, czwartek 29 luty 2024
Ścieżka do samodzielności
Niewidomi, ociemniali oraz słabo widzący zrzeszeni w Polskim Związku Niewidomych Okręg Śląski mają szansę na wzięcie udziału w szkoleniach. Z tej możliwości kolejny raz korzystają mieszkańcy Powiatu Cieszyńskiego. fot: Kamil BaraniokDodaj do Facebook

Ścieżka do samodzielności

Iwona Włodarczyk
Całkowity lub częściowy brak wzroku mocno ogranicza samodzielność człowieka, jednak dzięki nowym technologiom istnieje możliwość częściowego zniwelowania tych ograniczeń. Bezwzrokowa obsługa komputera i telefonu dla osób z dysfunkcją wzroku staje się otwartym oknem na świat i umożliwia szybki kontakt nie tylko z bliskimi czy znajomymi, lecz również z rozmaitymi instytucjami. Taka umiejętność osobom niewidomym i ociemniałym pozwala na samodzielne korzystanie z Internetu, a liczna grupa osób dzięki niej podjęła pracę.

Komputery i aparaty telefoniczne, z których korzystają niewidzący niczym się nie różnią od tych, których używają osoby widzące. Jednak wykonywanie na nich czynności wymaga zupełnie innych praktyk. Stąd ich nauka nie jest łatwa i oczekuje od kursanta wytrwałości oraz wielu godzin ćwiczeń spędzonych przy klawiaturze pod czujnym okiem instruktora.

Niewidomi, ociemniali oraz słabo widzący zrzeszeni w Polskim Związku Niewidomych Okręg Śląski mają szansę na wzięcie udziału w szkoleniach. Z tej możliwości kolejny raz korzystają mieszkańcy Powiatu Cieszyńskiego. Wśród uczących się jest Krystian Piszczek z Wisły, który zaczyna naukę od podstaw oraz mieszkanka Cieszyna uzupełniająca swoją wiedzę. Od początku sierpnia trenerzy - Jacek Kowina oraz Kamil Baraniok przyjeżdżają do miejsca zamieszkania kursantów, gdzie krok po kroku dzielą się z nimi swoją wiedzą. 

Takie szkolenia to tylko jedna z wielu ścieżek prowadzących osoby z niepełnosprawnością wzroku do samodzielności i jak wynika z deklaracji Jacka Kowiny - chętnych do nauki nie brakuje.

Komentarze: (0)    Zobacz opinię czytelników (0)    Dodaj opinie
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy pozostawionych przez internautów. Komentarz dodany przez zarejestrowanego użytkownika pojawi się na stronie natychmiast po dodaniu. Anonimowy komentarz zostanie opublikowany z opóźnieniem, po jego akceptacji przez redakcję. Komentarze niezgodne z regulaminem będą usuwane.

Dodaj komentarz

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Image CAPTCHA
Wpisz znaki widoczne na obrazku.
reklama
reklama