, sobota 28 września 2024

Za : Polityka, 2002

W lutym 1997 r. weszła w Polsce w życie ustawa o stosunku państwa do gmin wyznaniowych żydowskich. Na jej mocy można było wszczynać tzw. postępowania regulacyjne, czyli odzyskiwać mienie należące do gmin przed wojną. Zwrot mienia przedwojennych gmin żydowskich miał rozwiązać bolesny problem z przeszłości. Nieopatrznie wywołał całkiem nowy: w środowisku żydowskim rozpoczęła się bezpardonowa walka o majątek, pełna emocji i wzajemnych oskarżeń.

W 1997 r. zmieniły się przepisy dotyczące kościołów i grup wyznaniowych. Aby grupa została wpisana do rejestru prowadzonego przez MSWiA, musiała liczyć minimum stu członków (poprzednio wystarczyło 15). Gminy żydowskie gorączkowo poszukiwały więc osób, które dałyby się wciągnąć na listę. Musieli to być obywatele polscy narodowości lub pochodzenia żydowskiego, deklarujący wyznanie mojżeszowe i mieszkający na terenie Rzeczypospolitej na stałe.

Stroną w postępowaniach o zwrot przedwojennego majątku gmin żydowskich stał się na nowo ukonstytuowany Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich zrzeszający osiem gmin i ok. 2 tys. członków. Ale nie wszyscy polscy Żydzi znaleźli tam dla siebie miejsce. - Nie jestem osobą religijną, trochę mi to pachniało hucpą, nie przystąpiłem - tłumaczy, zastrzegając anonimowość, stary warszawiak z numerem z obozu koncentracyjnego na przedramieniu. Nigdy nie ukrywał swoich żydowskich korzeni, ale też dzisiaj nie chce ciągnąć z własnej martyrologii profitów. - Na horyzoncie pojawiły się pieniądze, więc nic dziwnego, że grają emocje, wybuchają konflikty - ocenia. Tym bardziej że według pobieżnych szacunków w Polsce żyje ponad 15 tys. osób pochodzenia żydowskiego. Rachunek wskazuje, że większość ani nie uczestniczy w odzyskiwaniu mienia swoich przodków, ani w konsumowaniu zysków z restytucji.

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama