, niedziela 19 maja 2024
Wieczór czytania ukraińskiej poezji napisanej w czasie wojny
Wieczór czytania ukraińskiej poezji napisanej w czasie wojny fot: fot. Rafał SolińskiDodaj do Facebook

Wieczór czytania ukraińskiej poezji napisanej w czasie wojny

Halyna Malynovska
Inicjatywna grupa “Granica dla Granicy” zaprasza na wspólne czytanie ukraińskiej poezji. Spotkanie odbędzie się w Świetlice Krytyki Politycznej w Cieszynie.

24 lutego mija rok jak Ukraina została otwarto zaatakowana przez Rosję. Jednak ten konflikt wojskowy ma swój początek jeszcze z roku 2014. Emocje ludzkie, ich przeżycia i losy zostały pokazanej w wierszach ukraińskich poetów i poetek. Utwory napisane w latach 2014-2022, pochodzą z pierwszej serii dziesięciu tomików pt. “W obliczu wojny” wydanej latem ubiegłego roku przez Fundację “Pogranicze” z Sejn/Krasnogrudy i lwowskie wydawnictwo ”Dżezwa”. Każdy tom to utwory jednego poety/poetki w oryginale i w polskim tłumaczeniu.

Na spotkaniu przeczytane zostaną wybrane wiersze Hałyny Kruk, Wołodymyra Bynio, Kateryny Michalicyny, Juliji Musakowskiej, Walerija Puzika. Czytane będą zarówno po po ukraińsku i po polsku. Osoby chętne do czytania podczas spotkaniu, zapraszane są przez organizatorów do wybrania utwory.

Spotkanie odbędzie się Cieszynie, ul. Przykopa 20. Początek o 19:00. Wstęp wolny

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Вечір української поезії написаної у воєнні часи
Ініціативна група “Границя для границі” запрошує на спільне читання української поезії.
24 лютого минає рік, як Росія відкрито атакувала Україну. Однак цей військовий конфлікт бере свій початок ще з 2014 року. Людські емоції, переживання та долі повязані з війною втілилися у віршах українських поетів та поеток.
Твори, написані в 2014-2022 роках, складаються з серії в десяти томах під назвою «Перед лицем війни», виданої минулого літа фундацією «Pogranicze» із Сейн / Красногруди та львівським видавництвом «Джезва». Кожен том це твори одного поета в оригіналі та польському перекладі. На зустрічі прочитаємо вибрані вірші Галини Крук, Володимира Биньо, Катерини Міхаліцини, Юлії Мусаковської, Валерія Пузік. Читатимемо українською та польською мовами. Під час вечору, кожен бажаючий може прочитати обрану поезію.

Зустріч відбудеться за адресою: Цешин, вул. Пшикопа 20. Початок о 19:00. Вхід вільний

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama