, czwartek 22 luty 2024
Ludzkie stopy to siła napędowa człowieka - rozmowa z Aleksandrą Adamaszek- Olejak, specjalistą podologiem.
Zdrowe i zadbane stopy będą nam służyły przez długie lata. fot: FootmedicDodaj do Facebook

Ludzkie stopy to siła napędowa człowieka - rozmowa z Aleksandrą Adamaszek- Olejak, specjalistą podologiem.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Ludzkie stopy to siła napędowa człowieka - rozmowa z Aleksandrą Adamaszek- Olejak, specjalistą podologiem.

Aleksandra Adamaszek- Olejak


Ludzkie stopy to siła napędowa człowieka - rozmowa z Aleksandrą Adamaszek- Olejak, specjalistą podologiem.

Centrum Podologiczne Footmedic.

Aleksandra Adamaszek-Olejak specjalista podolog, właścicielka Centrum Podologicznego Footmedic. Autorka publikacji z zakresu podologii, wykładowca Wyższej Szkoły im. Józefa Tyszkiewicza w Bielsku-Białej, członek Polskiego Towarzystwa Podologicznego.


Zgadza się Pani ze słowami Leonarda da Vinci, że „ludzka stopa jest machną o mistrzowskiej konstrukcji oraz dziełem sztuki.” ?

Dokładnie tak, ludzkie stopy stanowią siłę napędową człowieka. Pełnią bardzo ważne funkcje fizjologiczne – dźwiganie, przenoszenie ciężaru ciała podczas chodzenia, biegania, czy wspinania się. Muszą być wytrzymałe, sprężyste i stabilne. Tylko zdrowe stopy prawidłowo spełniają swoje zadania.
Podologia w Polsce to szerokie pojęcie, obejmujące zabiegi wykonywane w obrębie stóp. Czy to dziedzina jeszcze kosmetologii czy już medycyny?

Podologia to dziedzina nauki dotycząca kończyn dolnych, łącząca wiedzę z zakresu kosmetologii i medycyny. Zajmuje się oceną stanu stóp, diagnozowaniem, leczeniem bądź wspomaganiem leczenia zmian, powstałych na skórze i paznokciach stóp. Obejmuje profilaktykę oraz specjalistyczną pielęgnację kończyn dolnych.
Czy każdy zabieg wykonywany w rejonie stóp można nazwać zabiegiem podologicznym?
Nie. Przede wszystkim zabiegi podologiczne wykonywane są przez Podologów, osoby, od których wymagana jest wiedza z rożnych dziedzin nauki jak anatomia układu kostnego, mięśniowego, naczyniowego a także dermatologii, neurologii i biomechaniki. Zabiegi podologiczne to eliminacja wszelkich nieprawidłowości w obrębie skóry i paznokci stóp, dlatego tak ważną rolę odgrywa tu rzetelna wiedza przeprowadzanych zabiegów na stopach. Nieprawidłowo wykonany zabieg może być niebezpieczny dla zdrowia, a w skrajnych przypadkach dla życia pacjenta.
Specjalizacja wykształciła się z zawodu pedikiurzysty. Dziś są to dwa odrębne zawody?
Zawód Podolog powstał w odpowiedzi na potrzeby pacjentów cierpiących na choroby cywilizacyjne jak cukrzyca, miażdżyca,otyłość, wady postawy. Natomiast pedikiurzysta wykonuje tylko zabiegi pielęgnacyjne i upiększające w obrębie zdrowej skóry i paznokci stóp.
Kiedy powinniśmy zgłosić się do podologa, co powinno nas zaniepokoić, jakie są pierwsze symptomy chorych stóp?
Profilaktycznie, zaleca się zgłosić do Podologa przynajmniej dwa razy do roku – na wiosnę i na jesień, kiedy zamieniamy obuwie z cieplejszego na lżejsze i odwrotnie. Natomiast, kiedy na skórze lub paznokciach stóp, zauważymy zmiany o innym zabarwieniu, kształcie, czy odczuwalną miejscową bolesność, czym prędzej powinniśmy skorzystać z pomocy Podologa. Podolog często bywa pierwsza osobą, z którą chory ma kontakt i to on pokieruje pacjenta do odpowiednich lekarzy specjalistów.
Czy problemy ze stopami są zależne od wieku? Czy istnieją grupy podwyższonego ryzyka?
Z roku na rok zauważam, iż zmiany patologiczne kończyn dolnych obejmują coraz szerszy krąg ludzi. Występują nie tylko u osób starszych i schorowanych ale w każdym wieku, również u dzieci. Szerzą się wraz z chorobami cywilizacyjnymi. Siedzący tryb życia i pracy, brak ruchu, nieprawidłowe odżywianie, otyłość, prowadzą do powstawania i pogłębiania wad postawy i zachorowalności na choroby z grupy podwyższonego ryzyka jak cukrzyca, miażdżyca, niewydolność żylna. Ponadto, w podeszłym wieku pojawiają się zmiany związane ze starzeniem się, przeciążeniem stóp, niesprawnością czy zaburzeniami widzenia co uniemożliwia nawet najprostsze zabiegi pielęgnacyjne.
Istnieje coś takiego jak profilaktyka zdrowych stóp? Tak, oczywiście. Profilaktyka pozwoli na utrzymanie zdrowych i zadbanych stóp a one będą nam służyły przez długie lata. Powinniśmy codziennie oglądać stopy, regularnie skracać paznokcie i obserwować ich wygląd. Paznokcie, należy obcinać ,,na prosto,, bez wycinania kątów paznokcia, nie obcinać zbyt krótko; codzienna kąpiel w letniej wodzie, codziennie stosować kremy nawilżająco- natłuszczające; starannie dobierać obuwie (odpowiedni rozmiar i szerokość); co najmniej dwa razy do roku skonsultować się z Podologiem.
W zawodzie pracuje Pani od 1999 roku. Czy obserwuje Pani zmiany zachodzące w świadomości pacjentów?
Tak. Świadomość pacjentów z roku na rok wzrasta dzięki skuteczności zabiegów podologicznych. To najlepsza rekomendacja, którą pacjenci dzielą się w swoim otoczeniu.
Jakie zabiegi można wykonać w Centrum Podologicznym Footmedic?
Centrum Podologiczne Footmedic tworzą osoby, które z pasją wykonują swoją pracę, nieustannie się dokształcając,podnoszą swoje kwalifikacje i umiejętności. Świadczymy szeroki zakres usług podologicznych od diagnostyki po leczenie wrastających paznokci (leczenie stanu zapalnego,zakładanie klamer korygujących, kostki Arkady); zabiegi na paznokciach zgrubiałych, zwiniętych, grzybiczych; leczenie grzybic paznokci dłoni i stóp, odgrzybianie, leczenie pękających pięt, usuwanie odcisków, modzeli, brodawek, odbudowa i rekonstrukcja paznokcia; pielęgnacje stóp pacjentów z cukrzycą; dobór ortez, indywidualnych wkładek korekcyjnych, poradnictwo dotyczące obuwia, profilaktykę. W Centrum Podologicznym Footmedic wykonujemy również zabiegi pielęgnacyjne dłoni.
Jako pierwsza w województwie śląskim wprowadziła Pani innowacyjną metodę leczenia grzybic paznokci Laserem Lunula. Na czym polega jego wyjątkowość?
W 2017 roku, wprowadziłam innowacyjną terapię laserową laserem Lunula, która leczy grzybice paznokci skutecznie, bez bólu, bez efektów ubocznych. Regeneruje słabe, zniszczone paznokcie po stylizacji np. hybrydowej, żelowej, po urazach mechanicznych. Laser Lunula zapewnia działanie grzybobójcze i pobudza proces immunologiczny paznokcia. Badania kliniczne wykazują , że laser Lunula w 90 % przypadków przywraca zdrowe, jasne, ładnie wyglądające paznokcie w zaledwie kilku 12 minutowych zabiegach. Dotychczasowe popularne terapie z zastosowaniem leków doustnych, które mogą powodować w mniejszym lub większym stopniu działanie niepożądane ich skuteczność kształtuje się na poziomie 60 % wyleczenia. Po dwóch latach pracy laserem Lunula, potwierdzam jego wysoką skuteczność a dowodem na to są wyleczeni i zadowoleni pacjenci.
Jest Pani między innymi wykładowcą i szkoleniowcem w Wyższej Szkole im. Józefa Tyszkiewicza w Bielsku-Białej oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Podologicznego. Czy jest coś co można określić kamieniem milowym w dziedzinie podologii w Polsce?
W praktyce, to Ortonyksja – czyli bezbolesne, nieinwazyjne metody leczenia paznokci wrastających; Laseroterapia grzybic paznokci – niezwykle skuteczna i bezpieczna metoda leczenia również dla dzieci i diabetyków. Z punktu teoretycznego to szerokie zainteresowanie Uczelni Wyższych edukacją podologiczną w stopniu podstawowym po kierunki specjalizacji.
W ciągu minionych 20 lat Centrum Podologiczne Footmedic nieustannie się rozwija. Jakie plany na przyszłość?
Jestem wdzięczna, ze wykonuję pracę, która daje mi satysfakcję i spełnienie; że otaczam się osobami z którymi mogę podążać do celu i nieustannie się rozwijać. Poszerzać wachlarz usług podologicznych i udoskonalać to co jeszcze można udoskonalić:)
Czego możemy życzyć z okazji jubileuszu? :)

Zadowolonych pacjentów, klientów i skutecznych zabiegów. Więcej wiedzy, umiejętności, doświadczenia.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
reklama