, piątek 14 czerwca 2024
Negocjacje za zamkniętymi drzwiami
Miejskie hale Targowe - budynek byłej Termiki Dodaj do Facebook

Negocjacje za zamkniętymi drzwiami

W dzisiejszym artykule skupię się na punkcie #6.6 porządku obrad XXIX sesji zwyczajnej Rady Miejskiej Cieszyna, czyli wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości położonych przy ul. Stawowej 6 w Cieszynie W moim osobistym odczuciu bardzo niepokojący punkt ostatniej sesji. Zarówno ze względu na wynik, jak i sam przebieg.

W dzisiejszym artykule skupię się na punkcie #6.6 porządku obrad XXIX sesji zwyczajnej Rady Miejskiej Cieszyna, czyli
wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawarcia umowy dzierżawy nieruchomości położonych przy ul. Stawowej 6 w Cieszynie

Starsze steloki powinny kojarzyć ten adres z budynkiem Fabryki Sprzętu Elektrogrzejnego Termika powstałej w roku 1951, nieco młodsi z lokalizacją kiedyś istniejącego tam dyskontu PLUS, zupełnie młodzi z Media-Expertem czy Strefą Wolności, a wszyscy razem na pewno z siedzibą Miejskich Hal Targowych.

Miasto chciałoby odrestaurować ten budynek. Słusznie, bo jego stan pozostawia wiele do życzenia. Kosztorys, przepraszam „szacunkowy koszt robót remontowo-modernizacyjnych obiektu” wynosi podobno ponad 5 mln złotych. PODOBNO, ponieważ niestety nie dotarłem do dokumentu potwierdzającego tę informację, a na samej Sesji nikt nie odniósł się do źródła tych informacji. Nie o to jednak chodzi.

Ze względu na fakt, że miasto boryka się z poważnymi problemami finansowymi nie stać nas na odrestaurowanie tego obiektu z kasy miejskiej. Dostojnicy z cieszyńskiego Ratusza wpadli na pomysł wydzierżawienia w sumie trzech działek tego obiektu podmiotowi, który w ramach dzierżawy obiektu miałby obowiązek przeprowadzenia rzeczonych prac remontowo – modernizacyjnych.

Pomysł jest świetny, ponieważ miasto:

  • nie pozbywa się obiektu i nadal jest jego prawomocnym właścicielem
  • zachowuje stabilność finansową obiektu
  • obiekt zostaje zmodernizowany w żadnym stopniu nie korzystając z pieniędzy miejskich

Jak na razie wszystko w porządku, prawda? No to pora na schody.

Przyjrzyjmy się treści wniosku:

[...]wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu[...]
oznacza, że w tym momencie burmistrz miasta ma pełne prawo do negocjacji z potencjalnymi inwestorami za zamkniętymi drzwiami swojego gabinetu. Procedura przetargowa jest w pełni jawna i my jako mieszkańcy mamy prawo wglądu w przebieg tej procedury.

Nasi Radni z niewiadomych przyczyn postanowili jednak odstąpić od standardowej procedury przetargowej tak ważnego dla miasta obiektu. Tym samym dali Burmistrzowi przyzwolenie na prowadzenie samodzielnych negocjacji i wyboru podmiotu który będzie dzierżawił obiekt. Burmistrz podczas sesji tłumaczył, że łatwiej negocjuje się z potencjalnym inwestorem nie będąc ograniczonym procedurami przetargowymi. Nie do końca rozumiem co miał na myśli, bo jego argumentacja była co najmniej zdawkowa.

W załączniku oficjalne uzasadnienie wniosku.

Jestem szczerze zdumiony powyższą argumentacją. Zakrawa o kpinę z czytającego ten dokument cieszyniaka. Jasno z niego wynika, że nasi urzędnicy nie są w stanie lub z jakiegoś powodu nie chcą przygotować rzetelnej dokumentacji przetargowej. Pojęcia takie jak wadium, narzucony harmonogram prac remontowych i zapisy traktujące o konsekwencjach wynikających z niespełnienia poszczególnych kryteriów choćby samego przystąpienia do przetargu oraz skonstruowanej w oparciu o nie umowy dzierżawy są naszym włodarzom najwyraźniej obce lub na tyle trudne, że postanowili przerzucić cały ciężar trudnych negocjacji na Burmistrza.

W efekcie Burmistrz Szczurek we własnym zakresie wybierze najbardziej optymalnego w jego opinii inwestora. Czy będzie to wybór dyktowany interesem miasta? A może własnymi korzyściami? Zobaczymy. Albo i nie, skoro szczegóły od tej pory są dla nas mieszkańców całkowicie niejawne.

Jako bonus. Czternaście dni przed Sesją Rady, bo 14.02.2013 Burmistrz wybrał się służbowo do Czechowic – Dziedzic, do Centrum Handlowego Stara Kablownia. Czy spotkanie to ma jakiś związek z naszymi Miejskimi Halami Targowymi? Może inwestor został wybrany jeszcze przed sesją? Zachęcam do zainteresowania się tematem. Leży to w interesie nas wszystkich.

Komentarze: (0)
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama