcji. Mamy tutaj sporą dowolność w wyborze kolorystyki, jeśli marzy się nam czerwony smok, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go tak właśnie pomalować. Nawet ukończenie szeregowego żołnierza przynosi ogromną satysfakcję, a wystawienie w pełni pomalowanego oddziału na polu bitwy jest powodem do dumy.

Wielu graczy - modelarzy przygotowuje także makiety, na których rozgrywa bitwy. Zrujnowanie budynki, zamkowe wieże, wzgórza lasy czy bunkry, to tylko kilka możliwości, spośród wielu makiet przydatnych na polach bitew. Podobnie jak w wypadku figurek, ich modelowanie i malowanie może dostarczyć sporo radości.

Warto pamiętać, że do rozpoczęcia przygody z grami bitewnymi nie trzeba wiele. Parę modeli wystarczy aby rozegrać swoją pierwszą bitwę. Liczna, w pełni pomalowana armia, na realistycznej makiecie, to cel, do którego dąży każdy gracz, małymi krokami, w wolnych chwilach, sklejając, malują i grając. Grami bitewnymi interesują się ludzie w każdym wieku, pracujący w różnych zawodach i uczący się w różnych szkołach. Wszystkich ich łączy zainteresowanie modelarstwem i wspólnym graniem. Gry bitewne pozwalają się rozwijać, uczą logicznego myślenia i zwiększają sprawność manualną.

W Cieszynie powstało już środowisko graczy - modelarzy, którzy spotykają się w klubie gier bitewnych Jaskinia Trolla. Mają oni tam możliwość rozegrania bitwy na gotowych makietach, a także skorzystania z warsztatu modelarskiego. Początkujący gracze mogą uczyć się zasad gry od bardziej doświadczonych kolegów, a także podpatrzeć ich techniki modelarskie - wszystko to w przyjacielskiej klubowej atmosferze.

Zainteresowanych pragniemy zaprosić do Jaskini Trolla, gdzie mogą uzyskać więcej informacji i zobaczyć na żywo jak wyglądają figurkowe gry bitewne. Nasza siedziba mieści się w Cieszynie przy ul. Michejdy 18 i czynna jest od wtorku do soboty w godzinach od 14.00 do 19.00. Więcej informacji na nasz temat można znaleźć na stronie internetowej: www.jaskiniatrolla.eu.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Zapraszamy również, na nasz fanpage na facebooku. Gdzie znaleźć można sporo zdjęć z organizowanych u nas spotkań.
www.facebook.com/jaskiniatrolla

Myslicie że to hobby ma szansę zyskać na popularnosci w Cieszynie? :)

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama