, czwartek 25 kwietnia 2024
Tydzień Kultury Beskidzkiej startuje w sobotę
Największe święto folkloru w regionie odbędzie się po raz 59. fot: mat. pras.Dodaj do Facebook

Tydzień Kultury Beskidzkiej startuje w sobotę

RED
Podczas 59. Tygodnia Kultury Beskidzkiej wystąpi około 90 zespołów folklorystycznych, w tym 11 zagranicznych. Od 30 lipca do 7 sierpnia w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu oraz podczas 44. Wawrzyńcowych Hud w Ujsołach, 75. Gorolskigo Święta w Jabłonkowie i 27. Festynu Istebniańskiego w Istebnej będzie można oglądać widowiska ukazujące nie tylko tańce i muzykę, ale też zwyczaje i obrzędy.

- Cieszymy się, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, kiedy to na TKB było nieco mniej zespołów, a wiele wydarzeń zostało przeniesionych do internetu, ponownie będzie to impreza z rozmachem - mówią pracownicy Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, gdzie działa Biuro Organizacyjne TKB. 

Najwięcej będzie zespołów folklorystycznych reprezentujących Górali Żywieckich, Śląskich, Babiogórskich. Będą też Górale Podhalańscy, Biali, Zagórzańscy, Orawscy, Czadeccy... i wiele innych. Można też wymienić Lachy: Sądeckie, ale też Limanowskie czy Szczyrzyckie. Widzowie zobaczą również tradycje regionów położnych daleko od terenów górskich - będzie folklor rzeszowski, biłgorajski, podlaski.

W ramach 59. TKB zostaną przeprowadzone w Żywcu oba festiwalowe konkursy. Będą to 53. Festiwal Folkloru Górali Polskich (30 lipca - 2 sierpnia i 7 sierpnia) oraz 31. Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Żywcu (3-6 sierpnia). 

31. MSF wraca po dwóch latach przerwy
Najdłuższą drogę na 59. TKB (i odbywający się w jego ramach 31. MSF) pokonają dwa zespoły: jeden z Afryki, a drugi z Ameryki Południowej - grupa z Kolumbii zaprezentuje m.in. kulturę llanero, czyli tamtejszych kowbojów, zaś wykonawcy z Republiki Zielonego Przylądka, tańcząc i grając na afrykańskich bębnach, wprowadzą widzów w tropikalne klimaty. Będą też bałkańskie akcenty, gdyż przyjadą zespoły z Macedonii Północnej i Serbii. Zgłosiły się ponadto grupy z Bułgarii, Chorwacji. Baskowie wykonają wymagające dużej zręczności tańce, w których pojawią się charakterystyczne popisy z kijami, pałąkami i mieczami. Węgrzy pokażą folklor krain i wiosek położnych w Kotlinie Panońskiej. Czesi zagrają na cymbałach. Słowacy zatańczą czardasza i karičkę. Na przyjazd zdecydowała się również grupa z Ukrainy. Zespół ukraiński zatańczy m.in. hopaka. Organizatorzy cieszą się, że mimo tak trudnej sytuacji w kraju, zdecydowali się na występy na TKB. 

Ponownie duża liczba zgłoszeń na 53. FFGP
Organizatorzy odnotowali duże zainteresowanie konkursem. Od kilku lat stale wzrasta liczba zgłoszeń we wszystkich kategoriach. Ciekawostką jest, że w tym roku wśród chętnych do udziału w Festiwalu jest więcej uczestników z Podhala niż w latach ubiegłych. Wystąpią reprezentanci większości grup etnograficznych polskich górali oraz zespoły ukazujące folklor laski.

Godny uwagi jest program każdego z 30 zgłoszonych zespołów, które wystąpią w amfiteatrze „Pod Grojcem”. Łobigrowka, taniec drużbów, cepowiny - jednym słowem góralskie wesele. Widzowie zobaczą różne fragmenty tego obrzędu. Górale zapraszają nie tylko na zaślubiny, ale też na tzw. zmówiny i zrękowiny, wicie rózdzek, a nawet obigrawkę. Będą też inne tradycje związane z zalotami, takie jak zalycacka czy bulani moja. Miejscem akcji widowisk będzie nie tylko góralska izba, wiejska karczma, ale też górskie hale i polany. Publiczność przekona się, że kiedyś każda okazja do zorganizowania potańcówki była dobra.
Z kolei na konkurs kapel, grup śpiewaczych, solistów (śpiewaków, instrumentalistów) oraz mistrzów z uczniami, odbywający się na żywieckim Rynku, zgłosiło się ponad 160 tzw. małych form. Co roku przybywa wykonawców z różnych zakątków polskich Karpat. 

Tradycja inaczej
Wartym polecenia wydarzeniem będzie widowisko muzyczne pt. „Siła Tradycji” (3 sierpnia, g. 17.00, Amfiteatr im. Stanisława Hadyny w Wiśle). Wyjątkowo tego wieczoru nie zaprezentują się zespoły folklorystyczne. Widzowie zobaczą za to występy, które są odpowiedzią współczesności na tradycję. Zagrają zespoły Bree, Tekla Klebetnica, Kapela Maliszów. Natomiast w finale swój autorski projekt artystyczny, pt. „Symfonia Beskidzka” zaprezentuje Zbigniew Wałach. Wraz z muzykiem wystąpią zaproszeni goście – m.in. Józef Broda, Jan Kaczmarzyk, Zbigniew Michałek, Wojciech Golec, Marcin Żupański, Monika Wałach-Kaczmarzyk. Publiczność usłyszy tradycyjne instrumentarium Beskidu Śląskiego, w tym gajdy, piszczałki, rogi i trombity.
Na dzień grania inspirowanego tradycyjnym brzmieniem organizatorzy zapraszają również do Oświęcimia – koncert „Folkowe Klimaty” odbędzie się 6 sierpnia o g. 18.00. Wystąpią Karolina Skrzyńska z zespołem oraz Krzikopa.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama