, piątek 2 czerwca 2023
Styczeń w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie
Długo wyczekiwany przez mieszkańców Śląska Cieszyńskiego portret Karola Sabatha powstał dzięki staraniom rodziny, córce Helenie Wróblewskiej, wnuczce Beacie i synowej Helenie Sabath. fot: mat.pras.Dodaj do Facebook

Styczeń w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie

red./mat.pras.
W styczniu Biblioteka Miejska w Cieszynie proponuje dwa ciekawe wydarzenia. Promocję publikacji pt. „Karol F. Sabath. Portret listami pisany” oraz promocję nowej książki prof. Daniela Kadłubca pt. „Opowiado Anna Chybidziurowa”.

Karol Sabath jakiego nie znamy
Książka upamiętniająca postać ostatniego redaktora „Gwiazdki Cieszyńskiej” została wydana przez Towarzystwo Miłośników Brennej i Górek „Jodła", dzięki wsparciu Urzędu Gminy Brenna. Długo wyczekiwany przez mieszkańców Śląska Cieszyńskiego portret Karola Sabatha powstał dzięki staraniom rodziny, córce Helenie Wróblewskiej, wnuczce Beacie i synowej Helenie Sabath.
Kim był Karol Sabath? Z listów zebranych w publikacji, pisanych do ukochanej Ewy Heller, wyłania się postać patrioty, który nie będąc Polakiem, w obronie Polski zginął, wybitnego działacza narodowego, którego społeczne zaangażowanie docenił ks. Józef Londzin, czyniąc go swoim sekretarzem, a później redaktorem popularnego wówczas czasopisma „Gwiazdka Cieszyńska”. Przede wszystkim jednak daje się poznać, jako kochający mąż i ojciec, wierny wartościom, takim jak Bóg, ojczyzna, rodzina, dla których żył i za które przyszło mu oddać życie.

Promocja publikacji pt. „Karol F. Sabath. Portret listami pisany” odbędzie się 26 stycznia br. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej (II piętro). Spotkanie w Bibliotece Miejskiej poprowadzi Wojciech Grajewski wraz z wnuczką bohatera publikacji, znaną i cenioną poetką cieszyńską – Beatą Sabath.

Spotkanie autorskie z prof. Danielem Kadłubcem w Bibliotece
Nowej książki prof. Daniela Kadłubca pt. „Opowiado Anna Chybidziurowa” nie może przeoczyć żaden miłośnik gwary w naszym mieście! Publikacja jest prezentacją autentycznych opowiadań fenomenalnej gawędziarki nagranych przez prof. Kadłubca w latach 1969-1978, które Autor zinterpretował w nader przystępny sposób. Żaden zapis ani opis nie jest w stanie oddać geniuszu twórczego gawędziarki. Stąd książka zaopatrzona została dodatkowo w płytę CD, dzięki której możemy usłyszeć opowieści Anny Chybidziurowej w oryginale. Uzupełnieniem całości jest bogaty materiał zdjęciowy zgromadzony w publikacji, dzięki któremu możemy zobaczyć panią Annę „w akcji” – jej gestykulację, mimikę i ekspresję narracji.

Spotkanie będzie niezwykłym wspomnieniem utalentowanej gawędziarki z Bukowca, reszty dopełnią wiedza, talent i ekspresja wypowiedzi prof. Daniela Kadłubca! Tej okazji nie wolno przegapić! Promocja będzie miała miejsce już 19 stycznia (piątek) o godz. 17.00 w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama