, poniedziałek 27 maja 2024
Uwaga na szczepionki dla lisów!
Po przegryzieniu zatopionej kapsułki w przynęcie, a tym samym kontaktu szczepionego wirusa z błoną śluzową dochodzi do zaszczepienia lisa.  fot: PixabayDodaj do Facebook

Uwaga na szczepionki dla lisów!

red.
Jak informuje Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, w dniach 27.04. - 07.05.2017 roku na terenie całego województwa będzie miała miejsce wiosenna akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Przynęta, która zawiera szczepionkę ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby. Taki zapach lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Po przegryzieniu zatopionej kapsułki w przynęcie, a tym samym kontaktu szczepionego wirusa z błoną śluzową dochodzi do zaszczepienia lisa.

Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych. Na terenie całego województwa zostanie wyłożonych 202 620 dawek szczepionki. Nie będą one zrzucane tylko nad lasami, ale również na polami, łąkami czy ogródkami działkowymi.

Jeżeli ktoś znajdzie przynętę należy pozostawić ją w tym samym miejscu i nie dotykać jej. "Zapach ludzki" pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa. Warto dodać, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone.

Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsułki należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem, a także umyć wodą z mydłem części ciała, które miały styczność ze szczepionką.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama