, poniedziałek 20 maja 2024
Zmiany w zasadach korzystania z karty miejskiej
Przy określeniu nowych zasad, jakie mają obowiązywać od 1 lipca br., wzięte zostały m.in. postulaty, aby osoby starsze i niepełnosprawne nie musiały rejestrować przejazdu w kasowniku elektronicznym. fot: arch. GCDodaj do Facebook

Zmiany w zasadach korzystania z karty miejskiej

ICZ
Już od pierwszych dni funkcjonowania Karty Miejskiej, opinie na jej temat wśród mieszkańców naszego miasta były podzielone. Część pasażerów na co dzień korzystających z przejazdów komunikacją miejską już w pierwszych dniach po uzyskaniu informacji o konieczności jej posiadania powędrowała na Cieszyński Dworzec w celu jej wyrobienia, inni skorzystali z możliwości złożenia wniosku drogą Internetową. Dla młodych i w pełni sprawnych osób takie rozwiązanie nie stanowiło żadnego problemu, jednak osoby starsze oraz niepełnosprawne sceptycznie podeszły do tego tematu.

Osoby uprawnione do bezpłatnych przejazdów, a w szczególności niewidomi oraz z niepełnosprawnością ruchu, którzy do tej pory musieli jedynie wylegitymować się dokumentem potwierdzającym takie uprawnienia. Byli przerażeni wizją konieczności odbijania karty zaraz po wejściu do autobusu, ponieważ wiązało się to dla nich z wieloma komplikacjami.

Aby zainteresowani mogli nauczyć się obsługi kasowników oraz uzyskać wszelkie potrzebne informacje na osiedlach w wcześniej wyznaczonych miejscach zostały podstawione autobusy, gdzie każdy mógł na spokojnie poćwiczyć zakup biletu nie tylko za pomocą karty miejskiej, ale również karty bankomatowej.

O ile część osób starszych przekonała się do takiego rozwiązania, to osoby niepełnosprawne nadal do niego nie były przekonane i do autobusu stojącego na płycie Rynku zaprosiły panią Burmistrz po to, aby wcieliła się w rolę niewidomego, który musi odnaleźć drzwi, wsiąść do autobusu, po czym odszukać kasownik i przyłożyć doń kartę. Zarówno pani Burmistrz, jak i pan Naczelnik Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta Arkadiusz Skowroński z goglami na oczach i laską w dłoni wykonali tę czynność, co dało im pełny obraz tego, co czeka osoby z dysfunkcją wzroku.

Podczas trwania okresu przejściowego osoby uprawnione do bezpłatnych przejazdów z obawą patrzyły w przyszłość, okazuje się jednak, że niepotrzebnie. W związku z kończącym się okresem przejściowym, w którym pasażerowie mogli jeździć autobusami na starych zasadach, Burmistrz Miasta Cieszyna podjęła decyzję o wprowadzeniu zmian, które mają na celu ułatwienie w korzystaniu z komunikacji miejskiej. Przy określeniu nowych zasad, jakie mają obowiązywać od 1 lipca br., wzięte zostały m.in. postulaty, aby osoby starsze i niepełnosprawne nie musiały rejestrować przejazdu w kasowniku elektronicznym.

Oto najważniejsze zmiany:

- Przedłużony został okres, w którym można jeździć na podstawie papierowych biletów. Wszyscy, którzy posiadają takie bilety, mogą z nich korzystać do 31 grudnia 2019 r., natomiast nie będzie można już ich kupić.
- Osoby, które ukończyły 70 lat, a także osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym i ich opiekunowie mogą wykonywać przejazdy autobusem w strefie Cieszyn-Cieszyn w sposób dotychczasowy (nie muszą posiadać karty miejskiej). Muszą natomiast posiadać dokumenty potwierdzające posiadanie uprawnienia do przejazdów bezpłatnych. Brak obowiązku posiadania karty miejskiej, aby korzystać z uprawnień do ulgi w wysokości 50%. Bilety ulgowe można zakupić za pomocą karty bankowej, za pomocą aplikacji MoBilet oraz opłacić przejazd u kierowcy. W takim przypadku konieczne jest okazanie kontrolerowi dokumentów potwierdzających posiadanie uprawnienia do przejazdów ulgowych.
- Wprowadzenie ulgi 50% w strefie Cieszyn-Cieszyn dla osób, które ukończyły 60 lat i pobierają świadczenie pielęgnacyjne ze względu na opiekę nad osobą niepełnosprawną.

Brak konieczności posiadania karty miejskiej pozwala na korzystanie z ulg przez mieszkańców, którzy sporadycznie korzystać będą z komunikacji, ale również przez turystów przebywających w Cieszynie.

Dodatkowe ważne informacje:

- Nie będzie już biletów okresowych w postaci papierowej. Bilety takie są dostępne tylko w ramach karty miejskiej, a wybrane bilety okresowe są również dostępne za pomocą aplikacji moBilet.
- Wolontariusze mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów w strefie Cieszyn-Cieszyn tylko na podstawie posiadanej karty miejskiej.
- Pasażerowie, którzy wykonują przejazd na podstawie biletu okresowego zapisanego na karcie miejskiej zobowiązani są do zarejestrowania przejazdu w kasowniku. Niezarejestrowanie przejazdu uznaje się za przejazd bez ważnego biletu.
- Rejestracja wyjścia z autobusu w kasowniku elektronicznym nie jest obowiązkowa w przypadku przejazdu na podstawie biletu okresowego zapisanego na karcie miejskiej.

Szczegółowe informacje o nowych zasadach będą opublikowane w kolejnych Wiadomościach Ratuszowych.

Komentarze: (2)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Czyli rozumiem, że chcąc jednorazowo skorzystać z autobusu miejskiego zakupię normalnie bilet u kierowcy?

Tak. A także za pomocą kasownika z czytnikiem kart bankowych oraz aplikacji mobilet.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama